Problémy a ich riešenia

Možno si myslíte, že je všetko v poriadku. Žijete si svoj život, chodíte do práce, venujete sa priateľom a rodine a všetko sa zdá byť v poriadku až kým sa nedozviete čo sa deje vo svete. Zistíte, že svet nie je v poriadku ani náhodou.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si článok v podobe videa:

Niečo nie je v poriadku

Ak sa pozriete na súčasnú situáciu vo svete, niečo vám bude hovoriť, že to, čo sa deje, nie je tak úplne v poriadku. Vojny, utečenci, Islamský štát, vraždy, krádeže,… samé hrozné veci, ale šak čo, nás sa to netýka, čo my s tým môžeme spraviť. No nič.

Navyše máme iné starosti. Musíme tráviť veľa času v práci a zbytok času venujeme sebe, priateľom, rodine a zábave. A na zamýšľanie sa nad problémamy a ich riešením už neostáva čas.

Lokálne problémy

Nevieme vyriešiť ani naše lokálne problémy, je preto takmer možné, aby sme mohli reálne riešiť globálne problémy.

Ale koho je to problém, že máme problém? Kto za to môže? “Oni”? Samozrejme, je oveľa jednoduchšie ukázať prstom “Ty za to môžeš”, ako pokúsiť sa vyriešiť náš problém.

 

Medzi najväčšie problémy na Slovensku patrí “Rómsky problém“, nízke mzdy, nezamestnanosť, korupcia, zdravotníctvo,… máme svojich problémov habadej, asi ako každý.

Osobné problémy

Ak pôjdeme ešte viac do hĺbky, zistíme, že máme aj iné problémy okrem štátnych problémov. Takmer každý človek má nejaké osobné problémy. Problémy v rodine, problémy so susedmi, problémy sám so sebou. Ak má človek problém sám so sebou, automatický má problém s ostatnými. Problémy v medziľudských vzťahoch nevznikajú len tak.

Otec alkoholik

Predstav si, že žiješ v rodine, kde je otec alkoholik a keď si vypije, bije celú rodinu. Takmer každý vidí len dôsledok – otec pije a bije celú rodinu, chudáci členovia rodiny. Ale už nikto nerieši príčinu – prečo pije, čo ho k tomu vedie, čo si asi zažil, ako ho vychovávali jeho rodičia,… toto je koreň problému. A nie, že otec pije a hotovo. To nie je skutočný problém. Problém je oveľa hlbšie. A kým sa skutočná príčina problému nevyrieši, problém bude pretrvávať. Žiaľ väčšina ľudí nevidí do hĺbky problému. Ak by otec dokázal vyriešiť svoje problémy, nespôsoboval by problémy iným. Človek svoje problémy však často nedokáže riešiť sám. Často si ani neuvedomuje a ani si nechce priznať, že má nejaký problém. A toto je skutočný problém.

Rómsky problém

Ak nasťahujete rómsku rodinu vedľa človeka s predsudkami, máte zarobené na problém. Je to ako bývať oproti susedovi, ktorý najviac na svete neznáša modrú farbu a vy si natriete dom namodro. A ešte aj chodíte v modrom oblečení. Sused vás bude neznášať. A je to jeho problém.

Žiaľ veľa Slovákov sa pozerá na Rómov v osadách ako na niečo hnusné, podradné a menejcenné. Niet sa potom čomu čudovať, keď ich rómovia vnímajú rovnako a vznikajú medzi nimi konflikty.

Ak by sused nemal predsudky voči Rómom, možno by s nimi dokázal fungovať v susedstve bez problémov. Mohol by sa pokúsiť s nimi nadviazať priateľstvo. Mohol by im ponúknuť, že im na dvore pomôže upratať a naučiť ich poriadkumilovnosti s vysvetlením načo je dobré mať poriadok. Sused bez predsudkov by chápal, že jeho susedia majú inú mentalitu a rešpektoval by to. S najväčšou pravdepodobnosťou by dokázal fungovať s rómskymi spoluobčanmi bez problémov.

Lenže ak má sused predsudky a dáva ich najavo slovne aj činmi, potom nemôže čakať, že sa k nemu budú jeho susedia správať priateľsky ak sa on sám tak nespráva. Čo zaseješ, to vyrastie a to zožneš. Aspoň jedna strana musí byť priateľská, aby mohla byť priateľská aj tá druhá. A najlepšie je začať od seba.

K Rómom sa v prvom rade treba správať ako k rovnocenným a poskytnúť im príležitosti. Treba s nimi (spolu)pracovať a vzdelávať ich.

Žiaľ toto takmer nikto nerobí, nikto nerieši tento problém a preto ten problém stále existuje. Štát si myslí, že stačí dávať Rómom peniaze a ubytovanie a viac sa o nich nestarať. Toto je veľmi nezodpovedný prístup, ktorý vedie nie len k strate obrovského množstva peňazí, ale aj k závisti, že Rómovia dostávajú niečo extra a následnej nenávisti voči Rómom. Je potrebné neustále pracovať s Rómami, vzdelávať ich a snažiť sa ich začleniť do spoločnosti. Je to žiaľ veľmi ťažké, lebo v spoločnosti sú zakorenené predsudky.

Keby sa všetci ľudia zbavili predsudkov a išli radšej pomáhať do osád namiesto robenia bordelu, bolo by to pre spoločnosť a rómsky problém prínosnejšie. Takýmito protestami vytvárajú len ďalšie problémy a nič tým neriešia.

Vyriešenie akéhokoľvek problému

Problémov je na svete nespočetne. Niektoré sa riešia viac, niektoré menej, niektoré vôbec. A preto problémov neubúda. Naopak, pribúda. Pretože niektorí ľudia si neuvedomujú, že svojimi činmi spôsobujú len ďalšie problémy a nič tým neriešia.

Ak by ľudia naozaj chceli vyriešiť nejaký problém, v prvom rade si musia vyriešiť problémy vo svojej hlave. Zbaviť sa predsudkov, strachu a podobne.

Aby si mohol reálne riešiť väčšie problémy, mal by si si vyriešiť problémy sám so sebou, s rodinou, priateľmi, susedmi, finančné problémy atď. Ak to nespravíš, je dosť možné, že namiesto riešenia problémov budeš problémy pridávať, ako to žiaľ dnes robí stále veľké množstvo ľudí.

Ak by sa problémy riešili naozaj od koreňa, mohli by sa vyriešiť všetky osobné aj celosvetové problémy.

Problémy sú tu od toho, aby sa riešili. Na každý problém existuje riešenie. Sami ľudia musia chcieť vyriešiť tieto problémy a musia preto aj niečo urobiť. Márne sa budú na problémy len prizerať, alebo sa spoliehať na to, že ich vyrieši niekto iný. Boh, vláda? Haha. Problémy sa samy nevyriešia. Musíš začať konať ak chceš niečo zmeniť. Čo najskôr. Nespoliehaj sa, že problémy vyrieši niekto iný.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥