Vzbudzovanie strachu ako manipulatívna technika

V poslednej dobe si všímam, že ľudia sú ustráchaní, pretože dávajú pozornosť správam, ktoré v nich vyvolávajú strach. Ľudia sú pod vplyvom strachu oveľa náchylnejší na manipuláciu ako keby sa nebáli. Keď dajú v správach, že v ich meste pôsobí organizovaná skupina zlodejov, ktorí vykrádajú byty, ľudia sa začnú báť o svoj majetok a budú ochotní zabezpečiť svoj byt proti vykradnutiu. Budú ochotní kúpiť si drahé pancierové dvere a iné zabezpečovacie prvky. Keby v správach o zlodejoch nehovorili a keby sa ľudia o svoj majetok nebáli, nemali by dôvod kupovať si pancierové dvere.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (7 min):

Informačná doba

Dnes je informačná doba a informácie sa šíria rýchlosťou blesku. Šíria sa rôzne informácie. Pravdivé, polopravdivé aj nepravdivé. Treba sa ich preto naučiť filtrovať a rozoznávať, ktoré sú pravdivé a ktoré nepravdivé. Tí, ktorí žerú každú informáciu ako pravdivú, majú vo svojich názoroch chaos a dajú sa veľmi jednoducho manipulovať. Takých ľudí je žiaľ stále veľa. Politici a iní manipulátori to využívajú. Využívajú informačnú dobu na manipuláciu veľkého množstva ľudí. Podstrkujú im nepravdivé a polopravdivé informácie, ktoré v ľuďoch zvyčajne vzbudzujú strach a následne ľuďom ponúkajú riešenia aby sa ľudia cítili bezpečne. Je to veľmi účinná manipulačná praktika. Povedzte ovciam, že v lese na nich číha vlk a ovce sa budú od lesa držať čo najďalej a budú sa spoliehať na baču, že ich ochráni. Keď bača zavelí ovciam, aby ostali v ohrade, kde sú pred vlkom v bezpečí, ovce bez mihnutia oka poslúchnu.

Pod vplyvom strachu

Ľudia pod vplyvom strachu sú ochotní pristúpiť na také opatrenia, ktoré by neprijali keby nie sú pod vplyvom strachu. Politici a manipulátori toto veľmi dobre vedia a snažia sa v ľuďoch vzbudiť strach, aby mohli presadzovať také veci, ktoré by ľudia za normálnych okolností neprijali.

Keby sa ľudia nebáli, bolo by takmer nemožné ich manipulovať. Žiaľ stále veľa ľuďom stačí spraviť “bububu!” a idú sa pokakať od strachu. Pod vplyvom strachu robia veci, ktoré by inak nerobili a súhlasia s vecami, s ktorými by inak nesúhlasili. Manipulácia strachom patrí medzi najúčinnejšie masové manipulácie. Nastrašte ľudí, že im hrozí, že budú okradnutí a spravia potrebné opatrenia, aby okradnutiu predišli. Nastrašte ľudí, že im hrozí ublíženie od inej skupiny ľudí a automaticky sa v ľuďoch zdvihne ostražitosť a odpor k danej skupine ľudí.

Utečenci a strach

Ľudia by sa nebáli utečencov, keby sa o nich v protiutečeneckej propagande nehovorilo ako o násilníkoch a teroristoch. Vďaka protiutečeneckej propagande sa ľudia cítia byť ohrození a schvália preto všetky opatrenia, ktoré im majú zabezpečiť ochranu. Keby sa necítili byť ohrození, nevideli by v týchto opatreniach zmysel a nepodporovali by ich.

Väčšina ľudí nevidela ani jedného utečenca na vlastné oči, ale už je v nich zakorenený strach, že im utečenci budú chcieť ublížiť. Strach z utečencov je tak veľký, že vyústil až do predsudkov, že všetci utečenci sú zlí, násilníci a teroristi.

Podoba s 2. svetovou vojnou

Podoba s propagandou počas 2. svetovej vojny je čisto náhodná. Alebo žeby nie? Počas 2. svetovej vojny bola použitá propaganda proti židom, ktorá je zakorenená v ľuďoch dodnes. Dnes sa používa masívna propaganda proti utečencom, ktorí prichádzajú do Európy. Utečenci o tejto propagande ani len netušia a môžu sa čudovať prečo sa ich ľudia boja a prečo sú ľudia k nim takí, akí sú. Aj keď sa budú utečenci chcieť začleniť do spoločnosti, budú to mať kvoli predsudkom Európanov veľmi ťažké. Podobnú situáciu s predsudkami môžeme sledovať na Slovensku s Rómami. Ak je nejaký Róm slušný a vzdelaný, stále má problém nájsť si prácu len preto, že je Róm.

Propaganda založená na strachu je nebezpečná. Môže vyústiť až do predsudkov a nenávisti.

Problém je generalizácia – hádzanie všetkých do jedného vreca. Ľudia majú tendenciu tvrdiť na základe jednej jablone, ktorá plodí červené jablká, že všetky jablone na svete plodia červené jablká. Pritom je to úplná blbosť. Takisto je úplná blbosť hádzať všetkých ľudí určitej skupiny do jedného vreca. Píšem o tom v článku “Generalizácia – hádzanie všetkých do jedného vreca“.

Strach a bezpečie

Všímam si, že mnohých ľudí v mojom okolí zasiahla propaganda založená na strachu. Kvoli strachu nedokážu vidieť realitu takú, aká je. Vidia iba jednu stranu mince. Túžia byť v bezpečí, ale zabúdajú, že na druhej strane mince sú tiež ľudia, ktorí chcú byť v bezpečí. Bezpečie je jedna zo základných ľudských a živočíšnych potrieb. Je v poriadku túžiť po bezpečí.

Lenže ľuďom je predstavovaná falošná hrozba, následne sú im ponúknuté riešenia pre bezpečnosť pred touto hrozbou a ľudia ich s radosťou prijmú. Je to ako keď na človeka namierite hračkársku zbraň, ktorá vyzerá reálne. V skutočnosti žiadna hrozba neexistuje, ale človek, na ktorého zbraň mieri, má plné gate, lebo si myslí, že zbraň je skutočná a môže ho zabiť. Cíti sa byť ohrozený a bude sa cítiť bezpečne keď hrozba pominie. Keď sa na neho prestane mieriť, alebo keď človeka s hračkárskou zbraňou zabijú, bude sa opäť cítiť bezpečne. Niektorí ľudia sa tešia zo smrti ľudí, z ktorých cítia hrozbu. Takto funguje propaganda založená na strachu.

Netvrdím, že v súčasnej utečeneckej situácii nie je hrozba. Nebezpečenstvo existuje všade a neustále. Keď si nebudete dávať pozor, môže vás zraziť auto, alebo sa môže stať iný úraz, kvoli ktorému skončíte v nemocnici, alebo v hrobe. Taký je život v tomto svete. Ale dovolím si tvrdiť, že hrozba prezentovaná médiami a manipulátormi, je nafúknutá. Protiutečenecká propaganda je špinavá manipulatívna technika založená na strachu, veľmi podobná tej, ktorá sa používala v období druhej svetovej vojny. Nenechajte sa prosím zmanipulovať. Nebuďte súčasťou špinavej hry manipulátorov. Nebuďte ovce. Otvorte oči. Prosím. Buďme ľudia. Buďme bez predsudkov. Pozerajme sa na súčasnú situáciu cez priezračné okuliare, nie cez okuliare propagandy založenej na vzbudzovaní strachu.

Ďakujem!


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥