Moje chyby

Poukazovať na chyby iných je jednoduché. Robí to skoro každý. Ťažšie je priznať si svoje chyby, analyzovať ich a zapracovať na ich odstránení. Ja som si niektoré svoje chyby priznal, analyzoval a snažím sa ich minimalizovať.

Pýcha

Myslel som si, že pýchu mám zvládnutú. No keď som prišiel do spoločnosti pokorných ľudí, uvedomil som si, že oproti nim som veľmi pyšný. Pokora je opak pýchy. Pokorný človek je oveľa príjemnejší ako pyšný človek. Byť pokorný, to chce tréning. Odmalička do nás hustia, aby sme boli najlepší, aby sme mali dobré známky, vyhrávali v súťažiach a podobne. Odmalička si tak pestujeme pýchu a začíname si myslieť, že sme lepší ako ostatní.

Vždy, keď si pomyslím, že som lepší ako ostatní, viem, že to je pýcha. Pýcha predchádza pád. Keď je človek príliš pyšný a dáva to najavo, nebude veľmi obľúbený. Naopak pokorný človek je veľmi obľúbený, pretože sa nepovažuje za niečo viac ako ostatní. Pokorných ľudí mám veľmi rád, mám rád ich spoločnosť a rád sa od nich učím pokore.

Kritizovanie

Pýcha spôsobovala to, že som prehliadal svoje chyby a nadmerne som kritizoval tých, ktorí nechápu môj pohľad na svet. Snažil som sa vysvetliť ľuďom určité veci logickým spôsobom. Ale tým, že som to robil agresívne, reakcia ľudí bola tiež agresivita. Ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva. Ako odozvu na moje pomerne agresívne vyjadrovanie som pochopiteľne dostal vlnu odporu. Kritizoval som aj keď som vedel ako ľudské ego neznesie kritiku.

Zistil som, že ak chcem náhodou kritizovať, musím to robiť čo najmiernejšie, pokiaľ možno tak, aby to nebolo chápané ako kritika, ale ako prosba, či rada.

Poučovanie

Snažil som sa všetkých poučovať. Na základe jednoduchej logiky som sa snažil vysvetliť určité veci. Napríklad to, že mať názor je síce pekné, ale názor nehovorí nič o realite. Mali by sme sa snažiť niečo vedieť a nie len mať názor.

Moje poučovanie však veľa ľudí neprijalo, pretože nie som pre nich autorita. Som pre nich nikto. Moje slová tak pre nich nemajú žiadnu váhu.

Viem, že sa nájde zopár ľudí, ktorým moje slová dávajú zmysel. Takých ľudí si veľmi cením a som vďačný, že existujú ľudia, ktorí sa dokážu zamyslieť nad slovami kohokoľvek, aj malého dieťaťa. Nemusia to byť zrovna slová autority.

Obhajovanie

Keď niekto somnou nesúhlasil, snažil som sa obhájiť svoj názor, ktorý pramení z osobnej skúsenosti. Väčsinou to dopadlo tak, že ľudia s iným názorom nedokázali pochopiť môj názor (osobnú skúsenosť) aj keď som sa ho sa ho snažil akokoľvek obhájiť. Väčsinou sa snažím obhajovať môj pohľad na svet logicky, aby to bolo pochopiteľné. Žiaľ pre niektorých ľudí, ktorí odmietajú iný pohľad na svet ako je ten ich, je aj logika nedostatočná. Niektorým som venoval fakt veľa času, aby som im logicky vysvetlil ako sa veci majú. No oni si stále mleli len svoje a odmietali pochopiť jednoduchú logiku. Takto som zabil pomerne veľa času, ktorý som mohol využiť lepšie.

Ak niekto nechápe moje slová a neprijme moje vysvetlenie, ja sa kvoli tomu nerozkrájam. Rád dovysvetlím ak je človek ochotný prijať moje slová a rád prijmem aj iný názor, iný pohľad na svet, ale častokrát sú to len špekulácie pochádzajúce z mysle a nie z osobnej skúsenosti. Také špekulácie pre mňa neprinášajú žiadny úžitok. Našpekuloval som sa už dosť. Moje špekulácie ma dostali do bodu, kedy sa snažím namiesto špekulovania zistiť aká je skutočnosť. A veru poviem vám, je to oveľa lepšie a užitočnejšie ako špekulácia, ktorá človeka odvádza od reality.

Poučenie sa z chýb

Je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Svojim správaním som napáchal dosť škody a napraviť to môžem tak, že napravím seba. Priznať si svoje nedostatky nebolo jednoduché. Ego bojovalo zo všetkých síl, že ja predsa taký nie som… ale nakoniec som sa na seba úprimne pozrel a uvidel som aký vlastne som. Ďakujem všetkým, ktorí mi ukázali aký naozaj som.

Priznávam si svoje nedostatky a chcem ich vykoreniť. Ak viete o nejakých ďalších mojich chybách a nedostatkoch, prosím dajte mi o nich vedieť. Ďakujem.

Želám si, aby sa na seba dokázalo pozreť viac ľudí, aby prijali svoje nedostatky a začali s nimi niečo robiť. Viem, že to nie je jednoduché. Ale je to možné. A keď človek zapracuje na zmiernení, alebo odstránení svojich nedostatkov, stane sa v jeho živote malý zázrak… veď vyskúšajte a uvidíte.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥