Kedysi som bol normálny chalan

Keď sa dnes pokúšam ľuďom vysvetľovať prečo nejem mäso, vajcia, cibuľu, cesnak, nefajčím, nepijem alkohol, kávu, nedrogujem, nehazardujem a žijem v celibáte, ľudia sa nestačia čudovať. Pretože pre mnohých ľudí sú práve tieto veci životne dôležité. Nevedia si predstaviť život bez sexu, mäsa, alkoholu a niektorí ani bez hazardu, vajec, cibule, či cesnaku. Takí ľudia mi hovoria, že nie som normálny. A ja s nimi súhlasím. Ak je normálne jesť mäso, intoxikovať, mať neobmedzený sex a hazardovať, tak nie som normálny. Ale kedysi som bol celkom normálny. Jedol som mäso, pil som alkohol a mal som neobmedzený sex pokiaľ bolo s kým. Bol som ako zviera, ktoré ovládajú jeho pudy.

Človek sa od zvierat líši okrem iného tým, že sa dokáže ovládať. Ak je teda dostatočne silný. Niektorí ľudia sa nedokážu ovládať a oddávajú sa zmyslovému pôžitku hlava-nehlava, úplne bez rozmyslu. Myslia si, že čím viac zmyslového pôžitku majú, tým lepšie. Bol som taký istý.

Hnal som sa za zmyslovým pôžitkom. No neskôr som zistil, že zmyslový pôžitok ma nenapĺňa ako by som chcel. Uvedomil som si, že šťastie pochádzajúce zo zmyslového pôžitku je veľmi prchavé (BG 18.38). A hlavne oddávanie sa zmyslovému pôžitku je nebezpečné. Kým si fajčiari užívajú cigaretku, v ich tele sa pomaly, ale isto vytvára rakovina. Kým si ľudia užívajú alkohol, pomaly ale isto si vytvárajú závislosť. Rovnako je to so sexom a hazardom. Čím viac sa im človek oddáva, tým viac je závislý. Potom nemyslí na nič iné, len na svoju závislosť a ako si užiť. A čím viac je závislý, tým viac mu jeho závislosť škodí. Fajčiar dostáva rakovinu, alkoholik cirhózu pečene, ten, čo hazarduje, príde s vidinou zisku o všetky peniaze a ten, čo sa oddáva neobmedzenému sexu môže dostať pohlavnú chorobu, alebo sa môže stať “nehoda” a nechcene splodí dieťa. To sú nebezpečenstvá číhajúce na ľudí, ktorí sa oddávajú zmyslovému pôžitku hlava-nehlava. Mnohí ľudia si hovoria: “Ja som v pohode, mne sa to nestane”. Ale o pár rokov môžeme vidieť kam sa dostali. Poznám veľa ľudí, ktorí začali fajčiť príležitostne a teraz fajčia jednu od druhej a nevedia prestať aj keby chceli. Takisto nevinne začali s alkoholom a teraz sú na protialkoholickom, alebo majú zdravotné problémy spôsobené nadmerným pitím alkoholu. Poznám ľudí, ktorí sa oddávali sexu a teraz majú nechcené deti aj keď použili ochranu.

Oddávanie sa zmyslovému pôžitku je jednoducho nebezpečné. Aj keď si to veľa ľudí nedokáže pripustiť. Myslia si: “ó, ako si užívam”. Ale ešte netušia, že za svoj súčasný pôžitok neskôr zaplatia nemalú cenu. Ľudia pod vplyvom závislosti si často nedokážu pripustiť, že sú závislí a nechcú sa liečiť, lebo si myslia, že je všetko v pohode, že to majú pod kontrolou. Dokonca si myslia, že je to normálne.

Mnohí ľudia sú tak pobláznení zmyslovým pôžitkom, že si myslia, že je to normálne a tých, ktorí sa odmietajú zúčastňovať na týchto zmyslových radovánkach považujú za nenormálnych. Veď predsa ako môže človek žiť šťastný život keď neje mäso, nehazarduje, neintoxikuje a nemá sex? Odopiera si tú najväčšiu slasť! Sex, mäsko, alkohol, marihuana, mňam mňam mňam.

Ono, keď človek dospeje do bodu, kedy si uvedomí čo je mäso, sex, intoxikácia a hazard, prestane ho to prirodzene lákať a zhnusí sa mu to. Čo? Zhnusí sa mu sex, drogy, hazard a mäso? Čo je to za blázna? Blázon, ktorý si uvedomuje nebezpečenstvo oddávaniu sa týmto takzvaným zdrojom pôžitku. Ľudia, ktorí sa považujú za normálnych a v hojnej miere si užívajú týchto predmetov zmyslového pôžitku (drogy, sex, hazard, mäso,…), nedokážu pochopiť tých, ktorí tieto predmety zmyslového pôžitku odmietajú. Ešte ich nazývajú nenormálnymi.

Keď si človek uvedomuje čo spôsobuje fajčenie, prečo by začínal fajčiť? Keď si človek uvedomuje čo je mäso a aká je jeho skutočná cena, prečo by podporoval zabíjanie nevinných zvierat? Keď si človek uvedomuje, že hazardovaním môže prehazardovať celý svoj majetok, prečo by s tým začínal? Keď si človek uvedomuje aké riziká nesie neobmedzený pohlavný život, prečo by sa mu oddával? Všetko je to o uvedomení si následkov svojich činov. Pokiaľ si ich človek neuvedomuje, alebo ich berie na ľahkú váhu a myslí si, že jeho sa tieto následky netýkajú, spadne do pasce a bude mať problém sa z nej dostať.

Keď som bol závislý na mäse, hovoril som, že nikdy neprestanem jesť mäso. Keď som bol závislý na alkohole, hlavne na pive, hovoril som, že nikdy neprestanem piť pivo. Ale prestal som. Nikdy nehovor nikdy.

Ako som sa dokázal vzdať mäsa, alkoholu a sexu? Jednoducho som si vďaka knihe Vedecké poznanie duše uvedomil čo je mäso a prestal som ho jesť. Prestalo mi chutiť. Chutilo by vám mäso, keby viete, že je z bytosti, ktorá je vám veľmi podobná? Takisto alkohol mi prestal chutiť o pár mesiacov nato, ako som začal praktikovať meditáciu Hare Krišna mahá-mantrou:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Táto mahá-mantra je tak mocná, že jej pravidelným načúvaním sa človek dokáže zbaviť závislostí, zlých vlastností a všetkého, čo mu škodí.

Vďaka Hare Krišna mahá-mantre som sa dokázal zbaviť aj závislosti na sexe a masturbácii. Dokonca aj závislosti na počítačových hrách. Keď som masturboval, alebo sa hral počítačovú hru, hlavou mi prebehlo: “Čo to robím? Prečo to vlastne robím? Je to zmysluplná činnosť? Veď ma to už nenapĺňa tak, ako kedysi. Je to strata času a energie“. Normálne som stratil chuť masturbovať a hrať sa počítačové hry, pretože som si uvedomil, že získaný pôžitok z týchto činností je veľmi krátkodobý a činnosti samy o sebe nie sú zmysluplné. Čas sa dá tráviť oveľa rozumnejšie ako masturbáciou, či hraním sa počítačových hier. Napríklad písaním článku, ktorý môže ľuďom pomôcť získať iný pohľad na svet.

Keď vyskúšate čo i len 5 minút denne počúvať, spievať, alebo recitovať Hare Krišna mahá-mantru, môžete si takisto uvedomiť veľa a stratiť chuť v mäse, intoxikovaní, hazarde, sexe, masturbácii, počítačových hrách a iných závislostiach a získať tak vyššiu chuť, ktorá zaručí, že už vás krátkodobý zmyslový pôžitok nebude lákať. Začne vás lákať skutočný zmysel ľudského života. A čo to je? To zistíte keď si vďaka Hare Krišna mahá-mantre očistíte vedomie. Môžete tomu veriť, neveriť, alebo si to môžete vyskúšať a zistiť či náhodou netáram. Stačí len 5 – 10
minút denne a už po niekoľkých mesiacoch môžete cítiť výsledok. Môžete badať, že sa vo vás niečo mení – k lepšiemu.

Spievajte

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

a buďte (trvale) šťastní.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥