Zmysel života

Pár rokov dozadu by som ani nepomyslel na to, že raz budem písať o zmysle života. Myslel som si, že každý človek má iný zmysel života. No dnes už viem, že zmysel života je byť šťastný. S týmto zmyslom života musí každý súhlasiť (Nie tak úplne, vysvetlenie na konci článku) a je každému jasné, že ľudia chcú byť šťastní. Ale pozor! Šťastie je dvojaké – dočasné a trvalé.

Dočasné šťastie

Čo je dočasné šťastie?Je to šťastie, ktoré sa nám v danom okamžiku zdá ako trvalé a úžasné, no s odstupom času vyprchá. Veľa ľudí si myslí, že toto je jediné, pravé šťastie a o trvalom šťastí nemajú ani tušenie.

Materiálne veci (peniaze, dom, auto,…) nám môžu priniesť dočasné šťastie. Dostaneme, alebo kúpime si auto. Sme šťastní… kým sa nepokazí. Potom naše šťastie nahradí hnev, zúfalosť, zlosť. Zo šťastia je náhle nešťastie. Nájdeme si nového partnera, sme s ním šťastní a myslíme si, že s ním budeme šťastní naveky. Po čase môže zase toto šťastie vyprchať a príde rozchod, sklamanie, smútok,… opäť, šťastie je náhle fuč. Ostávajú len oči pre plač. Kým budú ľudia vyhľadávať dočasné šťastie a budú si o ňom myslieť, že je trvalé, nikdy nebudú šťastní. Toto šťastie vždy vyprchá.

Trvalé šťastie

Už vieme čo je dočasné šťastie. A že nikdy nebudeme naozaj šťastní pokiaľ budeme vyhľadávať iba dočasné šťastie. Čo je teda to trvalé? Po čom všetci túžime? Je to Láska? Je to Boh? Možno… Trvalé šťastie je v každom z nás. Je ukryté hlboko, no keď sa človek trochu posnaží, nájde ho. Teraz si vravíte: “Zas nejaké motivačné bullshity, to ja nebudem čítať”. Nečítaj… a nebuď šťastný. Vráť sa k svojmu dočasnému šťastiu, čau… ešte si tu?

Okej, univerzálny recept ako nájsť trvalé šťastie neexistuje. Každému vyhovuje niečo iné a každý môže dosiahnuť toto šťastie trochu inak. Či už cez náboženstvo, filozofiu, knihy alebo iných ľudí. Toto všetko nás môže usmerniť a naviesť na cestu, kde nájdeme to, čo hľadáme. Nájsť to môžeme jedine sami v sebe. Myšlienky sú silné a keď sa začneme zamýšľať nad tým, čo nás môže spraviť skutočne šťastným, začneme dostávať logické odpovede. Samozrejme tieto myšlienky môžu súvisieť s tým, čo sme čítali, alebo nám niekto hovoril. Hlavné je, aby nám to dávalo zmysel. Aby sme súhlasili s tým, čo sme sa práve dozvedeli a vyskúšali to zaviesť do praxe. Nie len myšlienky, ale aj prax je veľmi dôležitá.

Ty si šťastný, ja som šťastný

Najjednoduchší krok ku šťastiu je robiť ostatných ľudí šťastnými. Keď sú ľudia okolo nás šťastní, môžeme čerpať z toho šťastia aj my. Keď spravíte aspoň 2 ľudí šťastnými, aj keď iba dočasne, budete mať z toho dobrý pocit. Vzájomná pomoc je veľmi dôležitá. Ak pomôžeš dnes ty mne, zajtra môžem pomôcť ja tebe. A budeme mať obaja z toho dobrý pocit. Dobrý pocit je základný predpoklad ku šťastiu. Dobrý pocit je vlastne niečo veľmi podobné šťastiu. Keď si ľudia budú navzájom pomáhať stále, šťastie tu bude stále.

Bez práce nie je šťastie

Ďaľší predpoklad ku šťastnému životu je práca. Ak nás práca napĺňa a máme z nej potešenie, už sme možno dosiahli trvalé šťastie, alebo sme už len kúsok od neho. Väčšinou je to práca, ktorá prispieva ku šťastiu ostatných ľudí. Zo začiatku to nemusí byť práca, ktorou sa živíte a ktorú robíte 8 hodín a viac denne. Robte čo vás baví a postupne sa z toho môže stať práca, ktorá vás uživí. Môže to byť čokoľvek od vyšívania, cez tvorbu hudby, dobrovoľnej činnosti, písania… hlavne robte to, v čom vidíte zmysel a čo vás napĺňa. Inak budete šťastie hľadať márne. Sú 3 hodiny ráno a ja píšem tento článok, lebo v tom vidím zmysel a napĺňa ma to. Mohol som ísť kľudne spať, ale mám potrebu písať, tak píšem a nepôjdem spať kým tento článok nedopíšem.

Vnútorné šťastie

Keď raz človek objaví šťastie vo svojom vnútri, už ho len ťažko niečo rozhádže. Bude vedieť, že negatívne pocity ako závisť, hnev, nenávisť má premeniť na pozitívne pocity. Všetko zlé je na niečo dobré. To zlé vidíme hneď, no to dobré uvidíme neskôr, keď sa zamyslíme prečo sa nám to zlé dialo a aké ponaučenie sme si z toho mali zobrať. Ak sa poučíme zo situácií, ktoré sa nám dejú, je veľká šanca, že objavíme v sebe šťastie a nikto a nič nás už na dlhšiu dobu nerozhádže. Budeme rozhodení len do chvíle, kým nezistíme čo sme sa mali naučiť.

Naučiť sa tešiť z maličkostí

Keď sa naučíme tešiť z každého nového dňa, z ľudí, ktorých stretávame, z jedla, zo slnka, z mesiaca,… vtedy sa budeme tešiť aj zo života. Naučiť sa vážiť si veci, ktoré máme a byť si vedomý toho, že niektorí ľudia nemajú ani polovicu z toho, čo máme my. A predsa dokážu byť šťastní. Sú inak vychovaní, vedia sa tešiť z maličkostí. Myslíme si, že budeme šťastní keď budeme mať rodinu, auto, dom… v skutočnosti môžeme byť šťastní tu a teraz. Mne pomohlo uvedomenie si, že si mám vážiť všetko čo mám, pretože o to môžem v okamžiku prísť. Som vďačný, že mám čo jesť, kde bývať, že mám rodinu, priateľov, že môžem robiť čo ma baví. Veľa ľudí nemá toľko, čo ja a predsa niektorí z nich dokážu byť šťastní. Šťastie je vnútorný stav, ktorý si môžeme navodiť keď si uvedomíme určité veci.

Duchovný život

Ľudia žijúci duchovným životom sú šťastní. Vedia niečo, čo neveriaci materialisti nevedia. Veria v niečo, čo im prináša šťastie. Robia činnosti, duchovné i neduchovné, ktoré im prinášajú šťastie.

Šťastie závisí na šťastí

Šťastie jednotlivca závisí na šťastí ostatných ľudí a naopak. Človek bude len veľmi ťažko šťastný v spoločnosti zádumčivých, nespokojných a nahnevaných ľudí. A keď bude spoločnosť šťastná a nájde sa pár zádumčivých, nespokojných a nahnevaných ľudí, začnú sa čudovať prečo sú tí ľudia takí šťastní, v čom spočíva ich šťastie? Mohol by som byť šťastný aj ja?

Zhrnutie

Poďme si zhrnúť čo robí človeka trvalo šťastným:

  • Vzájomná pomoc
  • Zmysluplná práca
  • Zamyslenie sa nad situáciami – pýtať sa prečo sa mi deje to, čo sa mi deje?
  • Tešenie sa z maličkostí
  • Duchovný život
  • Spoločnosť v akej sa človek pohybuje

Na záver už len dodám Hiraxovskú frázu: Buďte šťastní!

EDIT (11.3.2017): Tento článok (ako aj mnohé ďalšie) je výplodom mojej mysle. Písal som ho 31.3.2015 a odvtedy sa zmenilo veľa. Zistil som, že zmysel ľudského života nie je len byť šťastný. Aj zvieratá môžu byť šťastné, žiť v blahobyte, navzájom si pomáhať a robiť čo ich baví. Život človeka sa od zvieracieho života líši tým, že človek sa môže pýtať a dostávať odpovede, môže rozvíjať svoje vedomie a chápať stále viac a viac. Ľudská forma života je určená na sebarealizáciu – spoznanie svojho vlastného JA a vzťahu s Najvyšším JA – s Bohom. Zistiť kto sme a prečo tu sme, to je zmysel ľudského života. Keď zistíme kto sme a aká je naša (večná) povinnosť (dharma) a začneme ju napĺňať, automaticky sa dostaví pocit blaženosti. Nijaká materiálna činnosť nás nedokáže uspokojiť tak, ako keď sa vydáme cestou sebarealizácie. Pojednávajú o tom verše z Bhagavad-gíty, ktoré môže každý zrealizovať a pochopiť na vlastnej koži:

Šťastie, ktoré vzniká zo spojenia zmyslov a ich predmetov, ktoré je spočiatku ako nektár a na konci ako jed — také šťastie sa pripisuje kvalite vášne. [BG 18.38]

O šťastí, ktoré je spočiatku ako jed a na konci ako nektár a ktoré motivuje k sebarealizácii, sa hovorí, že náleží do kvality dobra. [BG 18.37]

Nie je nad čím špekulovať. Stačí zistiť čo znamená sebarealizácia a vydať sa cestou sebarealizácie. Môžete vyskúšať niektorý druh jógy. O jóge sa dozviete v článku “Čo je jóga?“. Najodporúčanejší proces sebarealizácie v tomto veku je Bhakti jóga.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥