Ja mám pravdu!

Kedysi som bol jedným z tých, ktorí museli mať vždy pravdu. Bol som jedným z tých, ktorí si nedokázali priznať chybu a nedokázali povedať prepáč. Ego mi to nedovolilo. Ego sa ma snažilo presvedčiť, že sa nemýlim. Keď som zistil, že som sa mýlil, bola to veľká rana pre ego. Jeho obranná reakcia bola, že som si nechcel pripustiť svoj omyl a namiesto povedania “prepáč” som bol ticho.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (4 min):

Pravda a ego

Mám niekoľko priateľov, ktorých ovláda ego. Dokážu sa hádať za svoju pravdu až do krvi. Jednoducho musia mať pravdu. Neodídu z diskusie kým nezničia svojho oponenta svojou pravdou. Aká to krásna hra ega. Tiež som sa kedysi tak hral.

Dnes už viem, že pravdu môže mať každý. Svoju vlastnú, osobnú pravdu.

All-a-matter-of-perspective

Čo je pravda?

Veľa ľudí si myslí, že pravda je absolútna. Že pravda je len jedna jediná. Väčšinou tá ich. No zistil som, že pravda je relatívna. Každý človek môže mať svoju vlastnú pravdu. Záleží od uhlu pohľadu a od aktuálnych znalostí človeka. Šestka vyzerá z jednej strany ako šestka, z druhej strany ako deviatka. Je to teda šestka, alebo deviatka?

truth point of view

Človek na jednej strane bude tvrdiť, že je to šestka. Človek na druhej strane bude tvrdiť, že je to deviatka. Obaja majú pravdu, no vidia tú istú vec z rôznych pohľadov a tak sa im zdá, že ten druhý trepe hlúposti a nemá pravdu. Zaujímavé však?

A tak je to aj v reálnom živote. Ľudia sa hádajú o svoju pravdu, ktorá sa týka jednej veci, no vidia ju z rôznych uhlov pohľadu a preto sa zdá, že druhá strana trepe hlúposti. Kým ľudia budú hrať hru ega a budú si myslieť, že pravda je absolútna, budú sa neustále hádať o svoju pravdu. No keď človek pochopí, že pravda je relatívna, už viac nebude mať potrebu presviedčať ostatných o svojej pravde.

Existuje absolútna pravda?

Absolútna pravda existuje a každý človek ju má v sebe. Každý človek napríklad vie, že zabíjanie nie je príliš dobré. Sám človek nechce byť zabitý.

Absolútna pravda dáva dokonalý zmysel. Absolútna pravda je akási božská pravda. Ak človek v sebe prebudí svoju božskú podstatu, získa prístup k tejto absolútnej pravde. Prirodzene vie, čo je absolútna pravda a čo je ľudský výmysel. Žiaľ, mnoho ľudí stále nemá prístup k tejto absolútnej pravde a preto si stále vymýšľajú hlúposti a polopravdy. Ak im je predložená absolútna pravda, v hĺbke duše cítia, že je to pravda, no ego dušu prehluší a obhajuje si svoju vlastnú naučenú pravdu. Táto naučená pravda je vlastne len ľudský výmysel, ktorý sa často snaží obhájiť egoistické správanie ľudí.

A tak je to s absolútnou pravdou na Zemi. Je častokrát zavrhovaná ľudským egom. Kým ľudí ovláda ego, nemajú šancu dostať sa k absolútnej pravde. Ovládnutie ega je jedným zo základných predpokladov k prístupu k absolútnej pravde. V článku “Problém ega” píšem o tom ako ovládnuť ego. Ak ti tvoje ego teraz hovorí, že nejaká božská absolútna pravda je blbosť, mal by si si ten článok prečítať.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥