Ako mi učenie Hare Krišna zmenilo život

Bol som ustráchaný. Bol som nervák. Nevedel som si priznať chybu. Nedokázal som povedať prepáč. Bol som sebec. Bol som ateista. Bol som pyšný. Myslel som si, že keď bude svet plný ľudí ako ja, svet bude rajom. Bol som naivný hlupák.

HareKrisna-prednaska-elfoslav

Toto všetko sa zmenilo keď som v roku 2014 narazil na Hnutie Hare Krišna a začal som praktikovať vedomie Krišnu. Moja osobnosť a môj život sa za dva roky veľmi zmenili. Už si ani nepamätám kedy naposledy som sa bál a kedy som sa rozčúlil. Strach a hnev už nehrajú v mojom živote veľkú rolu. Stratili na sile. Sebecké chúťky takisto zmizli. Už sa viac nepozerám len na seba, ale hľadím aj na ostatných. Vnímam potreby ostatných. Keď som bol pod nadvládou ega a pýchy, bolo to nepríjemné. Musel som mať vždy pravdu a nedokázal som priznať, že sa mýlim. Nedokázal som sa ospravedlniť, pretože moje ego by utrpelo porážku a to by ho veľmi bolelo. Dnes je situácia iná. Chápem, že je viacero pohľadov na realitu a preto nezatracujem názory ostatných. Snažím sa ich pochopiť. Pýchu vystriedala pokora. Uvedomujem si čo všetko ešte neviem a nehrám sa na vševeda.

Na začiatku mojej cesty k vedomiu Krišnu ma najviac ovplyvnila kniha Vedecké poznanie duše. Vďaka nej som si uvedomil čo je mäso a prestal som ho jesť. Tiež ma ovplyvnila spoločnosť oddaných Krišnu. Raz za mesiac som chodil na programy pre verejnosť a mal som tak možnosť zapojiť sa do procesu bhakti jogy – oddanej služby. Počúvanie a spievanie Hare Krišna mahá-mantry, počúvanie prednášok, prijímanie lahodného prasádam a zaujímavé rozhovory. To všetko ma ovplyvnilo aj keď som si to zo začiatku neuvedomoval. Pomaly, ale isto sa formovalo moje vedomie Krišnu. V roku 2015 som zistil čo je čentovanie a zo zvedavosti som vyskúšal čentovať. Chcel som vedieť aký vplyv na človeka má meditácia, tak som začal praktikovať každodennú meditáciu Hare Krišna mahá-mantrou a tiež OM meditáciu.

Po troch mesiacoch každodennej meditácie som pocítil prvé pozitívne účinky. Bublina ega sa zmenšovala a namiesto pýchy som začínal pociťovať pokoru. Strach a hnev nadomnou strácali moc. Myseľ sa stíšila a dokážem zažívať bezmyšlienkový stav. Už nemám chaos v hlave. Ako bonus sa mi podarilo otvoriť všetky čakry a prebudiť božskú tvorivú energiu Kundalini. Odvtedy mám potrebu neustále tvoriť – písať, vymýšľať recepty, prednášať a šíriť poznanie, ktoré som získal. Moje priority sa úplne zmenili. Prestalo ma baviť bicyklovanie, ktoré som dovtedy miloval. Namiesto bicyklovania chodím radšej na prechádzky naboso. Prestali ma baviť hudobné festivaly a radšej chodím na festivaly duchovného charakteru. Prestal mi chutiť alkohol. Dokonca aj kedysi milované pivo mi už nechutí. Prestalo ma baviť chodiť každý piatok do podnikov, kde sa ľudia opíjajú a fajčia jednu cigaretu za druhou. Prestalo ma baviť učenie programovania, lebo som si uvedomil, že je dôležitejšie, aby sa ľudia najskôr naučili žiť kvalitnejší život bez strachu, hnevu, nenávisti, odsudzovania a pýchy a mohli tak v sebe objaviť krásnu bezpodmienečnú lásku. Prestali ma baviť počítačové hry a namiesto hrania sa vzdelávam a neustále niečo tvorím. Mám veľkú potrebu tvoriť a šíriť poznanie, ktoré som nadobudol a tak píšem články na svojom blogu www.blog.hromnik.com, robím videá, píšem básne a texty piesní, vymýšľam vegánske recepty a píšem knihu. A zaujímavé je, že som oveľa skromnejší. Zistil som, že čím som skromnejší, tým som bohatší. Vedomie Krišnu vedie k jednoduchému životu a hlbokému mysleniu.

Keby som v roku 2014 nenarazil na mnícha z Hare Krišna, pravdepodobne by som bol doteraz pod nadvládou ega, opíjal by som sa každý víkend, mal by som neviazaný sex a jedol by som mäso.

Dnes v roku 2016 som úplne iný človek ako som bol v roku 2014. Za dva roky úprimného hľadania som našiel naozajstný poklad v podobe vedomia Krišnu. Dnes už môžem povedať, že keby sa viac ľudí venovalo rozvíjaniu vedomia Krišnu, svet by bol krajším miestom pre život. Veľmi si cením prácu všetkých, ktorí šíria vedomie Krišnu. Bez nich by som nebol tam, kde som. A nie len ja ale aj milióny ďalších ľudí na celom svete. Učenie Hare Krišna je veľmi praktické a môže si ho vyskúšať každý. Nie len, že je praktické, ale je aj účinné a jeho praktikovanie je veľmi príjemné. Kde inde je súčasťou duchovného rastu jedenie skvelého jedla? Počúvanie a spievanie Hare Krišna mahá-mantry, tancovanie, zdržiavanie sa v spoločnosti oddaných, počúvanie prednášok a čítanie kníh sú ďalšie praktické a príjemné činnosti pre rozvíjanie vedomia Krišnu. Nie je to nič zložité, ale dopad na kvalitu života to má obrovský. Praktikovanie učenia Hare Krišna očisťuje srdce a myseľ. Veľa ľudí sa vďaka praktikovaniu učenia Hare Krišna dokázalo očistiť a zbaviť sa závislosti na drogách a svojich zlých vlastností.

Spievajte:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

a buďte šťastní.

Viac o Hare Krišna si môžete prečítať v kategórii “Hare Krišna“.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥