Čo sa môžeme naučiť od Gándhiho

Mahátma Gándhimu sa podarilo niečo úžasné. Zjednotil Indiu. Aspoň na chvíľu. Kým mali Indovia spoločný cieľ, hinduisti aj moslimovia ťahali za jedno lano.

Vytrvalosť

Gándhí mal obdivuhodnú vytrvalosť. Aj keď sa dostal niekoľkokrát do väzenia, stále trval na svojom. Vedel, že dosiahne svoj cieľ. Vedel, že India bude nezávislá. Teda prinajmenšom v to aspoň dúfal. Inak by nerobil to, čo robí.

Koľko ľudí dnes vytrvá ísť za svojim cieľom? A koľko ľudí naozaj dosiahne svoj cieľ?

never-give-up

Trpezlivosť

Gándhí mal tiež obrovskú dávku trpezlivosti. Niekoľkokrát držal protestnú hladovku a trval na svojom presvedčení. Svoju hladovku neprerušil kým nedosiahol to, čo chcel. Takto to urobil niekoľkokrát a vždy sa mu podarilo dosiahnuť jeho cieľ. Teda aspoň na chvíľu kým sa ľudia opäť neutrhli z reťaze a nezabudli na jeho slová.

Gándhí bral na svoje ramená zodpovednosť za celú Indiu. Za všetkých neviemkoľko miliónov Indov, ktorí v tej dobe obývali Indiu.

Slúženie Bohu

Gándhí tvrdil, že slúži Bohu. To, čo robil, nerobil pre seba, ale pre Boha. Nevzdal sa všetkého a nechcel nezávislosť Indie len pre seba. Chcel to pre všetkých. Chcel, aby sa mali všetci lepšie. Človek, ktorý slúži Bohu, prirodzene chce, aby sa mali všetci dobre. Naopak človek, ktorý Bohu neslúži, chce dobre len pre seba.

Výnimočný človek?

Bol Gándhí výnimočný človek? Na dobu, v ktorej žil, určite. Hlavnú náboženskú a filozofickú silu čerpal po celý život z Bhagavad-Gíty a inšpiroval sa aj Bibliou a Koránom. Hlásal, že všetky náboženstvá sú si rovné a všetci ľudia tiež. Chcel dosiahnuť rovnosť a mier hlavne medzi hinduistami a moslimami, ktorí boli v Indii náboženské väčšiny. Žiaľ svet nie je plný Mahátmá Gándhiov, ako bolo aj vo filme Gándhí spomenuté, a pri rozdelení Indie na Hinduistán a Pakistán vznikla občianska vojna medzi moslimami a hinduistami.

Nasledovanie veľkých duší

Najsmutnejšie na príbehoch revolucionárov a duchovných učiteľov je to, že ich žiaci a nasledovníci im nestíhajú a nie sú schopní ich nasledovať. Preto svet stále sužujú vojny, násilie, nenávisť, hnev, strach a iné nepekné veci.

Gándhí, Buddha, Kristus a ďalšie veľké duše sa snažili ľuďom dať poznanie, ktoré by im skvalitnilo život. No veľa ľudí ich z nejakého dôvodu nepochopilo a odmietlo. Gándhí bol zavraždený. Kristus bol ukrižovaný. Obaja boli veľké duše a šírili poznanie, ktoré pár ľudí prijalo a veľa ľudí nepochopilo a odmietlo. Som zvedavý ako skončím ja, keď sa opovažujem kráčať v ich stopách a šíriť ich poznanie.

Z vlastnej skúsenosti viem, že je možné ich nasledovať a dokonca im aj stíhať. Ide o to, či človek naozaj chce. No nie všetci chcú. V tom je hlavný problém. Kým sa ľudia sami nechcú zmeniť, nemôžu očakávať, že sa zmení svet.

Gándhí chcel len jedno. Aby sa aspoň Indovia zjednotili bez ohľadu na vierovyznanie. Dal aj pekný príklad, ktorý pochopí aj malé dieťa: “Oko za oko a celý svet bude slepý“. Problém nebol v tom, že by to ľudia nechápali. Problém bol v tom, že to ľudia nemali na pamäti keď cítili, že im bolo ublížené. Nechali sa ovládnuť emóciami a vďaka tomu vznikla občianska vojna.

Ovládnutie emócií

Gándhí sa mohol snažiť akokoľvek, no kým ľudí ovládali emócie, jeho učenie nenásilia vyšlo nazmar a v občianskej vojne zomrelo veľa ľudí. Ľudí ovládla nenávisť a vďaka nenávisti dokázali páchať rôzne zverstvá. Z toho plynie ponaučenie, že ľudia sa v prvom rade musia naučiť pracovať so svojimi emóciami a ovládnuť ich. Kým ľudí ovládajú emócie, sú ako stroje. Nemajú nad sebou kontrolu a sú manipulovateľní. Napríklad o manipulácii strachom píšem v článku “Vzbudzovanie strachu ako manipulatívna technika“.

Gándhí učil ľudí teoreticky. Sám išiel síce príkladom, ale mnohí ľudia ani len netušili ako uviesť nadobudnuté znalosti v praxi. Gándhí navyše neučil ľudí ovládať svoje emócie a na tom jeho učenie stroskotalo. Mohol ľuďom aj tisíckrát vysvetľovať, že “oko za oko a celý svet bude slepý“, ale keď išlo do tuhého, jeho slová stratili váhu, pretože emócie boli silnejšie ako rozum.

Z Gándhiho príbehu sa sa teda môžeme naučiť to, ako veľmi je dôležité, aby sa ľudia naučili ovládať svoje emócie. Sám som sa to naučil a vďaka vedomému žitiu je môj život oveľa krajší. Chcem, aby sa ľudia naučili to, čo ja. Chcem aby boli ľudia šťastní. Ak sa chcete naučiť ovládať svoje emócie a dozvedieť sa viac o vedomom žití, prečítajte si článok “Vedomé žitie“. Každý sa môže naučiť ovládnuť svoje emócie a nespôsobovať tak utrpenie sebe a ostatným. Chcem, aby sa to ľudia naučili, aby mohol na Zemi nastať raj. Chcem tak veľa?


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

 • Ivan Teleranko Dvorsky

  hahaaa chces dost vela. ale to nieje dovod prestat to chciet (a pracovat na tom):)

 • http://poslys-pochop-prozij.wz.cz/ Vénya Luna

  Má interpretace slov “dělat něco pro Boha”- dělat něco pro všechny včetně sebe, protože všichni jej mají v sobě a každý je Bůh :))

  • http://hromnik.com Tomáš Hromník

   Správne. Slúžiť Bohu znamená slúžiť respektíve pomáhať ostatným. Ale nie sme Bohovia. Keby sme boli Bohovia, svet by vyzeral trošku inak 😉 Sme čiastočky Boha stvorené na obraz boží. Tvrdiť, že som Boh je ako keby iskra tvrdila, že je vatra.

   • http://poslys-pochop-prozij.wz.cz/ Vénya Luna

    Jasně, ale vatra bez jiskry být nemůže :) A z jiskry se pak stává vatra.