Peniaze

Peniaze sú stále čoraz častejšie skloňované slovo. To by som ešte prekusol, keby sa o peniazoch nehovorilo ako o niečom, čo nám môže zaručiť spokojný a šťastný život. Ľudia si často myslia, že človek, ktorý zarába veľa peňazí, sa má automaticky dobre. A chudobných ľudí považujú za chudákov a myslia si ako sa im musí bez peňazí ťažko žiť. V modernej spoločnosti sú peniaze sú symbolom bohatstva a šťastia.

Novodobé otroctvo peňazí

Predstavte si človeka, ktorý maká viac ako 50 hodín týždenne, aby si zarobil dostatočné množstvo peňazí, aby mohol žiť ten svoj vysnený a spokojný život. Teraz nemyslím ľudí, ktorí musia toľko pracovať za minimálnu mzdu, aby uživili 3 deti. Myslím skôr ľudí, ktorí zarábajú niekoľkonásobne viac. Stretol som kamaráta, ktorého som sa spýtal “Čau, ako sa darí?”. Odpovedal mi štýlom “Ale ide to, len mám teraz dve práce, aby som si zarobil a nemusel brať hypotéku. Je to náročné”. Vyzeral celkom strhane. Vôbec nevyzeral šťastne. Obetuje kus svojho života a možno aj zdravia, aby sa mal niekedy v budúcnosti možno lepšie. Až keď si zarobí na vlastné bývanie, vtedy bude možno pracovať menej a viac žiť. Navyše je to programátor, takže určite nerobí za minimálnu mzdu.

Aj Teal Swan (Pred sobášom Teal Scott) hovorí o obetovaní šťastia v prítomnosti za vidinu šťastia v budúcnosti:

Ďalší kamarát mi vravel, že potrebuje zarobiť 3000 € mesačne, aby uspokojil svoje potreby a potreby rodiny. Sám na seba si uplietol bič.

Ľudia sa stávajú otrokmi peňazí. Veľa ľudí nepracuje preto, že ich práca baví, ale preto, že dostanú výplatu. Hromadia majetok, váľajú pred sebou guľu sračiek ako hovnivál. Tlačia  pred sebou veľkú guľu a nevidia kam idú, lebo guľa je väčšia ako oni. A to všetko robia preto, lebo majú akúsi vidinu lepšej budúcnosti. Vidinu väčšej a väčšej gule sračiek. Túžba po peniazoch je veľká.

ludsky hovnival

Netvrdím, že peniaze sú zlé

Peniaze nie sú zlé. Výmenný obchod zanikol a vznikol jednoduchší spôsob nákupu a predaja vecí za peniaze. To je fajn.

Zlý je vzťah ľudí k peniazom. Veľa ľudí si myslí, že život sa točí hlavne okolo peňazí, (ne)vedomky dávajú peniaze na vrchol hodnotového rebríčka a zabudajú na pravé hodnoty – zdravie, rodina, priatelia, láska,…

Možno je to spôsobené tým, že značné množstvo ľudí žije od výplaty k výplate. Takí ľudia túžia, aby mali viac peňazí. To je prirodzené. Človek vždy túži po tom, čoho má nedostatok. Chýba mi zdravie? Túžim po zdraví. Chýba mi láska? Túžim po láske…

Dávanie peňazí na prvé priečky v hotnotovom rebríčku môže byť spôsobené aj západnym štýlom myslenia. Máme pocit, že potrebujeme mať auto, smartfón, luxusné dovolenky, aby sme mohli žiť šťastný život. V západnom rozmýšľaní šťastie = peniaze = luxus.

Na vrchole hodnotového rebríčka sú u mnohých ľudí peniaze. Peniaze sú najčastejšie skloňované slovo na svete. Pritom sú to len papieriky a mince, ktorým ľudia prikladajú až príliš veľkú hodnotu. Peniaze nemôžete zjesť, ani vypiť. Ak prídete do zahraničia, kde neplatí váš druh peňazí, nekúpite si za to nič. Najskôr musíte ísť do zmenárne vymeniť papieriky za iné papieriky. Až za tie iné papieriky vám dajú jedlo, vodu, alebo niečo iné. Je to zvláštne, no je to tak.

Krásny článok o cene peňazí si môžete prečítať tu: http://www.cestyvnas.cz/penize-penize-penize-jakou-maji-vlastne-cenu/

Nie je všetko zlato, čo sa bliští

Čo získame tým, že sa budeme hnať za peniazmi? Spokojnejší a kvalitnejší život? Nie vždy. Pre porovnanie a zamyslenie – kto žije šťastnejší život? Človek, ktorý pracuje 50 a viac hodín týždenne, je bohatý, ale nemá čas na rodinu, priateľov a svoje záľuby, alebo človek, ktorý pracuje tak akurát, zarobí tak akurát, aby sa mohol venovať rodine, priateľom a svojim záľubám? Človek, ktorý maká a má peniaze, si môže dožičiť dočasné šťastie vo forme drahého auta, luxusnej dovolenky, lásku v podobe spoločníčky a pod. To sa môže javiť pre niektorých ľudí ako veľké lákadlo. No zlato je niekde inde…

Peniaze sa často spájajú s úspechom

Bežne je počuť “Ten zarába veľa peňazí, ten je úspešný” alebo “Je tvoj projekt úspešný? Zarába ti peniaze?”. Popisovať čo znamená úspech by bolo na ďalší článok. Tu chcem len zdôrazniť, že úspešný človek, alebo projekt nemusí mať automaticky milióny na účte. K úspechu často patria aj peniaze, ale úspech != peniaze. To je dôležité si uvedomiť.

Ako vnímam peniaze

Vraví sa, že peniaze kazia charakter. Nie je to celkom tak. Peniaze len ukazujú charakter človeka. Predstavte si, že vyhráte 50 miliónov eur v lotérii. Ako by ste s nimi naložili? Ja by som si začal kupovať všetko, po čom som kedy túžil. Pravdepodobne by som sa vykašľal aj na prácu a začal by som si užívať peniaze. Veď už by som nemusel pracovať. Užíval by som si život naplno. Pravdepodobne by som dal niečo aj na charitu. Po tejto výhre by som žil úplne iný život ako žijem teraz.

EDIT: Po dvoch rokoch od napísania článku sa môj charakter zmenil. Pochopil som, čo znamená “Miluj blížneho svojho, ako seba samého“. V mojom živote už nie je len JA, JA, JA, ale viac hľadím na ostatných a všetkých vnímam ako MY. Je to celkom veľká zmena vo vedomí, o ktorej píšem v článku “Ako sa zmenil môj život za posledné 3 roky“.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥