Bdejte, buďte pripravení na najhoršie

Milí priatelia, viem, že ste zvyknutí na pohodlie a luxus, ktorý beriete ako samozrejmosť. Pohodlie v podobe jedla v supermarketoch. Luxus v podobe teplej vody, rýchlej prepravy a hojnosti (oproti chudobnejším krajinám). No vedzte, že tento luxus a pohodlie nemusia trvať večne. Zajtra môže prísť kalamita, prírodná katastrofa, alebo iná hrozba a ocitnete sa bez elektriny, vody a potravy. Ocitnete sa v boji o prežitie. Stalo sa to už v minulosti veľakrát, môže sa to stať kedykoľvek.

Majte zásoby jedla aspoň na rok

Zásoby jedla sú pri veľkých katastrofách kľúčovým faktorom k prežitiu. Ak máte to šťastie, že vám ostala stáť strecha nad hlavou. Ak nemáte zásoby jedla, jednoducho budete hladovať. Možno zomriete od hladu. No ak zásoby máte, patríte zrazu medzi najbohatších ľudí. Ak máte jedla toľko, že sa s ním môžete podeliť s ostatnými, o to lepšie.

Ak sa spoliehate, že jedlo kúpite v supermarkete aj pred alebo počas kalamity, pravdepodobne budete hladovať. Supermarkety budú vybrakované skôr, než stihnete mrknúť okom.

Najlepšie sú trvanlivé potraviny v konzervách, zaváraniny, fazuľa, šošovica, ryža, cestoviny, rôzne semiačka, sušené ovocie… čokoľvek, čo má trvanlivosť väčšiu ako 6 mesiacov. Tieto zásoby by ste mali postupne spotrebovávať a nahrádzať novšími. Nič vám to nespraví keď budete mať plnú špajzu. Naopak, pomôže vám to v horších časoch.

IMG_20150827_194100 (copy)

So zásobou vody je to otázne. Pre bežného človeka nie je možné skladovať zásoby vody na rok dopredu. Tu môže pomôcť studňa (na ručnú pumpu), alebo studnička v okolí. A keď nebude voda, nebudú ani ľudia. Prípadne si môžete zaobstarať takúto slamku, ktorá prefiltruje akúkoľvek vodu: http://www.exisport.com/katalog/product/21616-LIFESTRAW-1K-LifeStraw-Personal/

Veci na prežitie v prírode

Veľmi jednoducho sa môže stať, že dlhodobo nepôjde ani elektrina, ani plyn, ani voda. Jediná možnosť ako si niečo uvariť bude na ohni v prírode. Hodí sa vám kotlík a trojnožka, sekerka, niečo na zapálenie ohňa, dobrý spacák a veľa iných vecí. Návodov ako prežiť v “divočine” nájdete na internete veľa. Pomôže vám aj vaša intuícia.

Keď bude najhoršie, je dobré odísť mimo mesta. Predstavte si čo budú ľudia schopní urobiť pre kúsok jedla…

Simulácia situácie

Možno stále nie ste presvedčení a neprikladáte váhu príprave. Poďme si nasimulovať situáciu, v ktorej sa môžete ocitnúť napríklad zajtra.

Je bežný deň, ako každý iný. Zrazu sa dozviete, že vybuchla sopka. Popol zo sopky zahalí oblohu a spôsobí “rok bez leta” (čo už sa mimochodom stalo). To znamená, že celý rok nebude možné na bežných poliach nič vypestovať.

Sopka je len jedna z mnohých alternatív, ktoré môžu nastať. Môže prísť aj situácia, v ktorej bude aj zásoba jedla na nič.

Ďalšia situácia, ktorá je pravdepodobnejšia ako výbuch sopky je ekonomický kolaps. Mnoho krajín už kolaps zažilo a ďalšie ešte len čaká.

Šťastie praje pripraveným

Aj keď sa môže zdať, že nám žiadne nebezpečenstvo nehrozí, je lepšie byť pripravený. Ak nastane situácia, kedy jedlo bude najcennejšou komoditou a zastihne vás nepripravených, minimálne si spomeniete na tento článok a budete si trieskať hlavu prečo ste si nespravili zásoby. Ak si pripravíte aspoň zásoby jedla, budete na tom o niečo lepšie ako nepripravení. Buďte pripravení, nič za to nedáte.

Takže šup do obchodu kým je ešte možnosť a každým nákupom si kúpte nejaké zásoby.

Bdejte, lebo neviete ani dňa, ani hodiny” [Mt 25, 13]


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥