Obmedzené poznanie vs. skutočné poznanie

Ľudia a celkovo ľudstvo má obmedzené poznanie, no chvastá sa aké je vyspelé a múdre. Pričom keď sa nad tým chvastaním čo i len trošičku zamyslíme, zistíme, že je neopodstatnené.

Vedci nevedci

Je krásne sledovať vedcov pri ich práci a sledovať výsledky ich práce. A ešte krajšie je počúvať čo hovoria: “Doteraz sme si mysleli, že je to takto, no zistili sme, že je to inak“. Po takýchto slovách by som ich nenazýval vedci, ale nevedci, alebo len myslitelia. Majú nejaké predpoklady “Predpokladá sa, že…” a tie predpoklady berú takmer ako skutočnosť. Stavajú svoje tvrdenia na predpokladoch a neskôr zistia, že ich predpoklady boli mylné. Aké krásne, vedecké. A už aj keď niečo zistia a majú to potvrdené čierne na bielom, neskôr príde iný vedec a zistí, že sa jeho kolegovia mýlili a predloží nové tvrdenie a dôkazy, ktoré sa budú opäť považovať za pravdivé. A tomuto ľudia veria. Týmto vedcom nevedcom. Aké krásne. Neostáva nič iné, len sa nad tým pousmiať.

Je príliš obmedzujúce veriť len tomu, čo je vedecky dokázané. Niektoré vedecké poznatky nám síce môžu pomôcť pochopiť skutočné poznanie, no nemali by sme sa spoliehať iba na vedu.

Je stále veľa otázok, na ktoré dnešná veda nedokáže odpovedať inak ako “Nevieme”, “Myslíme si, že…”.

Kde hľadať poznanie?

Keď teda veda nie je spoľahlivá a nedokáže uspokojivo odpovedať na všetky otázky, kde teda získam poznanie?

Náboženstvá

Náboženstvá majú odpovede na otázky, na ktoré veda nedokáže odpovedať. Ale sú tieto odpovede dostačujúce? A sú pravdivé? Prečo je na svete toľko náboženstiev a každé z nich odpovedá na rovnaké otázky trochu inak? Možno preto, lebo každý človek je iný a každému vyhovuje niečo iné. Niekomu môže vyhovovať kresťanstvo, inému budhizmus, inému hinduizmus. Niekomu nič.

Viera je svojim spôsobom užitočná, ale v niektorých prípadoch aj nebezpečná. Ak človek verí a jeho viera mu v živote pomáha, je to fajn. Problematické a nebezpečné môžu byť rôzne sekty.

Problematická je aj slepá viera. Slepá viera sa dá prirovnať k viere, že Ježiško nosí na Vianoce darčeky. Slepo veriaci ľudia len veria, že Boh existuje. Bez toho aby ho naozaj vnímali (bol som taký istý). Slepo veriaci ľudia berú sväté písmo od slova do slova. Vety ako “Zhoríte v pekle!”, “Ste hriešni!”, “Eva bola stvorená z Adamovho rebra”,… berú doslovne a nehľadajú v nich skrytý a skutočný význam. To je problém.

Ak pochopíte (často skrytý) význam slov vo svätých písmach rôznych náboženstiev, zistíte, že sú si veľmi podobné. No náboženstvá sú len barlička, aby ľudia žili ako tak v mieri a skutočné poznanie je ešte kúsok ďalej. Obmedzovať svoje poznanie na poznanie náboženstva je takisto obmedzujúce ako obmedzovať svoje poznanie vedeckými dôkazmi.

Ezoterika

Ezoterika, podobne ako náboženstvo je niečo, čo v racionálne založených ľuďoch vyvoláva nevysvetliteľný záchvat hnevu a odporu. Ezoterika má veľmi blízko k skutočnému poznaniu. Môže nás naviesť na cestu poznania, ale tiež to s ňou netreba preháňať. V ezoterike môžeme nájsť prepojenie s rôznymi náboženstvami, či filozofickými prúdmi, astrológiou, numerológiou atd. Ezoterika je prakticky alternatívny zdroj poznania. Ľudia zaoberajúci sa ezoterikou sú v racionálnej spoločnosti považovaní za čudákov, prakticky ako všetci, ktorí sa čo i len trochu vymykajú šedému priemeru.

Skutočné poznanie

Skutočné poznanie len ťažko získame vedeckými pokusmi a dôkazmi. Na to stále nemáme dostatočne vyspelé technológie. Skutočné poznanie je v nás. Skutočné poznanie je prakticky naša vlastná skúsenosť. V každej živej bytosti je určitý druh poznania. Najlepšie na tom je, že živé bytosti sú navzájom prepojené. Existuje spojenie medzi dvojičkami, spojenie “Twin flames” a veľa iných spojení, ktoré len ťažko pochopíme rozumom. Toto poznanie je kolektívne a majú k nemu prístup všetci. Len sa mu musia naplno otvoriť, aby ho získali. A to chce tréning.

Môžeme pozorovať rôzne spirituálne zážitky ľudí, ktorí ich prežívajú na vlastnej koži. Je to fascinujúce. Dozvedieť sa o nich môžeme na internete, z kníh ale aj od kamarátov a známych a dokonca sa ich môžeme naučiť a vyskúšať si ich na vlastnej koži. Rozprával som sa s pár ľuďmi, ktorí dokážu astrálne cestovať, alebo mávajú lucidné sny. Niektorí sa s týmito schopnosťami narodili, niektorí sa to naučili. Mám kamarátku, ktorá zažila spojenie twin flames. Sám som zažil niečo veľmi podobné twin flames. Ďalej sa môžeme dočítať o skúsenostiach ľudí s klinickou smrťou, videním duchov, telepatiou, jasnovidectvom atd. Veľa ezoterických tém, ktoré patria k tomuto poznaniu.

Veda sa týmto pravdepodobne nezaoberá, alebo to nevie vysvetliť. Vedecké dôkazy neexistujú a predsa môžeme pozorovať, že sa to deje.

Pravdepodobne si niektorí z vás povedia, že tí ľudia berú kvalitné drogy keď toto zažívajú, alebo sú len psychicky narušení. Už keď sme pri tých drogách, existujú také drogy, ktoré práve dostávajú človeka na takú úroveň vedomia, ktorú mnísi v Himalájach získavajú celý život. Stačí jedna dávka a človek zrazu získa iný pohľad na život. Viem minimálne o dvoch drogách, ktoré spôsobujú rozšírený stav vedomia: LSD a Ayahuasca. Marihuanu nerátam, tá je oproti týmto halucinogénom slabý odvar. Spoločnosť ich nazýva drogy, no môžu byť vnímané aj ako lieky na vedomie. Nie sú návykové. Je zaujímavé počúvať a čítať skúsenosti ľudí s týmito halucinogénmi. Najmä s Ayahuascou. Šamani považujú Ayahuascu za liek. Ľudia, ktorí majú skúsenosť s Ayahuascou tvrdia, že sa im zmenil život. Ayahuasca je tak silný liek, že dokáže zmeniť vedomie človeka natrvalo.

LSD je zakázané a mystifikované práve pre jeho pozitívne účinky a veľkú popularitu. Ľudia, ktorí užívali LSD v šesťdesiatych rokoch, si okrem iného uvedomili aké je nezmyselné nastavenie spoločnosti a systému a odmietali ho podporovať. Otvorene protestovali proti vojnám, hlásali mier a lásku (hnutie Hippies). Vlády po celom svete sa rozhodli LSD zakázať aby ľudia ostali v nevedomosti a držali hubu a krok so systémom. Nesprávnym užitím LSD vzniklo pár smrteľných úrazov a vlády to využili ako propagandu na zakázanie LSD s tvrdením, že je nebezpečné a treba ho zakázať. Znie to ako konšpiračná teória, no musíte uznať, že to má niečo do seba.

Užitím halucinogénov môžete dostať nový pohľad na život, no k skutočnému poznaniu by ste mali dokráčať aj bez ich pomoci.

Ako viem čo je skutočné poznanie?

Tých dôvodov alebo dôkazov mám viac.

Veľa ľudí zažíva nezávisle na sebe veľmi podobné spirituálne zážitky – toto vyvoláva dojem, že niekde tu môže byť pravda.

Moje vlastné vnútro mi hovorí čo je skutočné a správne. Je to akýsi vnútorný kompas, ktorý ma vedie. Tento kompas má v sebe každý, len ho musí objaviť. Veľa ľudí sa riadi viac rozumom a tento vnútorný kompas potláča.

Stáva sa mi, že príde ku mne myšlienka, vďaka ktorej si uvedomím určité veci a prípadne o tom napíšem článok. Neskôr si prečítam alebo vypočujem svoje zistenie z iného zdroja. Toto mi potvrdzuje, že môj kompas funguje správne, že som na správnej ceste poznania a že všetko je prepojené.

Našiel som duchovného učiteľa, ktorý má dokonalé odpovede na všetky otázky. Buď je taký dokonalý podvodník, alebo vraví naozaj o skutočnom poznaní, ktoré mi dáva dokonalý zmysel.

Ako nájdem skutočné poznanie?

Je to jednoduché. Nauč sa počúvať svoj vnútorný hlas. Nie len rozum. Venuj viac času zamýšaniu sa nad životom a situáciami, ktoré zažívaš. Pýtaj sa “Prečo?“. Pracuj so svojim vedomím a prídeš na to, čo je v živote naozaj dôležité. Tak, ako na to prišli mnohí pred tebou. Nemusíš byť ničím výnimočný, nemusíš byť guru. Ani guruovia nespadli z neba učení.

Dnes je doba informácií. Máme prakticky neobmedzený prístup k informáciam. Môžeš si zistiť viac o veciach, ktoré ťa zaujímajú veľmi rýchlo. Čerpaj z viacerých zdrojov. Analyzuj a filtruj informácie. Hlavne sa neustále vzdelávaj a pracuj na sebe.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥