Keď žiješ v tme, ako zistíš, že existuje svetlo?

Napadla mi krásna analógia so svetlom a tmou a životom niektorých ľudí. Všímam si, že niektorí ľudia žijú ten istý život už niekoľko rokov. Chodia do práce, po práci idú na pivko, večer si pozrú nejaký film, alebo seriál a idú spať. V piatok sa väčšinou opijú a keď vládzu, tak aj v sobotu. Prípadne idú cez víkend na výlet a na ňom sa opijú. V nedeľu rozdýchavajú prehýrený víkend a v pondelok zase do práce…

Tma

Tma, alebo temnota v človeku spôsobuje to, že nedokáže byť šťastný. Skutočne šťastný. Tma spôsobuje aj nadmerné požívanie alkoholu. Človek je tak zaslepený tým dočasným šťastím a radosťou, ktoré mu alkohol v daný moment poskytuje, že zabúda na to, že mu býva z alkoholu zle.

Človek žijúci v tme nepozná svetlo. Nepozná skutočnú radosť, lásku a šťastie. Pozná iba náhražky ako sú drogy. Požívaním drog uteká sám pred sebou, pred poznaním svetla, pred skutočným šťastím. Pozn.: medzi drogy patrí samozrejme aj alkohol.

Tma spôsobuje aj to, že človek trávi veľa času činnosťami, ktoré nemajú žiadny užitok. Napríklad trávi celé dni pitím alkoholu, hraním hier, pozeraním seriálov a filmov… takpovediac zaháňa nudu. Človek žijúci v tme sa dokáže nudiť, preto hľadá rôzne spôsoby ako nudu zahnať.

Ľudí žijúcich v tme si môžeme predstaviť ako ľudí žijúcich v jaskyni, ktorí nevychádzajú von. Pretože si myslia, že slnko je škodlivé a ublíži im. Myslia si, že by im ublížilo aj po psychickej stránke, že by sa zbláznili hneď ako by vyšli na slnko. Vedia, že existujú ľudia, ktorí žijú mimo jaskyne, na slnku. A myslia si o týchto ľuďoch, že sa zbláznili. Pretože ich občas navštívia v jaskyni a hovoria bláznivé veci.

Cesta ku svetlu

Občas sa stane, že jedinec žijúci v tme, v jaskyni, rozmýšľa aké je to žiť mimo jaskyne. Aké je to žiť na svetle. Aj keď sa mu zdajú reči ľudí žijúcich mimo jaskyne čudné, rozmýšľa nad ich významom. A tak sa začne pohrávať s myšlienkou, že skúsi nájsť cestu ku svetlu a skúsi sa nechať osvietiť slnkom. Veď nemá čo stratiť, prinajhoršom sa zblázni.

Jedinec z jaskyne po dlhom pátraní našiel cestu k svetlu. Vidí svetlo na konci cesty. Vie, že toto je tá správna cesta, ktorá ho dovedie k svetlu a tam si môže vyskúšať aké je to žiť na svetle. Cesta sa zdá byť dlhá a svetlo ďaleko, no jeho odhodlanie je také silné, že vykročí a už sa neobzrie späť. Chce sa dostať na svetlo za každú cenu.

Svetlo

Náš odhodlaný jedinec sa po dlhej a únavnej ceste dostáva ku vchodu jaskyne a svetlo ho tak oslepuje, že si musí zakrývať oči. Jeho oči nie sú zvyknuté na svetlo. Je unavený a má možno aj tak trochu strach zo svetla. Je iné ako si ho predstavoval. Bol zvyknutý na tmu a svetlo je niečo úplne iné. Je to niečo, čo doteraz nepoznal. Jeho strach mu spočiatku bráni výjsť z jaskyne na svetlo, no po dlhom rozmýšľaní a prehováraní sa urobí pár krokov a je tam. Dostal sa na svetlo. Je síce stále oslepený, ale jeho oči si pomaly na svetlo zvykajú a začína vidieť lepšie. Zatiaľ nezošalel. Zatiaľ sa nestalo to, o čom ľudia v jaskyni hovorili. “Keď vyjdeš na svetlo, zošalieš. Ľudia žijúci na svetle sú šialení”.

Pocítil akési teplo. Teplo zo slnka. Bol vystrašený, lebo tento pocit nikdy predtým nezažil. Keď sa mu zrak prispôsobil a začal vidieť lepšie, uvidel okolo seba ľudí. Ľudí žijúcich na svetle. Začali mu tlieskať. Jeden z nich vystúpil a povedal: “Gratulujem, prešiel si dlhú a náročnú cestu. Viem, že tá cesta nebola jednoduchá. No dokázal si ju zdolať a si tu. Tvoj život tu nebude taký, aký si žil v tme. Už nemusíš hľadať šťastie vo veciach, ktoré ti spôsobujú nevoľnosť. Vychutnávaj si teplo a svetlo zo slnka, neboj sa. Neublíži ti, nezošalieš. Práve slnko je zdroj svetla a potešenia, ktoré ste v jaskyni nepoznali. Ako sa cítiš?”. Náš jedinec neveriacky a s údivom pozeral na toho človeka, ktorý práve prehovoril a pokukoval aj po ostatných ľuďoch okolo neho. “Cítim sa zvláštne. To teplo zo slnka vo mne vyvoláva doteraz nepoznané pocity. Pocity nevýslovného šťastia a lásky. Mám pocit, že vás milujem, aj keď vás nepoznám. Mám pocit, že som zošalel”, prehovoril jedinec z jaskyne. “To je v poriadku, tak to má byť. Vitaj na svetle”, povedal mu svetelný hovorca.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥