Proces k znovuobnoveniu vedomia Krišnu

Ľudia, ktorí poznajú len náboženstvá založené na viere, si myslia, že vedomie Krišnu je tiež viera. Každá živá bytosť má vedomie. Vedomie Krišnu je podstata každej živej bytosti. Len je pod vplyvom hmotnej energie a je teda neprejavené. Je to ako keď mrak zahalí slnko. Slnko nevidíme, ale to neznamená, že nie je za mrakom. Keď sa mrak posunie ďalej, slnko znova uvidíme. Na to, aby sme odhalili svoje pôvodné vedomie, vedomie Krišnu, musíme nasledovať proces k znovuobnovenia vedomia Krišnu.

Dosiahnutie vedomia Krišnu je proces

Keď niekto športuje, získava fyzickú silu a kondíciu. Na to, aby sme dosiahli viditeľný výsledok, musíme prejsť procesom, ktorý trvá určitú dobu. Ak chceme duchovnú silu a kondíciu, musíme takisto prejsť určitým procesom.

Kroky k dosiahnutiu vedomia Krišnu

Na ceste k vedomiu Krišnu je najlepšie to, že každý si z procesu pre obnovenie vedomia Krišnu môže vybrať čo mu vyhovuje. Nemusí hneď nasledovať celý proces, ktorý je pre väčšinu ľudí pomerne náročný. Existujú jednoduchšie podprocesy, ktoré dokáže praktikovať každý. A postupne človek dokáže prijať celý proces.

Rozvíjanie vedomia Krišnu je ako chodenie do posilňovne. V posilňovni nájdete ťažké činky, ktoré zo začiatku nedokážete zdvihnúť. Ale keď budete pravidelne cvičiť, postupne získate silu a neskôr dokážete zdvihnúť ťažšie činky.

Vo vedomí Krišnu je to podobné. Zo začiatku nedokážete dodržiavať a praktikovať všetko. Ale ak budete robiť aspoň to, čo dokážete, postupne dokážete viac a viac. Je to proces. Ak vytrváte v tomto procese, výsledok sa zaručene dostaví.

Prijímanie duchovného jedla

Jedlo má každý rád. Preto je tento krok pre mnohých najpríťažlivejší. Vo vedomí Krišnu hrá jedlo výraznú úlohu. Jedlo vo vedomí Krišnu nie je obyčajné jedlo, ale duchovné. Nazýva sa prasádam, čo v preklade znamená božia milosť a je možné ho ochutnať v reštauráciach s názvom Góvinda, alebo v chrámoch Hare Krišna na nedeľných programoch (každú nedeľu o 14:00) pre verejnosť. Adresy reštaurácii a chrámov nájdete na stránke www.iskcon.sk. Na začiatku styku s vedomím Krišnu som chodil na nedeľné programy hlavne kvoli prasádam. Prasádam je veľmi chutné jedlo a veľmi priaznivé pre každého, kto si na ňom pochutnáva. Očisťuje srdce od všetkých zlých vlastností. Prijímanie duchovného jedla je jeden zo základných pilierov vedomia Krišnu. O prasádam sa môžete dozvedieť viac v článku „Duchovné jedlo – prasádam“.

prasadam

Počúvanie a spievanie Hare Krišna mahá-mantry

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Na nedeľných programoch pre verejnosť si tiež v spoločnosti oddaných môžete zaspievať v rôznych melódiach a rytmoch Hare Krišna mahá-mantru. Zo začiatku som nemal chuť ani potrebu spievať, tak som len počúval. Neskôr som pocítil potrebu aj spievať. A ešte neskôr som už dokázal na mahá-mantru aj tancovať. Nikdy som nemal rád spev a tanec, ale pri mahá-mantre mám veľkú chuť spievať a tancovať.

Meditácia Hare Krišna mahá-mantrou

Ak sa niekto cíti na meditáciu, môže vyskúšať meditáciu Hare Krišna mahá-mantrou. Nazýva sa to čentovanie (chanting). Oddaní Krišnu čentujú 16 kôl mahá-mantry denne. 1 kolo znamená 108x opakovanie mahá-mantry. Začiatočníkovi 1 kolo trvá asi 10 minút. Neskôr, keď si mahá-mantru poriadne nacvičí, môže jedno kolo trvať 7 – 8 minút.

Keď som spoznal učenie Hare Krišna, nemal som ani potuchy o takejto meditácii. Neskôr sa ma jeden oddaný spýtal či čentujem a ja som sa ho s údivom spýtal: “Nie, čo to je?”. A tak mi vysvetlil čo je čentovanie a načo je dobré. O mesiac nato som zo zvedavosti čo to prinesie začal čentovať. Zo začiatku som čentoval len 1 kolo denne. Zabralo mi to 10 minút. Po mesiaci som mal potrebu čentovať 2 kolá. Takmer každý mesiac som si pridal jedno kolo a po roku som čentoval 8 – 10 kôl denne. Teraz mi jedno kolo trvá približne 8 minút.

Štúdium

Veľké množstvo kníh a prednášok je súčasť procesu k dosiahnutiu vedomia Krišnu. Bhagavad-gíta a Šrímad bhágavatam sú esenciálne texty. V Šrímad bhágavatam sa píše, že ten, kto pozorne načúva Šrímad bhágavatam, zaručene dosiahne vedomie Krišnu. Dôležité je slovíčko pozorne. Ja som prečítal prvú časť prvého spevu a kým som prišiel na koniec, zabudol som čo bolo na začiatku. Šrímad bhágavatam je veľmi rozsiahly a pozorne načúvať takému množstvu informácii je veľmi ťažké. Preto je dobré chodiť pravidelne na prednášky a pravidelne čítať, nech sa na nás toho nalepí čo najviac.

Združovanie sa s oddanými

V procese znovuobnovenia vedomia Krišnu je veľmi dôležitá spoločnosť oddaných Krišnu. Keď sa chcete čokoľvek dobre naučiť, je dobré učiť sa od profesionálov. Takisto ak chcete pokročiť vo vedomí Krišnu, mali by ste sa obklopovať oddanými Krišnu. Ideálne je prísť na nedeľný program a získať tak lepšiu predstavu o tom, čo vlastne učenie Hare Krišna je.

Vyberte si čo vám vyhovuje

Každý si môže vybrať také sústo, aké mu vyhovuje. Môžete si vybrať či vám vyhovuje prasádam, Hare Krišna mahá-mantra, štúdium, alebo združovanie sa s oddanými. Celý proces je nastavený tak, že stačí začať s jedným sústom a automaticky vám po čase začnú chutiť ďalšie.

Ja som začal knihami, ale tie mi nechutili, lebo som im nerozumel. Tak som vyskúšal ísť na nedeľný program a tam mi veľmi zachutilo prasádam. Zo začiatku som chodil na nedeľné programy hlavne kvoli prasádam. Hodinové spievanie Hare Krišna mahá-mantry mi nevoňalo, tak som chodil na programy o pol hodinu neskôr a zvládol som sústo len pol hodinového počúvania mahá-mantry. Zo začiatku som len počúval a neskôr som začal aj spievať. Začal som chodiť na programy od začiatku a už som zvládol hodinové spievanie mahá-mantry, prednášku a nakoniec vynikajúce prasádam. To boli moje začiatky s vedomím Krišnu. Počas tohto procesu som si zaobstaral knihu Vedecké poznanie duše a vďaka nej som pochopil čo je mäso a prestal som ho jesť. Neskôr som sa dozvedel čo je čentovanie a začal som praktikovať meditáciu Hare Krišna mahá-mantrou. Výsledok meditácie stojí za to. Som kľudnejší, menej ustráchaný, nedokáže ma len tak niečo rozhnevať, prestal mi chutiť alkohol, zbavil som sa závislosti na masturbácii atď. Samé pozitíva. Nemôžem si vynachváliť. Začal som rozumieť niektorým veršom z Bhagavad-gíty a Šrímad bhágavatam, ktorým som predtým nerozumel. A začal som mať potrebu tráviť viac času s oddanými. V čase písania tohto článku som na trojmesačnom pobyte na farme Hare Krišna Nová Ekačakra. Chcel som si vyskúšať život v chráme. Je to super skúsenosť a príležitosť, aby som mohol priblížiť ľuďom ako oddaní žijú. Natáčam o tom video dokument. Máte sa na čo tešiť.

Hare Krišna


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥