Odsudzovanie podľa výzoru

Výzor je to, čo si na človeku ako prvé všimneme. Výzor ale môže veľakrát klamať. Napríklad mám kamaráta, ktorý má dlhé vlasy a nie je metalista. Spoznal som slušných a pracujúcich Rómov. Poznám ženu, ktorá vyzerá ako barbie a nemá v hlave nasrané. Nechávame sa klamať výzorom. Myslíme si, že tamten je chudák, pretože má oblečené dotrhané veci a pritom to môže byť milionár.

Tiež som mal tendenciu odsudzovať ľudí podľa výzoru. No zistil som, že je to blbosť. Prečo sa nechať klamať výzorom? O danom človeku si spravím predstavu až keď s ním prehodím pár slov. Či už je to dôchodca, bezdomovec alebo nácek.

Ak máte aj vy tendenciu odsudzovať ľudí na prvý pohľad, skúste si predstaviť, že ten človek je rovnako skvelý a úžasný ako vy sami. Ak nie úžasnejší. Mne táto predstava pomáha a snažím sa vidieť všetkých ľudí rovnako.

Predstav si, že si Róm. Žiješ v rómskej osade, ale nie si ako ostatní. Chceš dosiahnuť viac ako len žiť v špine a zo sociálnych dávok. Chceš sa vzdelávať a nájsť si prácu. Tu s veľkou pravdepodobnosťou narazíš na problém. Vzdelanie možno ako tak dosiahneš, ak preukážeš snahu a výsledky. No aj tak narazíš na čudácke pohľady a názory “Veď on je cigán, ako sa môže tak dobre učiť?“. Skutočný problém nastane keď si začneš hľadať prácu. V drvivej väčšine pohovorov neuspeješ. Prečo? Pretože stále veľa ľudí na Slovensku má obmedzené myslenie a zaužívané stereotypy. Veď predsa všetci cigáni sú nevychovaní, nezvdelaní, násilnícki, zlodeji… Akonáhle prídeš na pohovor, automaticky si ťa zaradia medzi ostatných. Máš jednoducho smolu. Aj keď sa budeš snažiť preukázať svoje schopnosti, ľudia môžu mať voči tebe stále predsudky a tvoje schopnosti si nebudú všímať. Život v spoločnosti plnej predsudkov je ťažký. Snáď sa dočkáme doby, kedy budú ľudia posudzovať a odsudzovať menej na základe výzoru a viac na základe schopností jednotlivcov.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥