Hare Krišna

Hare Krišna je pôvodom indická filozofia prameniaca z Védskej tradície podobne ako hinduizmus. A. C. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda rozšíril filozofiu Hare Krišna v Amerike a neskôr sa dostala aj do Európy. Krišna je najvyššia osobnosť božstva.

V Brne stretávam “Krišňákov” dosť často. Predávajú knihy (väčšinou za 100,-Kč) a niekedy Krišnodvorské kokosky. Vždy, keď na niekoho z nich narazím, pozrie sa na mňa a osloví ma. Ja sa zastavím, pokecáme a skoro vždy si kúpim dáku knižku alebo výborné kokosky z ich BIO farmy. Asi 2 týždne dozadu som sa dozvedel, že každú nedeľu o 14:00 robia program pre verejnosť. Tak som si povedal, že keď budem cez víkend v Brne, tak tam zájdem. Rád skúšam nové veci a spoznávam nových ľudí.

Prišiel som na Durďákovu 34 a čo ma hneď zaujalo, bola žena (asi Indka), v indickom oblečení, ktorá sa prechádzala v záhrade. Ja som vošiel do otvoreného domu a ostal som na chodbe, lebo som nevedel či ísť ďalej bez opýtania. Medzitým mladá Indka prešla okolo mňa s pozdravom “Hare Krišna”, automaticky som odpovedal “Hare Krišna” aj keď trochu zaskočený. Takto sa tu zdravia? “Hare Krišna”? Zaujimavé… Čakal som na chodbe až kým niekto neprišiel a nepovedal mi, že môžem ísť dovnútra. Tak som sa vyzul a vošiel do miestnosti, kde sa mal odohrať program. Tam bolo pár ľudí v civile a zbytok “Krišňáci”. Jeden muž v civile sa ma spýtal či som tu prvý krát. Povedal som, že hej. Tak mi povedal ako to tu chodí: hodinu sa spieva Hare Krišna, hodinu sa prednáša a potom sa ide jesť. Zase som zostal zaskočený… hodinu sa spieva? hodinu?? Dúfal som, že sa bude spievať aspoň viacero pesničiek. No nie. Naozaj sa hodinu spievalo a hralo:

Vraj aby navodili meditačný stav. Našťastie to nebolo stále to isté, menil sa rytmus, melódia a dynamika. Nebolo to také hrozné ako som čakal a ku koncu sa mi to aj zapáčilo :)

Po spievaní prišiel prednášajúci. Bol som milo prekvapený, že bol Slovák. Podľa prízvuku Blavák. Prednášal úryvok z Bhagavad Gíty o tom, že Boh je osoba a nie nejaká neurčitá hmota. Vzťah môžeme mať len k osobe…  A ako bonus rozprával o tom, že sme duše uväznené v ľudskom tele. Sme otrokmi svojich tiel a svojich pudov. Prahneme po úspechu, uznaní a bohatstve, ktoré nám bude na smrtelnej posteli k ničomu.

Každý týždeň prednáša niekto iný.

Po prednáške nasledoval ešte krátky, asi 15 minutový tanec a spev. Tentokrát spievali aj dáke iné piesne a ku koncu zase Hare Krišna.

No a potom bola konečne hostina. A keď vravím hostina, tak naozaj hostina. Ešte ma kolega, ktorý sedel vedľa mňa, upozornil aby som si prvé kolo nenaložil veľa, že bude viacero chodov. A tak aj bolo. Ryža, strukovinová omáčka, zeleninová zmes, jogurt, škoricové guličky… jedlo po obrade sa nazýva prasádam. A bolo vynikajúce. Najedol som sa do prasknutia.

Na hostine ma zaujalo, že muži jedli v jednej polovici miestnosti a ženy v druhej. Jedli sme na zemi v miestnosti, kde bol aj obrad.

Pokecal som s pár ľuďmi, kúpil som si ďalšiu knihu “Vědecké poznání duše” a s dobrým pocitom a plným žalúdkom šiel domov. Keď budem môcť, zavítam aj nabudúce. Tí ľudia nie sú žiadna sekta, ale naozajstní Krišnovi oddaní.

No a na záver, Hare Krišna!

IMAG0031

 


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥