Riešenie problémov vol. 2

V článku “Problémy a ich riešenia” som písal o problémoch osobných, lokálnych aj globálnych. Je tam spomenuté, že ak by sa problémy riešili naozaj od koreňa, mohli by sa vyriešiť všetky osobné aj celosvetové problémy. Heh, lenže problém je, že ľudia nevedia nájsť skutočný koreň problému. To je skutočný problém, ktorý pozorujem v posledných dňoch.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (9 min):

Hľadanie koreňa problému

Ľudia majú tendenciu vidieť len dôsledky problémov a veľmi často nevidia príčinu. Preto problémy riešia od konca, alebo od stredu a v skutočnosti riešia dôsledok a nie príčinu. Takýmto spôsobom problémy nevyriešia. Naopak, ďaľšie problémy vytvárajú. A problémy sa nabaľujú a nabaľujú, pretože zdroj problémov stále existuje.

Keď máte pokazenú strechu a zateká vám do miestnosti, dáte kýbel na miesto, kde kvápe voda, alebo strechu opravíte? Ak si zvolíte na prvý pohľad jednoduchšiu variantu – dať kýbel, kde strecha preteká, môže sa po čase stať, že začne pretekať ďalšie miesto a dáte tam ďalší kýbel. A potom ďalší a ďalší… až budete mať dom zaplnený kýblami a nebudete mať ani kade chodiť. Navyše tie kýble musíte vylievať, aby nepretekali. Takže čo je jednoduchšie – opraviť strechu čo najskôr alebo dávať kýble na problémove miesta, chodiť pomedzi ne a ignorovať príčinu, prípadne odkladať jej riešenie?

Obrovské množstvo ľudí práve volí variantu kýblov a tie kýble pribúdajú, plnia sa a ľudia ich neskôr prestávajú stíhať vylievať. Problémy sa tak nakopia, že jedného dňa človeka zahltia. Z lokálnych problémov sú zrazu globálne a globálne problémy zahlcujú ďaľších a ďaľších.

Problémy sú tu od toho, aby sa riešili. Lenže kým ľudia nepôjdu až ku koreňu problémov, nemajú šancu ich vyriešiť. Majú šancu ich zmierniť, to ano. Ale zmiernenie problémov sa môže v konečnom dôsledku ukázať ako nešťastné a neúplné riešenie. Problém bude narastať, kým bude existovať príčina.

Nájdenie koreňa problému

Viete kde je skutočná príčina, skutočný koreň problému? V jednotlivcoch. V každom z nás. Môžeš sa hnevať na človeka, ktorý ti dal facku, budeš to vidieť ako problém, ale mal by si sa pozrieť na príčinu problému a zistiť prečo ti tú facku dal. Zistil by si, že je to preto, lebo si ho provokoval a koledoval si si o to.

Viete prečo sa vypaľujú dažďové pralesy? Aby tam mohli nasadiť palmy olejné. Viete prečo sa vytvárajú obrovské plantáže paliem olejných? Pretože palmový olej sa dá jednoducho vyrobiť a je najlacnejší a tým pádom sa masívne používa v potravinárskom priemysle. Viete prečo je potreba toľko palmového oleja, že sa musí ničiť stále viac kilometrov štvorcových pralesov? Pretože v supermarketoch nájdete obrovské množstvo produktov, ktoré obsahujú palmový olej.

Myslíte si, že toto je koreň problému? Alebo sa dá ísť ešte hlbšie? Koľko z tých produktov, ktoré obsahujú palmový olej, ľudia naozaj potrebujú? Pravdepodobne nula. Ale predsa ich kupujú, aj keď ich nepotrebujú. Pretože si zvykli na určitý štandard a možno ani len netušia, že práve kvoli ich štandardu zanikajú obrovské kusy pralesov a s nimi zomiera obrovské množstvo zvierat, ktoré tieto pralesy obývali. Tak, našli sme koreň problému – veľká spotreba produktov s palmovým olejom. Kto za to môže? Opäť jednotlivci. Mohli by ste si myslieť, že za to môžu firmy, ktoré tieto výrobky vyrábajú. Z časti áno. Keby ich nevyrábali, tak by sa nemíňalo toľko palmového oleja. Ale môžete firmy donútiť, aby znížili spotrebu palmového oleja? No jasné. Jedine tak, že prestanete kupovať výrobky s palmovým olejom. Takže sme zase u jednotlivcoch. Ak milióny jednotlivcov obmedzia spotrebu výrobkov s palmovým olejom, firmy nespotrebujú toľko palmového oleja a nemusí sa ničiť také množstvo pralesov. Je to ťažké pochopiť?

palmovy olej a tycinky mars

Pre niektorých ľudí je to očividne ťažké pochopiť, pretože by museli niečo meniť a to robia ľudia neradi. Radšej nech zmiznú pralesy ako by si mali z úst odtrhnúť nejakú sladkosť. Alebo nech to riešia iní, len nie my! Žiaľ, veľa problémov vzniká práve u jednotlivcov.

Riešenie problémov

Prosím, hľadajte skutočnú príčinu problémov. Neskončite pri hľadaní na povrchu, choďte do jadra a nájdite príčinu. Je mi ľúto keď niekto nevidí skutočnú príčinu problému. Je mi ľúto keď sa niekto snaží riešiť problém od konca, alebo od stredu a nie z jadra. Problémy by neexistovali, keby neexistovali zdroje problémov.

Takmer každá príčina problémov je v jednotlivcoch. Keď sa budete pýtať prečo, prečo, prečo, prečo, prečo, prídete na koreň problému. Prídete až k jednotlivcom.

Niektorí ľudia bývajú častejšie chorí ako iní. Niektorí si vypestujú rôzne závažné choroby. Prečo? Môže to byť z nesprávnej životosprávy – nezdravá strava, stres a podobne. Lenže doktori riešia dôsledky chorôb, nie príčiny. Predpíšu ľuďom lieky a hotovo. Papaj lieky a budeš zdravý, prípadne ti povedia, aby si zmenil životosprávu, no ty ich neposlúchneš. Pre ľudí je jednoduchšie napchávať sa liekmi ako by mali niečo meniť. Preto bývajú ľudia chorí znova a znova a často na dôsledky chorôb zomierajú. Vedzte, že lieky nevyliečia vašu chorobu, len ju zmiernia a ona sa neskôr prejaví vo väčšom merítku. Kým nevyriešite príčinu, budete stále chorí.

Prečo sú na svete vojny? Pretože sú ľudia zmanipulovaní a sú ochotní vo vojnách bojovať pre zvrátené chúťky elity. Keby sa ľudia nenechali manipulovať, vojny by neboli.

Znečistenie vody, znečistenie ovzdušia, vojny, ničenie prírody, rôzne konflikty, za toto všetko môžu jednotlivci. Všetko závisí na jednotlivcoch. Jednotlivci tvoria spoločnosť, tak ako zrnká piesku tvoria púšť.

A tak ako jednotlivci tvoria spoločnosť, rovnako vytvárajú aj problémy. Ak vytvára len jeden človek problém, nie je to až tak vidieť, ale keď vytvára problém miliarda ľudí, už je to celkom vidno, však?

A presne takisto ako vytváranie problémov, funguje aj riešenie problémov. Závisí opäť na jednotlivcoch. Keď sa jeden človek rozhodne problém riešiť, ešte to nie je vidno. Ale keď sa rozhodne milarda ľudí riešiť problém, už to vidno je.

Skutočným problémom pri riešení problémov sú práve ľudia, ktorí nemajú záujem problémy riešiť, ktorí radšej budú riešiť dôsledky a nie príčinu. Pretože sa na prvý pohľad môže zdať, že vyriešenie dôsledkov je jednoduchšie ako vyriešenie príčiny. Ak riešenie dôsledkov nezávisí na nás, ale na iných, o to lepšie. Nech to za nás vyriešia iní, veď oni spôsobili problém… hlúposť! Viem, že pre mnohých ľudí je ťažké hľadať a nájsť príčinu v sebe. Môžeš si myslieť, že ty za tie problémy nemôžeš. Vždy môže za naše problémy niekto iný, však? Hlúposť! Za naše problémy môžeme len a len my sami. Stačí sa nad sebou úprimne zamyslieť a zistíš za koľko problémov môžeš aj ty. Môžeš tiež vidieť, že problémy vytvárajú aj iní ľudia – jednotlivci. Vždy všetko závisí na jednotlivcoch.

Kým sa jednotlivci nezmenia a nezačnú riešiť skutočné príčiny problémov, tieto problémy tu stále budú. Márne budeš hasiť oheň keď ho stále niekto opätovne zapaľuje. Chyť podpaľača a vyrieš si to s ním. Nedovoľ mu, aby oheň stále zapaľoval.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥