Barcamp Hradec Králové 2014

Čo je Barcamp?

Je to (väčšinou) sobota plná prednášok. Od rána (9:00) do večera (18:00) môžete sledovať rôzne prednášky technického (IT) ale aj netechnického smeru. Celá akcia je zdarma a ešte sa tam aj zadarmo občerstvíte vďaka sponzorom. Nie je to iba o prednáškach, ale hlavne o spoznávaní nových ľudí. Nemusíte byť za každú cenu na prednáške, môžete si niekoho odchytiť a namiesto prednášky s ním pokecať. Barcamp zvyčajne býva vo väčších priestoroch vysokých škôl. A zvyčajne býva večer afterpárty, kde sa môžete uvoľniť a pokecať s novými ľuďmi.

Môj Barcamp

Do Hradce Králové som vyrazil vlakom z Brna o 6:40 ráno. Ako to už býva zvykom, vlak v ktorom som sedel mal asi 7 minútové meškanie a mal som 5 minút na prestup v Pardubiciach. Samozrejme prípoj nepočkal tie 2 minúty, šak načo. O pol hodinu šiel ďalší vlak do Hradce. Tak som sa dostal na barcamp o pol hodinu neskôr a zmeškal som prvú prednášku. Čo už. Aspoň som stihol druhú prednášku, na ktorú som sa celkom tešil.

Co musí umět moderní HTML kodér? (Robin Pokorný). Keďže chcem učiť ľudí programovanie a kódovanie webových stránok/aplikácií, tak som si šiel pozrieť čo by som mal učiť. A bolo to presne to, čo som si myslel. Takže to bola jedna z tých prednášok, kde sa len utvrdíte v tom, že to čo robíte, je správne.

Sketchnoting (Jenda Knoulich) bola prednáška o technike zapisovania poznámok ako obrázkov, prípadne zvýrazneného textu. Pointou bolo, že keď zapisujete klasický text, váš mozog automaticky zabúda to, čo si píšete. Takže ak si na prednáškach zapisujete poznámky, rovno to zabúdate a budete sa dlhšie učiť z poznámok. Ale ak si robíte kreslené poznámky, ukladajú sa vám v mozgu. Ak to teda nie sú čarbanice, ktoré si väčšina ľudí zvykne robiť na prednáškach :)

Měním se v Apple Sheep (Pavel Jeňkovský). Na tejto prednáške som sa iba utvrdil v tom, že MAC sa proste oplatí mať. Aj keď potom, keď si zvyknete na MAC už neviete na inom systéme normálne pracovať. Keď dostanete prvý krát do rúk MAC, neviete s tým pracovať. Naučíte sa to cca za 2 týždne a potom už niet cesty späť.

Ideálne pracovné prostredie (Riki Fridrich). Kamoš Riki popisoval ako (zle) vplývajú openspace na zamestnancov a ich pracovný výkon. Ideálne pracovné prostredie je miestnosť, kde je tím max 7 ľudí, ktorí pracujú na 1 projekte. Každý je tak informovaný čo sa s projektom deje.

Proč? Protože to jde (Štěpán Bechynský). Praktická prednáška o tom, ako si poskladať mobilný telefón s Arduino. Štepán počas prednášky vysvetlil jednotlivé časti telefónu a poskladal ich do seba ako lego. Telefón mal iba 2 tlačítka – jedno na volanie, druhé na posielanie SMS. Číslo, na ktoré sa malo volať a posielať SMS si naprogramoval. Keď si poskladáte takýto telefón, môžete posielať SMS a volať z akéhokoľvek čísla. Super, nie? :)

Mobilný telefón na platforme Arduino.
Mobilný telefón na platforme Arduino.

Vynechám popis pár prednášok aby som mohol dlhšie popísať najzaujímavejšiu prednášku Hodnotový kotrmelec krásou a smradem Indie (Jiří Kastner). Jiří sa vydal na 5 týždňov do Severnej Indie učiť deti telocvik a pobehať budhistické chrámy v rámci osobného rozvoja. Už po pár dňoch zistil aký obrovský rozdiel je medzi východnou a západnou kultúrou. Ľudia na východe žijú jednoduchým životom v chudobe, ale sú šťastní vďaka tomu, že poznajú pravé hodnoty života. Vďaka budhizmu.

Na západe je pre nás učiteľ autorita (aspoň väčšinou). Na východe je učiteľ zážitkom.

Ako učiteľ telocviku učil deti robiť kliky a rátal im koľko ich spravia. Čo myslíte? Koľko?… 7 ročné deti nemali problém spraviť nad 100 klikov :o. Schválne vyskúšajte koľko klikov spraví 7 ročné dieťa na západe 😉

Stravu nemali moc pestrú. Každý deň ryža, zelenina a sem tam nejaký iný pokrm. Aj napriek takejto jednoduchej strave tam ľudia dokážu fungovať vitálnejšie ako ľudia na západe. A vďaka tejto strave nepoznajú obezitu. Ukazoval im obrázok tučnej rozprávkovej postavičky a neveriacky krútili hlavou, čo to je za tvora.

Počúvať zážitky ostatných je fajn, ale zažiť si ich na vlastnej koži je na nezaplatenie, takže raz určite navštívim východné krajiny.

Viac o jeho zážitkoch si môžete prečítať na:
http://kastner.blog.idnes.cz/c/380692/Jak-byt-druhym-pozitivnim-zazitkem.html a http://kastner.blog.idnes.cz/c/380692/Jak-byt-druhym-pozitivnim-zazitkem.html

Cesta do Brna

Keďže už pár ľudí z podobných akcií ako barcamp poznám, tak som si dokázal nájsť odvoz do Brna a nemusel som čakať do polnoci na vlak. V aute ma veľmi zaujalo rozprávanie vodiča (Jezevec) o tom prečo sa Rusi serú do Ukrajiny, resp. jej častí kde je veľa Rusov. Jednoducho preto, lebo z historických dôvodov tam nemajú Rusov radi. Asi ako Slováci Maďarov a Francúzi Nemcov, možno ešte viac. Rusi tam žijúci túto nenávisť celkom pociťovali a tak zavolali tatinovi Putinovi aby tam poslal tanky a trochu ich skľudnil. Vraj si iba chráni ruských občanov.

Na záver

Ak ste to dočítali až sem, tak vás vyzývam, aby ste obetovali jednu sobotu a šli na ďalší barcamp. Je to taký technickejší TEDx akurát zdarma. Barcampy bývajú pomerne dosť často po celom svete. Občas aj na Slovensku ak sa niekto odhodlá ho zorganizovať. Mám za sebou 2 barcampy a pôjdem aj na tretí. A pôjdem aj bez vás 😛


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥