Bližšie k Bohu

Kto by si bol pomyslel, že ja, kedysi najväčší ateista a požierač mŕtvol (rozumej mäsa), budem niekedy písať o Bohu. Keby ste mi pred dvoma rokmi v roku 2014 povedali, že raz budem písať článok “Bližšie k Bohu”, vysmial by som sa Vám do tváre s vetou: “Haha, nikdy”. No naučil som sa, že “nikdy nehovor nikdy“. A snažím sa to naučiť aj ostatných. Hovoril som si, že nikdy neprestanem jesť mäso. A bum.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (6.5 min):

Vegetariánstvo a cesta k Bohu

Od augusta 2014 som vegetarián, pretože som si vďaka knihe Vedecké poznanie duše uvedomil čo je vlastne mäso a aká je jeho cena. Vegetariánstvo ma dostalo bližšie k Bohu. Po pol roku nejedenia mäsa som zažil svoje duchovné prebudenie, o ktorom píšem v článku “Môj wake up call (uvedomenie sa)“. Bol som pripravený zažiť bezpodmienečnú lásku a aj som ju zažil. Táto skúsenosť s bezpodmienečnou láskou mi zmenila život.

Hare Krišna a cesta k Bohu

Môjmu prechodu na vegetariánstvo predchádzalo stretnutie s mníchom z Hare Krišna. Predával na ulici nejaké posvätné knihy, tak som si jednu knihu s názvom Šrímad-bhagavatam kúpil. Začal som ju čítať, ale nerozumel som jej. Tá kniha bola ako z iného sveta, z inej kultúry. Keď som mnícha z Hare Krišna stretol druhýkrát, kúpil som si ďalšie knihy s nádejou, že im budem rozumieť. No opäť som im nerozumel. Pre ateistu to bolo ťažké čitanie. Keď som stretol mnícha z Hare Krišna tretíkrát, pozval ma na nedeľný program pre verejnosť do ich chrámu. Táto skúsenosť bola veľmi zaujímavá. Píšem o tom v článku “Hare Krišna“. Z nedeľného programu som si odniesol knihu Vedecké poznanie duše, ktorej som konečne rozumel. Vďaka tejto knihe som prestal byť ateista a stal sa zo mňa vegetarián. Namiesto ateizmu som si osvojil agnosticizmus – nepopierať niečo, čoho existenciu, alebo neexistenciu neviem dokázať.

IMAG0031

Bhakti yoga

Bhakti yoga je yoga, ktorú praktikujú oddaní Krišnu. Je to yoga oddanosti k Bohu. Oddaní Krišnu si uvedomujú, že všetko patrí Krišnovi – Bohu a podľa toho aj konajú.

Existuje viacero druhov yogy. Píšem o tom v článku “Čo je yoga?“. Podľa Bhagavad-gíty je bhakti yoga najvyššia forma yogy. Ten, kto dosiahol oddanosť k Bohu, dosiahol najvyššiu yogu. O tom, čo všetko je súčasťou bhakti yogy, píšem v článku “Čo je hnutie Hare Krišna?“.

Chantovanie (čentovanie)

Bhakti yoga je komplexný proces k duchovnému rastu. Jedna z najúčinnejších činností bhakti yogy je chantovanie – meditácia mantrou. Nie obyčajnou mantrou, ale mahá-mantrou, teda veľkou mantrou, ktorá sa nelíši od Boha samotného.

Haré Krišna, Haré Krišna,
Krišna Krišna, Haré Haré
Haré Ráma, Haré Ráma
Ráma Ráma, Haré Haré

Opakovanie tejto mantry má očisťujúci účinok. Krišna a Ráma sú mená Boha. Haré je energia Boha. Haré Krišna mahá-mantra sa nelíši od Krišnu. Keď znie Hare Krišna mahá-mantra, je to akoby bol Krišna samotný prítomný. Pre tých, ktorí nemajú skúsenosť s chantovaním, je to neuveriteľné a nepochopiteľné. No veriť, alebo neveriť nestačí. Svoju vieru si treba overiť, aby sme získali poznanie, aby sme pochopili. Účinky Hare Krišna mahá-mantry si môžeme overiť veľmi jednoducho. Stačí len keď začneme pravidelne chantovať. Ako na to, sa dozviete v článku “Čo mi dala meditácia“. Ja som začal chantovať zo zvedavosti a zmenilo to môj život na nepoznanie.

Hare Krišna mahá-mantra očisťuje srdce človeka a zbavuje človeka negatívnych myšlienok, emócií a vlastností. Vďaka tejto mahá-mantre sa môže srdce človeka očistiť natoľko, že vyvinie lásku k Bohu a následne aj oddanú službu Bohu. Vďaka tejto mahá-mantre človek dokáže pochopiť kto je Boh. Môže vám to znieť neuveriteľne, ale účinky Hare Krišna mahá-mantry si môžete vyskúšať na vlastnej koži a pochopíte to.

Mne chantovanie na mojej duchovnej ceste veľmi pomohlo a pomáha. Dostalo ma bližšie k Bohu viac ako čokoľvek iné. Po roku pravidelného chantovania cítim pri chantovaní pocit naplnenia a radosti, pocit akoby bol Boh prítomný.

Zaujimavosťou je, že som začal rozumieť duchovným knihám, ktorým som predtým nerozumel. Čítam v nich o svojej osobnej skúsenosti a to je na tom to úžasné. To ma utvrdzuje v tom, že idem správnou cestou.

Ateizmus

Kedysi som bol zarytý ateista. Vysmieval som sa tým, čo veria v Boha a tvrdia, že Boh existuje. Vďaka knihe Vedecké poznanie duše som si uvedomil, že je rovnako naivné tvrdiť, že boh existuje a tvrdiť, že boh neexistuje pokiaľ nevieme či existuje. Duchovne založení ľudia vedia očividne o Bohu viac ako ateisti. Duchovne založení ľudia majú spojenie s Bohom a preto tvrdia, že Boh existuje. Ateisti toto spojenie nemajú a preto nedokážu pochopiť ani len to, že každé stvorenie má svojho stvoriteľa.

Viacero ciest k Bohu

Pravdepodobne existuje viacero ciest k Bohu. Niekto je bližšie k Bohu vďaka kresťanstvu, iný vďaka islámu, židovstvu, buddhizmu či hinduizmu. Buddhizmus síce neučí o Bohu, ale človek si vďaka buddhizmu môže uvedomiť určité veci.

Buddha na otázku čo a prečo učí, vždy odpovedal: “Učím, pretože rovnako ako všetky bytosti chcete byť šťastní a vyhnúť sa utrpeniu. Učím ako sa veci majú”.

No a mnoho ľudí toto šťastie nachádza v Bohu, ktorého nachádzajú cez rôzne náboženstvá a učenia. Ja som toto šťastie našiel v učení Hare Krišna.

Pamätajte – Boha nespoznáte filozofickou špekuláciou a hmotnými zmyslami. Niektorým ľuďom stačí veriť, alebo neveriť, že Boh existuje. No môžeme si to jednoducho overiť.

Spievajte

Haré Krišna, Haré Krišna,
Krišna Krišna, Haré Haré
Haré Ráma, Haré Ráma
Ráma Ráma, Haré Haré

a buďte šťastní :) ♥ Je to naozaj tak jednoduché.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

 • http://poslys-pochop-prozij.wz.cz/ Vénya Luna

  Ahoj :)
  Nemyslím si, že cestou k sebepoznání a seberozvoji je připojovat se k nějakým “sektám”. Tím nechci urážet hnutí Hare Krišna, pro někoho to může mít určitě význam, a nepopírám, že nemám ráda jejich sušenky, když je prodávají na náměstí :). Jde ale o to, že pro evropana je velmi nepřirozené říkat nějaká slova, kterým nerozumí a slučovat se s myšlením, které nám není blízké a nikdy blízké nebylo.Myslím, že o mnoho lepší je mít svou vlastní mantru, složenou přesně na míru, jak poradí intuice a že ta může mít o mnoho lepší účinky. Je to přirozenější. Jak píšeš v prvním odstavci pod nadpisem Viacero ciest k Bohu, musím vyjádřit svůj hluboký nesouhlas. Tyto “cesty”, co jsi vyjmenoval, ještě nikdy nevedly k uvědomění si Boha. Tyto ideologie mezi sebou po staletí vedou války (krom budhismu), který z těch Bohů je vlastně nejlepší a myslím, že to s božstvím jako takovým nemá nic společného. Ani křesťanství není nic, co by lidstvu kdy přineslo něco dobrého (to by ovšem chtělo delší vysvětlení). Já myslím, že Bůh, jako životodárná energie, je ve všem živém a všude, a že je hluboce spjat s Láskou, není-li jí přímo.A tohle propojení pak tvoří jednotu. Takové uvědomění, kdyby jej prodělali všichni lidé, by ukončilo veškeré války, nenávist a utrpení, protože proč by člověk chtěl jíst zvíře, které je ze stejné energie jako on (a tedy je jeho součástí), kdo by chtěl zabíjet člověka, který je tvořen ze stejného božství atd. atd. Víra v nějaké ideologie jen podporuje oddělenost lidí od sebe a tyto ideologie obsahují mnoho chorobných aspektů, jako např. dohady o tom, čí Bůh je lepší, myšlenky na to, že já jsem něco míň, než Bůh (krom toho, starozákonní Bůh například je velmi patologický, četl jsi Bibli?) a dává lidem, jež mají chuť vládnout druhým možnost, povyšovat se nad ostatní tím, že se např. prohlásí za kněze atd. atd.
  V. L.

  • http://hromnik.com Tomáš Hromník

   Prepána Jána. Neprirodzené pre Európana? Duša nie je Európan, ani Američan. Všetci sme čiastočky Boha. Stotožňovanie sa s telom, alebo nárosnosťou je ilúzia. Vedomie nemá národnosť.

   Náboženstvá samotné nepriniesli nepokoj. Manipulácia a nepochopenie odkazu náboženstva prinieslo nepokoje. Asi nepoznáš ľudí, ktorí majú božské vedomie a sú kresťania, moslimovia, hinduisti, Krišňáci,… nezáleží na ceste, po ktorej sa k Bohu dostaneš. Záleží na tom, či sa k nemu vôbec dostaneš.

   “…Bůh, jako životodárná energie, je ve všem živém a všude, a že je hluboce spjat s Láskou, není-li jí přímo.A tohle propojení pak tvoří jednotu. Takové uvědomění, kdyby jej prodělali všichni lidé, by ukončilo veškeré války, nenávist a utrpení,…” – V tomto sa zhodneme.

   Hare Krišna nie je viera. Je to vedecký proces, ktorý je praktický a funkčný. Takisto akákoľvek yoga je praktický proces pre duchovný rast. Ten, kto nevyskúšal, môže o tom hovoriť čo chce, ale sú to len domnienky a hlúposti. Nemám rád keď ľudia hovoria o niečom, o čom vedia kulové.

   • http://poslys-pochop-prozij.wz.cz/ Vénya Luna

    Pokud říkáš věci, kterým nerozumíš, nemůžeš tím nic ovlivnit (viz křišňácké motlitby- budou nepřirozené pro Evropana, protože jim nerozumí a nechápe význam slov, které říká). Kulturní aspekt je důležitý pro duši člověka, a duše není Vědomí, spíš je jeho součástí, ale není jím. Jsou rozdíly mezi slovy duch, duše, vědomí… Sice je to hodně malicherné něco takového vůbec pojmenovávat, ale už holt máme takový komunikační systém a proto ti musím oponovat, že jsou to zkrátka pojmy představující zcela odlišné věci. K Bohu nemusíš vůbec nikam chodit, máš jej v sobě, a to je vědomost, kterou náboženské ideologie většinou popírají (neboť chtějí vytvářet hierarchii lidí uvnitř nich). Lidé, jež mají dle tebe “božské vědomí” a zároveň se ztotožňují s některou z ideologií nemůžou existovat, je to oxymóron. Pokud máš božské vědomí (alespoň tedy jak si jej představuji a prožívám já) tak se nepotřebuješ definovat žádnou takovou ideologií. Zároveň bych ti ráda řekla, že nemůžeš vědět, s čím mám či nemám zkušenosti. Zjistila jsem dlouhodobou prací a sebevzděláváním v této oblasti (a zároveň zkoušením příklonů k různým náboženstvím) , že patřit k nějaké ideologii (ať už má nějakou zástěrku a nazývá se třeba vědeckým procesem) není pro vývoj duše člověka optimální, spíše jej brzdí, protože jej to ovlivňuje ve věcech, na které by si přišel sám a líp. Všechno, co vytváří nějakou hierarchii (uctívání gurua, kněze, nebo třeba pytlíku Bomparů) a co tě nutí ji nějakým způsobem praktikovat a dodržovat tě od Boha spíše odvádí, protože tě to oddaluje od poznání, že ty sám jsi součástí Boha- neboli té energie stvoření, která v tobě vibruje, tvoří tě a ty tvoříš ji a tím tvoříte všechno ostatní a to zas tvoří vás.

    • http://hromnik.com Tomáš Hromník

     Rozumiem, že niekto sa neprikláňa k žiadnej ideológii a snaží sa ísť vlastnou cestou. To je v poriadku. Len takí ľudia majú väčšinou potrebu kritizovať tých, ktorí si túto cestu nevybrali a našli zaľúbenie v niektorej ideológii. Každý má inú úroveň vedomia a každému vyhovuje iný spôsob života. To treba chápať a rešpektovať.

     Nemyslím si, že na to, na čo som prišiel vďaka učeniu Hare Krišna, by som prišiel sám. Trvalo by mi to oveľa dlhšie a možno by som sa ani nedostal tam, kde som dnes. Neobmedzujem sa len na jednu ideológiu. Snažím sa pochopiť a nájsť spojitosť medzi jednotlivými ideológiami. Hare Krišna je momentálne pre mňa najfunkčnejšia ideológia. A je funkčná pre milióny ďalších, ktorým pomáha na ich ceste k Bohu. Ak si myslíš, že ich od Boha odvádza, ich osobná skúsenosť je iná ako tvoje domnienky.

     Pripúšťam, že ďalší stupeň evolúcie vedomia bude upustenie od týchto ideológií.

     • http://poslys-pochop-prozij.wz.cz/ Vénya Luna

      Předně dík za odpověď a vcelku podnětnou diskuzi. Rozumím tomu, co říkáš, a souhlasím s tím, že lidi, jež se nepřiklání k ideologiím a jdou vlastní cestou mají větší “potřebu kritizovat” (jak píšeš) ty, co si tuto cestu nevybrali. Neber to tedy prosím jako kritiku tvé cesty, je to jen mé vnímání této situace- pokud píšeš, že tě to neodvádí od cesty k Bohu, mně se to opět jeví jako nonsens. Pro mě žádná cesta k Bohu není. Já k němu nikam nechodím, protože nemusím. Respektuji, že tobě to nějakým způsobem pomáhá a jsi tak vyrovnaný a šťastný. Já se pohybuju (a spadám do něj) v okruhu lidí, kterým například vegetariánství přišlo už od mala (nebo od puberty) přirozené a masu se vyhýbali, nepřišlo jim vůbec “normální” jej jíst apod. Jsou lidé (a to mluvím z vlastní empirické zkušenosti) co je ideologie omezují, protože jim diktují, co mají dělat a koho uctívat, což je např. pro mě chorobné. Implikuje mi to, že k Bohu musím někam chodit, někde ho hledat atd… To já nepotřebuju, já jej a jím žiju. Už to asi neřešme, protože já respektuju a chápu, co říkáš a ty zas respektuješ, co říkám já, jediné, v čem se neshodujeme je “cesta k Bohu”. Pro mě je to energie tvorby, která je všude bez nutnosti za ní někam jít.

     • http://hromnik.com Tomáš Hromník

      Som rád, že sa chápeme :) Chápem ľudí, ktorí chcú byť slobodní a neviazať sa na žiadnu ideológiu. Ak im to vyhovuje, no problem. A ak ľuďom vyhovuje nejaká konkrétna ideológia, tiež v tom nevidím problém pokiaľ si dokážu zachovať zdravý úsudok. Sú žiaľ aj takí, ktorí sa na nejakú ideológiu príliš naviažu a nedokážu triezvo premýšľať.