Extreme interest in web development and coding

I’ve decided to do a web development school because there is a shortage of good quality web developers and programmers. I wanted to do it locally in Brno (Czech republic) and Dubnica nad Váhom (Slovakia). But I was not able to find enough students locally, so I decided to do the school online for everyone in the world – globally. I promoted the school on CoderMania‘s page on FacebookTwitter,  Reddit, my Twitter, Facebook and Linkedin. This gave me 14 students. I wanted at least 20 students, but I did not expect that I will get 50+ students when I write an answer on Quora and share the school on Learn MeteorJS properly group on Facebook.

25.6.2015 quora answer shared web dev school in Learn MeteorJS properly

 

I would like to teach more people, but 50 is more than I can handle. There would be even more students if I would not set a limit of students for the school. I can’t imagine how many…

I don’t want to underestimate my students but I know that many of them will not be able to learn and do homeworks each week. I have tried a few courses on Coursera but I had no motivation to finish any of them. That’s why I will try to motivate my students and tell them how their lives can change if they will learn to code. I will teach them what I learned in 3 years of web development. I hope at least 20 students will finish the school and they will be able to find a job as a web developer. My goal was to train at least 5 programmers/web developers but now it’s 10 and more. At least 30 new web developers each year… Can you imagine how much new web developers will be born in 5 years thanks to my school? 150+… It’s exciting and I am looking forward to it!


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥