Vedomie Krišnu

Vedomie Krišnu je nádherná vec. Posúva vedomie človeka na úplne inú úroveň. Popíšem vám svoju skúsenosť s vedomím Krišnu, ktoré som si vypestoval za rok a ktoré neustále rastie.

Prvý impulz

V máji v roku 2014 som prvýkrát navštívil Krišňákov v Brne. Bola to zaujímavá skúsenosť a odvtedy sa mi podarilo ich navštevovať asi každý druhý mesiac. Vždy som si od nich odniesol nejakú knihu. Priznám sa, že som ešte nedočítal všetky knihy do konca, až na jednu – Vědecké poznání duše. Vďaka tejto knihe som pochopil, že popierať existenciu Boha je hlúpe. Nestal sa zo mňa veriaci (zatiaľ), ale ani nepopieram existenciu Boha.

Vegetariánstvo

Po prečítaní knihy Vědecké poznání duše som sa začal pohrávať s myšlienkou, že prejdem na vegetariánstvo. V tej knihe sú pekne popísané dôvody prečo byť vegetarián. A tak som postupne obmedzoval príjem mäsa a mäsových výrobkov až som nakoniec dospel k názoru, že mäso vôbec nepotrebujem. Už mi ani nechutilo. Keď som jedol mäso, tak som si predstavil koľko utrpenia to zviera muselo prežiť a dojedol som ho viacmenej nasilu. Takto sa odpor k mäsu stupňoval až som nakoniec prestal jesť mäso úplne v auguste 2014. A to som sa dušoval, že zo mňa nikdy vegetarián nebude a nechápal som tých, čo nejedia mäso.

Po 6 mesiacoch bez mäsa

Po 6 mesiacoch bez mäsa sa mi udiali asi najlepšie a najzaujímavejšie veci v mojom živote. Očistilo sa mi vedomie, srdce a myseľ. Na vlastnej koži som pocítil a zažil bezpodmienečnú lásku – pravú lásku bez potreby vlastniť, bez žiarlivosti a negatívnych emócií. Túto lásku som spoznal vďaka najkrajšej žene na svete, ale čo je najlepšie, prebudila vo mne lásku voči celému vesmíru. Začal som vnímať ľudí inak ako dovtedy. Prestal som vnímať rozdiely medzi ľuďmi. Pre mňa má prezident aj bezdomovec rovnakú hodnotu. Róm, černoch, kresťan, moslim,… všetci sú ľudia. Ovládla ma obrovská túžba pomáhať ľuďom, zvieratám, zlepšovať svet… nehrať sa iba na vlastnom piesočku, ale pomôcť svetu postaviť sa na vlastné nohy.

Po 6 mesiacoch bez mäsa som sa nedokázal nahnevať. Kedysi som sa naštval kvoli hocijakej blbosti, štvalo ma, že prší, štvalo ma, že je v lete príliš teplo, dokázali ma naštvať niektorí ľudia… Myslím, že dnes ma nedokáže len tak niečo naštvať. Dovolím si tvrdiť, že ma nedokáže naštvať nič. Hnev je veľmi negatívna emócia, ktorá človeku viac ubližuje ako prospieva. Najhoršie je, že ubližuje aj ľuďom v okolí. Hnev do môjho raja nepatrí.

Po roku od prvej náštevy Krišňákov

Za ten rok som sa zmenil na nepoznanie. Okrem zmien popísaných vyššie som obmedzil pitie alkoholu. Namiesto 8 pív za piatkový večer, ktoré som rok dozadu bežne vypil, vypijem maximálne 4 – 5 pív aj to nie vždy. Väčšinou mi stačia 3 pivká k spokojnosti. Tvrdé nepijem prakticky vôbec, iba keď mi ho niekto nanúti, ale to sa našťastie nestáva často. Neskôr sa mi možno podarí prestať piť alkohol úplne.

Edit: Od novembra 2015 nepijem alkohol.

Túto zmenu hodnotím nanajvýš pozitívne. Prišiel som na to, čo je zmysel života, aké je moje životné poslanie, pochopil som náboženstvá a veľa iných vecí.

Krišňáci dávajú jasné pokyny k dosiahnutiu vedomia Krišnu.

Kroky k dosiahnutiu vedomia Krišnu

Dosiahnutie vedomia Krišnu nie je vôbec ťažké. Ba naopak, činnosti vedúce k zvyšovaniu vedomia Krišnu sú veľmi príjemné. Sú súčasťou Bhakti yogy, ktorá je odporúčaná duchovná činnosť pre súčasný vek. Očisťuje srdce a myseľ. Bhakti yoga zjemňuje srdce, odstraňuje žiarlivosť, nenávisť, chlipnosť, hnev, egoizmus, pýchu a aroganciu. Prináša radosť, blaženosť, mier a múdrosť. Všetky starosti, úzkosti, strachy a psychické problémy praktikovaním Bhakti yogy úplne zmiznú.

Jedenie jedla obetovaného Krišnovi (prasádam) je jednou z najjednoduchších a najpríjemnejších činností pre zvyšovanie vedomia Krišnu. Toto jedlo očisťuje srdce a myseľ. Samozrejme je to vegetariánske jedlo, najlepšie aké som kedy jedol. Toto jedlo môžete ochutnať v indických reštauráciach s názvom Góvinda a v chráme samotných Krišňákov. V Brne sídlia na ulici Durďákova 34 a robia program pre verejnosť každú nedeľu o 14:00.

IMAG0031

Na Slovensku majú chrám v Bratislave a farmu na východnom slovensku v Abranovciach.

Zdržiavanie sa v prítomností oddaných Krišnu je ďalšia dôležitá a príjemná činnosť. Slúžia na to práve nedeľné programy pre verejnosť, kde sa spieva mahámantra Hare Krišna, potom nasleduje hodinová prednáška, väčšinou z kníh Bhagavad gíta a Šrímad-bhágavatam. Po prednáške sa servíruje lahodné prasádam a popri jedení sa diskutuje o všeličom možnom v menších skupinkách (vo dvojiciach, trojiciach). Viac o tom píšem v článku “Hare Krišna“. Od Krišňákov odchádzam vždy spokojný s plným žalúdkom prasádam a novými nadobudnutými poznatkami ba aj priateľstvami, občas aj knihami, alebo Krišnodvorskými kokoskami.

Načúvanie a spievanie mahámantry Hare Krišna je ďalšia dôležitá činnost, ktorá má za úlohu očistiť myseľ a srdce človeka. Možno chvíľu potrvá kým sa naučíte text a odvážite sa ju spievať spolu s oddanými, ale neskôr si to budete naozaj užívať. Mahámantru Hare Krišna si môžete spievať aj doma, ale pre väčší účinok treba dodržiavať isté pravidlá, ktoré sa možno dozviete v inom článku, alebo priamo od Krišňákov.

Jedenie prasádam, zdržiavanie sa v prítomnosti oddaných, počúvanie a spievanie mahámantry Hare Krišna a čítanie kníh od Šrílu Prabhupádu sú najjednoduchšie a najdôležitejšie kroky k dosiahnutiu a zvyšovaniu vedomia Krišnu. Všetko ostatné ako vynechanie mäsa z jedálnička, obmedzenie pitia alkoholu a príjem iných omamných látok na minimum – na nulu, nemať nedovolený sex, nehazardovať – to všetko príde postupne s rastúcim vedomím Krišnu. A verte mi, že toto vedomie je úžasné. Človek pochopí zrazu toľko vecí… ale o tom zase nabudúce. Dúfam, že som vás aspoň trochu inšpiroval a nabudil aby ste sa začali zaujímať o vedomie Krišnu a nabudúce sa zastavili, keď vám Krišňáci budú ponúkať knihu na ulici a aspoň jednu si kúpili. Tak som začal nevedomky s vedomím Krišnu ja.

Hare Krišna.

PS: Či to nazvete vedomie Krista, vedomie Krišnu, alebo inak, na tom nezáleží. Akonáhle dosiahnete určitý stupeň vedomia, tak to pochopíte :)


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥