Ilúzia budúcnosti

Ľudia príliš myslia a zameriavajú sa na budúcnosť a pritom zabúdajú žiť v prítomnosti a život im uniká pomedzi prsty.

Sporenie a inflácia

Bežný človek zarába peniaze preto, aby sa mal v budúcnosti dobre. Možno už máte skúsenosť s rôznymi sporeniami, kde vám sľubujú: „Odkladajte si mesačne nejakú čiastku peňazí a o 30 rokov budete mať toľko a toľko“. Čiastka je v súčasnosti veľmi lákavá, no aká bude jej reálna hodnota o 30 rokov? Pamätáte si koľko stála kávenka pred 20-timi rokmi? Štyri koruny slovenské. To je približne 14 centov. Koľko stojí kávenka dnes? 40, 50 centov? To je 3-násobne viac za 20 rokov.

Kopček zmrzliny stál 3 koruny slovenské, teda 10 centov. Koľko stojí dnes? 50 centov v menších mestách, 1 €uro vo väčších?

Sporenia vám síce sľubujú, že budete bohatí, no v skutočnosti si za 30 000 € o 30 rokov kúpite to, čo si dnes kúpite za asi 6 000 €. Navyše eurá už ani nemusia existovať. Preto nie je efektívne sporiť tak dlho. Najefektívnejšie je zarobiť čo najviac peňazí za čo najkratší čas. O to sa mnohí pokúšajú a sú preto v práci od rána do večera. Prípadne si stačí zobrať hypotéku a zadĺžiť sa na pár desiatok rokov.

Zabezpečený na celý život

Počul som vetu „Ten je zabezpečený na celý život. Ešte aj jeho deti a ich deti sú zabezpečené“. To by platilo za predpokladu, že sa v budúcnosti nič nezmení a všetko bude prebiehať tak ako v súčasnosti.

Budúcnosť je ilúzia

Budúcnosť je ilúzia vytvorená ľuďmi. Budúcnosť existuje len v mysli ľudí. Bežný človek si myslí: „V budúcnosti budem mať ženu, dom, auto, zopár detí a veľa peňazí“. Mať ciele a túžby je fajn. No ak sa človek príliš zameriava na budúcnosť, prestáva žiť v prítomnosti a žije v predstavách budúcnosti. Tak mu uniká život v prítomnosti pomedzi prsty.

Ľudia žijú tak, akoby budúcnosť mala byť rovnaká ako súčasnosť. No všetko neustále podlieha zmenám. Môžu nastať rôzne udalosti, ktoré zmenia fungovanie spoločnosti na nepoznanie. Napríklad ekonomický kolaps, svetová vojna, zmena režimu a podobne.

Za posledných 80 rokov sme boli svedkami veľa vojen, veľa zmien režimov a ekonomických kolapsov, ktoré zmenili fungovanie spoločnosti na nepoznanie. Ak sa ľudia spoliehajú na to, že budúcnosť bude rovnaká ako súčasnosť, čaká ich sklamanie.

Obavy z budúcnosti

Ľudí trápi čo bude v budúcnosti: „Čo ak nebudem mať dostatok peňazí?“, „Čo ak nebudem mať toto, tamto a ešte hento?“, „Čo ak si nenájdem prácu keď dám v súčasnej práci výpoveď?“.

Obavy môžu existovať len vtedy, keď nemáme dôveru. Ľudia nemajú dôveru v samých seba a nemajú ani dôveru v to, že všetko je ako má byť. Nemajú dôveru v to, že všetko majú zariadené tak, ako je to pre nich momentálne najlepšie.

Keby ľudia vedeli, že je o nich postarané a majú všetko, čo majú v daný moment mať, nemali by obavy o to, čo bude. Keď človek získa dôveru, stratí pochybnosti a obavy.

Na to, aby sme získali dôveru, musíme pozorovať svoj život a dôjsť k záveru, že všetko je ako má byť. Musíme zistiť, že všetko, čo sa nám doposiaľ dialo, malo svoj zmysel. Ak to zistíme, získame dôveru v náš život a obavy zmiznú. Ak prijmeme fakt, že máme všetko, čo v daný okamih máme mať, uľaví sa nám a začneme žiť v prítomnom okamihu.

Túžby

Ľudia majú rôzne túžby a túžia mať to, na čo v danom okamihu nie sú pripravení a preto to mať nemôžu. Môžeme túžiť mať svaly, ale ak nezačneme chodiť do posilky a cvičiť, svaly mať nebudeme. Ľudia túžia byť bohatí, ale nič pre to nerobia. Respektíve ak niečo robia, nerobia to správne. Preto nemôžu byť bohatí. Niektorí ľudia sú ako malé deti. Túžia mať lízatko, ale nerobia nič pre to, aby si to lízatko zaslúžili.

Ak človek túži po drahých veciach, musí veľa pracovať, aby svoje túžby naplnil. Ak sa človek uspokojí s málom, stačí mu pracovať menej a môže byť šťastnejší ako človek, ktorý má veľké túžby a musí veľa pracovať, aby svoje túžby naplnil. Ak chcete byť šťastní, skúste skresať svoje túžby a očakávania na minimum a uvidíte ako sa váš život naplní šťastím. Uvedomíte si, že nepotrebujete toto, tamto a hento aby ste boli šťastní.

Plánovanie

Snažím sa žiť naplno v prítomnom okamihu. No niekedy potrebujem niečo naplánovať a na chvíľku si z prítomného okamihu odskočím do blízkej budúcnosti. Neplánujem príliš dopredu. Napíšem si do kalendára, že budem vtedy a vtedy tam a tam a hotovo. Môžem ísť späť do prítomného okamihu.

Prítomný okamih je jediný, ktorý máme

Ak si ľudia uvedomia, že budúcnosť je len ilúzia vytvorená v ich mysli a naučia sa žiť v prítomnosti, ušetria si veľa sklamaní. Keď sa človek naplno ponorí do prítomného okamihu, ilúzia budúcnosti zrazu zmizne a človeku sa uľaví. Zbaví sa všetkých výplodov mysle, ktoré ho trápili s budúcnosťou.

Keď začneme žiť v prítomnom okamihu, nebude nás trápiť čo bude zajtra, o mesiac, alebo o rok. Budeme vnímať len to, čo je TU a TERAZ. To je prítomný okamih, v ktorom je celá naša existencia. Žiadne zajtra, o týždeň, o mesiac neexistuje. Budúcnosť je len naše zbožné prianie. Náš výplod fantázie. Budúcnosť môže vyzerať a aj často vyzerá úplne inak ako si ju ľudia predstavujú. Nie je preto príliš rozumné žiť TU a TERAZ a neustále myslieť na budúcnosť, ktorá je len ilúziou.

Osloboďte sa od ilúzie budúcnosti a buďte šťastní TU a TERAZ. Prítomný okamih je jediný, ktorý sme mali, ktorý máme a ktorý budeme mať.

zijeme v buducnosti


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥