Ako som vytváral študijný plán web developerskej školy

V júni 2015 som sa pustil do vytvárania študijnej osnovy letnej web developerskej školy. Zbúchal som ju docela rýchlo. Obsahovala 13 týždňový program. Pôvodne mala škola trvať 13 týždňov. Zamyslel som sa, či to nie je málo a zistil som, že je. Pridal som ďalšie 2 týždne. Je možné, že aj to bude málo. Vecí, ktoré sa treba naučiť je hrozne moc ale snažím sa ich filtrovať len na tie najpodstatnejšie.

Pôvodné myšlienky

Pôvodne som chcel v kurze preberať aj front-end JavaScriptové frameworky a postupne jeden za druhým skúšať. Zistil som, že je to somarina. Študentovi stačí ovládať jeden. Nakoniec som názov lekcie zmenil na “Quick overview of front-end frameworks” a jeden si možno vyskúšame.

Pôvodne som moc nechcel učiť PHP, ale nakoniec som dal do osnovy Nette framework a MySQL. O pár dní nato som si spomenul ako som začínal ja s Nette, keď som nevedel objektovo programovať. Nette som vôbec nechápal a nevedel som sa v ňom ani pohnúť. O rok na to, keď som sa naučil OOP (Object Oriented Programming), som do Nette nakukol znovu a už som mu chápal oveľa viac. Takže Nette som vyškrtol a lekciu som nazval “Quick overview of PHP and PHP frameworks”.

Pridal som do osnovy “Introduction to OOP”. Bude to naozaj len krátky a rýchly prehľad na čo slúži OOP a aké je dôležité ho ovládať. Študentom stačí vedieť na začiatok len základy. Neskôr budem pravdepodobne učiť OOP viac do hĺbky.

Počas týždňa som osnovu niekoľkokrát upravil a prekopal a ešte ju aj budem upravovať. Chcem, aby si študenti odniesli nie len prehľad technológií, ale aj vlastné skúsenosti na projektoch, skúsili si párové programovanie, prácu v tíme a mnoho iných vecí.

Prekvapivé zistenie

Nakoniec som zistil jednu zaujímavu vec. Človek, ktorý nemá žiadne skúsenosti s programovaním, sa dokáže naučiť tvoriť webové aplikácie do 7 týždňov vďaka super jednoduchej technológií zvanej Meteor.js. Osnovu som upravil tak, aby sa študenti najskôr naučili základ webu – JavaScript, HTML a CSS. Hneď na to učím jQuery, ktoré je súčasťou snáď každého moderného webu, a prehľad ostatných JavaScriptových technológií. Šiesty týždeň web developerskej školy zoznámim študentov s Meteor.js a od tohto momentu sú schopní vyvíjať vlastné webové aplikácie. Siedmy týždeň učím Meteor viac do hĺbky, študenti tak získajú slušný základ pre vývoj ich vlastných aplikácií. Vývoj webových aplikácií nebol nikdy tak jednoduchý ako dnes s Meteor.js.

Ostatné týždne učím už len doplnkové veci, ktoré by mal vedieť každý dobrý web developer.

Nauč sa tvoriť (webové) aplikácie

Dnes, keď je vývoj webových, ba dokonca mobilných aplikácií pomerne jednoduchý, je škoda to nevyužiť a nenaučiť sa vytvoriť si vlastnú aplikáciu do dvoch mesiacov. Nemusíš študovať 5 rokov na vysokej škole, aby si dokázal vytvoriť aplikáciu. Stačí ti len chuť učiť sa a vášeň pre programovanie.

Pridaj sa do študijnej skupiny “Online web developerská škola” a využi jedinečnú šancu stať sa web developerom.

Ak máš akékoľvek nejasnosti, môžeš sa pýtať priamo v študijnej skupine, prípadne vo FB skupine “Web development school“, alebo priamo mňa cez Facebook.

Ak ešte váhaš, či do toho ísť, alebo neísť, prečítaj si článok “Ako mi programovanie zmenilo život “. Dúfam, že ťa to motivuje a aspoň vyskúšaš či by ťa kódenie náhodou nebavilo.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥