O imigrantoch a vzbudzovaní strachu a nenávisti

Možno ste si všimli, že sa v médiách v poslednej dobe sa veľmi často preberajú témy utečenci, imigranti, teroristi, moslimovia a podobne. Na tom by ešte nebolo nič zvláštne keby sa nešíria rôzne falošné správy (hoaxy), ktorých účelom je vyvolať v ľuďoch strach a vzbudiť nenávisť voči určitej skupine ľudí.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (7 min):

Protiutečenecká propaganda

Žiaľ aj ja mám v priateľoch ľudí, ktorí zdieľajú články protiutečeneckej propagandy na svojom Facebookovom profile. Protiutečenecká propaganda je nebezpečná, pretože je z veľkej časti založená na výmysloch. Najnebezpečnejšie je to, že ľudia týmto výmyslom veria.

mega hoax24 - Copy

Nedávno som videl ďalší hoax, v ktorom sa písalo, že nemeckí neonacisti napadli imigrantov za to, že na Silvestra obťažovali nemecké ženy. Vraj dokonca zabili niekoľko imigrantov. Fascinuje ma, že ľudia tomu uverili. Ľudí, ktorí nenávidia imigrantov to dokonca potešilo. Potešila ich smrť ľudí. Je to šialené, no je to tak. Ľudí, ktorí sa cítia byť ohrození, teší smrť ľudí, z ktorých cítia hrozbu. Ak obe skupiny ľudí citia hrozbu a obe skupiny ľudí teší smrť druhej skupiny ľudí, tak to máme riadny problém. Problém, ktorý môže vyústiť do krvavej občianskej vojny.

Slniečkárska propaganda

Na druhej strane je zase slniečkárska propaganda, ktorá sa tvári, že je všetko v poriadku. Že je normálne, že do Európy prichádzajú stovky tisíc imigrantov v priebehu pár mesiacov a je potrebné ich prijať. Slniečkárska propaganda hrá na city, hovorí o ľudskosti a o dôležitosti prijať a integrovať utečencov do bezpečnej Európy.

Veľká časť utečencov sú moslimovia. Keď sa pozrieme na protestujúcich moslimov napríklad v Anglicku, môžeme vidieť, že všetko v poriadku nie je.

Heslá protestujúcich moslimov ako “Islam ovládne svet“, “Zabite tých, ktorí urážajú Islam“, “Európa. Ty zaplatíš. Vyhladenie je na ceste“, neznejú priliš priateľsky a mierumilovne.

Európa je síce zatiaľ pomerne bezpečná, ale dokedy? V západnej Európe je už islamizácia Európy pomerne hmatateľná. Akú máme záruku, že všetcí tí, ktorí prichádzajú v utečeneckých vlnách do Európy, majú záujem žiť pokojný a mierumilovný život? Akú máme záruku, že do Európy neprichádzajú ľudia, ktorí majú záujem rozpútať v Európe peklo?

Pravda je opäť v strede

Protiutečenecká a slniečkárska propaganda sú dva extrémy. Pravdu treba hľadať niekde v strede. Je tu určité riziko, že utečeneckú vlnu využívajú ľudia, ktorí prichádzajú do Európy, aby tu robili neporiadok. Tí ľudia majú inú mentalitu, ktorá môže Európanom spôsobiť problémy. A Európania majú tiež svoju mentalitu, ktorá nie je pripravená na príliv veľkého množstva ľudí s inou mentalitou. Aj preto vznikla protiutečenecká propaganda, ktorú veľa ľudí žerie aj s navijakom. V ľuďoch vyvoláva strach a nenávisť voči všetkým imigrantom. A tam vzniká ďalší problém.

Pohľad z druhej strany

Predstavte si, že imigranti čitajú podobné správy, v ktorých sa píše, že ich ľudia v Európe nenávidia a že im chcú ublížiť. Čo asi tak z toho môže vzniknúť keď sa obe skupiny cítia byť ohrozené tou druhou skupinou ľudí? Asi sa budú brániť a niektorí z nich budú dokonca útočiť.

Hrozí prúser

Viete o tom, že nenávisť plodí nenávisť, však? A násilie takisto plodí násilie. Je tu hrozba, že do Európy prichádzajú ľudia, ktorí cítia nenávisť voči Európe a Európanom a neváhajú použiť násilie. A v Európe vznikajú rôzne spolky, ktoré sú ochotné bojovať proti takýmto prisťahovalcom. Všimnite si slovíčko “bojovať“. Nie obraňovať, ale bojovať. Boj proti boju. Násilie proti násiliu. Obe strany sú ochotné proti sebe aktívne bojovať. Tu vzniká kameň úrazu. Vzniká napätie, ktoré keď praskne, odnesú si to aj nevinní ľudia.

Tu už nejde len o rozdeľovanie ľudí na slniečkarov, nacionalistov, či imigrantov. Táto hra je hra o ľudskosť. Práve slniečkari sa oháňajú ľudskosťou, no zabúdajú na fakt, že je tu reálne nebezpečenstvo konfliktu, ktorý môže mať neblahý dopad na život v Európe. Ak to vypukne, tento konflikt bude jeden z najväčších konfliktov v Európe. Obrovské krviprelievanie, ktoré Európa snáď ešte ani nezažila. Vyvolajte v miliónoch ľuďoch strach a nenávisť voči ďalšej skupine miliónov ľudí, spravte to na oboch stranách a je postarané o celkom veľký masaker.

Keď sa stretnú dve rozdielne kultúry, ktoré nie sú ochotné sa navzájom rešpektovať, vzniká problém.

Podobnosť s konfliktom 2. svetovej vojny nie je náhodná

Čo spravili v druhej svetovej vojne? Využili egoistickú stránku ľudí a presvedčili ich, že sú takzvaná “čistá rasa” a že ľudí, ktorí čistá rasa nie sú, treba zlikvidovať. Začali likvidovať židov a pokračovali by rómami a ďalšími takzvanými “podradnými” rasami. Stačí zmanipulovať milióny ľudí a títo ľudia pod rúškom manipulácie urobia čokoľvek. Aj za cenu straty ľudskosti. Je to smutné. Je smutné ako sa ľudia nechajú manipulovať.

Dnes je situácia veľmi podobná situácii pred druhou svetovou vojnou. Ak sa nepoučíme z histórie, história sa bude opakovať. Ak sa milióny ľudí nechajú vtiahnuť do tejto manipulácie, bude to masaker.

Politici si nemusia špiniť ruky krvou. Stačí ak vyvolajú nenávisť medzi dvoma skupinami ľudí a oni sa už o krviprelievanie postarajú sami. Aké jednoduché… ako jednoducho sa dajú ľudia zmanipulovať. Celé je to len jedna obrovská manipulácia.

Čo s tým?

Čo môžeme my obyčajní ľudia robiť so zmanipulovanými ľuďmi, ktorých nevraživosť a predsudky sú na takom stupni, že stratili ľudskosť a nedokážu triezvo premýšľať? Ťažko povedať. Môžeme dať hlavy dokopy a môžeme spoločne vymyslieť ako túto zamotanú situáciu riešiť tak, aby sa minimalizovali škody.

Môžeme sa pokúsiť robiť osvetu ako na jednej, tak i na druhej strane barikády a pokúsiť sa ľuďom vysvetliť, že nenávisť plodí ešte väčšiu nenávisť a násilie plodí ešte väčšie násilie – “Ona mi stupila na nohu, tak som ju kopol do hlavy“.

Môžeme sa pokúšať v ľuďoch prebudiť ľudskosť. Keď spojíme sily, budeme silnejší a bude to mať oveľa väčší efekt ako keď to budeme robiť samostatne, alebo vôbec.

“Svet nie je nebezpečné miesto pre život kvoli zlým ľuďom, ale kvoli ľuďom, ktorí s tým nič nerobia” – Albert Einstein.

Preto Vás prosím, spojme sa v mene celého ľudstva, v mene celej planéty Zem a začnime konečne niečo robiť pre zmiernenie utrpenia na Zemi. Spoločne.

Prosím…


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥