Aktivity hnutia Hare Krišna

Možno si myslíte, že Krišňáci sú celý čas zavretí v chráme a občas vyjdu na ulicu rozdávať knihy. V skutočnosti majú veľa aktivít a bohatý sociálny život. Možno bohatší ako niektorí nekrišňáci.

Distribúcia kníh

Niektorí oddaní Krišnu takmer každý deň vychádzajú zo svojej zóny komfortu a chodia na ulicu rozdávať transcendentálne poznanie za dobrovoľný príspevok v podobe svojej prítomnosti a kníh. Niektorí ľudia to vnímajú ako nútenie nejakej dogmy ako to robia niektoré sekty. No oddaní Krišnu nikomu nič nenútia, len rozdávajú poznanie, ktoré im pomohlo stať sa lepšími ľuďmi a zmenilo ich život na nepoznanie. Rozdávajú milosť v podobe transcendentálnych kníh, ktoré môžu človeku viac dať ako zobrať. Niektorí ľudia si držia odstup a niektorí si s radosťou knihy zoberú, prečítajú a zmenia ich život.

hare krishna na ulici2

Keby som nestretol mnícha z Hare Krišna, pravdepodobne by som ešte stále jedol mäso, bol by som plný predsudkov, hnevu, strachu a pýchy, chodil by som sa každý piatok opíjať do barov a viedol by som divoký životný štýl bez hlbšieho zmyslu. Učenie Hare Krišna mi zmenilo život. Môžete si o tom prečítať v článku “Ako mi učenie Hare Krišna zmenilo život“.

Vegetariánske reštaurácie a catering

Vegetariánske reštaurácie Góvinda s indickým jedlom nájdete v Prešove, Košiciach, Bratislave a tiež v Prahe. Bližšie info nájdete na stránke www.iskcon.sk

prasadam

Na stánok s krišňáckym jedlom môžete naraziť na niektorých festivaloch a môžte tak ochutnať vynikajúce duchovné indické jedlo. Hľadajte stánok s názvom Góvinda, alebo Goranga.

Jedlo pre život

Food for Life je medzinárodný humanitárny program, ktorý vznikol v roku 1974 potom, čo Swami Prabhupáda, zakladateľ hnutia Hare Kršna, vydal pokyn, že nikto v okolí desiatich míľ (pätnástich kilometrov) od chrámu nesmie hladovať. Od tej doby sa rozrástol na 170 centier v 65 krajinách sveta. Je uznávaný ako najväčšia vegetariánska organizácia pre obmedzovanie hladu na svete a s jej 1500 dobrovoľníkmi distribuuje cez 40.000 teplých pokrmov denne, čiže každé 2 sekundy jeden pokrm!

Nedeľné programy

Môžete prísť na nedeľný program pre verejnosť do niektorého z chrámov a dozvedieť sa o učení Hare Krišna viac. Program začína o 14:00 a trvá približne 3 hodiny. Súčasťou programu je spievanie Hare Kríšna mahá-mantry (1 hodina):

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

prednáška z Bhagavad-gíty (1 hodina) a na koniec vynikajúca hostina, na ktorej môžete zjesť koľko vám žalúdok dovolí. Za hostinu môžete prispieť koľko vám peňaženka dovolí. Celá hostina je za dobrovoľný príspevok. Adresy chrámov nájdete na www.iskcon.sk.

10506716_757504500953336_5597226889573483188_o

Harinámy

Minimálne raz za týždeň (zvyčajne v piatok) sa oddaní Krišnu vyberú do mesta spievať Hare Krišna mahá-mantru, aby ju mohli počuť aj ostatní. Oddaní Krišnu si radosť zo spievania mahá-mantry nenechávajú len pre seba, ale snažia sa ju rozšíriť čo najviac. Pretože ten, kto počúva, alebo spieva Hare Krišna mahá-mantru si postupne očistí vedomie a zbaví sa negatívnych nánosov vo vedomí, ktoré si počas mnohých životov nazbieral.

harinam

Sviatky

Oddaní Krišnu vedia svoje sviatky patrične osláviť. Kalendár majú plný tradičných védskych sviatkov a slávností, ktoré sú zvyčajne plné spevu, tancovania a jedla.

13308680_1322072101139498_7394241469994159807_o

kirtan


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥