Čo je láska?

Mnoho ľudí si myslí, že láska je hlavne vzťah medzi dvoma ľuďmi. Väčšinou mužom a ženou. Láska je aj to, keď rodičia ľúbia svoje deti. Alebo keď niekto ľúbi svojich domácich miláčikov – rôzne zvery. Môžeme milovať prírodu a vesmír. To všetko je láska. A čo je ešte láska?

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (7.5 min):

Partnerská láska

Partnerská láska je tá, po ktorej všetci túžia. Nikto nechce byť osamelý. Každý túži milovať a byť milovaný. Je to predsa super pocit.

No láska veľakrát bolí. Hlavne keď s ňou začíname, môžeme sa veľmi popáliť. Je to vôbec láska, keď tak dokáže bolieť? No je. Ako inak by sme si vedeli vážiť teplo, keby nebola zima? Ako inak by sme si vedeli vážiť svetlo, keby nebola tma? Ako by sme si vedeli vážiť lásku, keby nebolela?

S partnerskou láskou sa veľmi často spája fyzická láska. Vyberáme si partnera na základe fyzickej príťažlivosti. Často sa stáva, že ľudia si vyberajú parnera iba na základe fyzickej príťažlivosti a vrhajú sa bezhlavo do vzťahov. Neskôr narážajú na problémy “On je taký debil”, “Ona je taká pi…”. Je aj toto láska? Ani nie :) Fyzická láska je totiž láska falošná. Krása toho druhého nás dokáže dokonale oklamať a naivne si myslíme, že on je ten pravý/pravá.

Keď narazíme na partnera, ktorý nás priťahuje fyzicky a ešte si s ním aj dlhodobo rozumieme, to môže byť ono, po čom všetci pátrajú. Vzájomné porozumenie vo vzťahu je oveľa dôležitejšie ako fyzická krása. Ak je náš partner krásny, ale nerozumieme si navzájom, načo je nám taký vzťah? Len na príťaž. Ak náš partner nie je sex bomba, ale rozumieme si s ním, je to oveľa viac ako keby bol sex bomba.

Partnerská láska teda nie je iba o fyzickej kráse, je hlavne o tej vnútornej kráse. Fyzická krása človeka pominie o pár rokov, no tá vnútorná je trvalejšia.

Čo je ešte láska?

Mnoho ľudí hľadá lásku v iných ľuďoch, zvieratách, alebo v niečom inom. Mnoho ľudí hľadá lásku takpovediac v externých zdrojoch. Okrem spomínaných druhov lásky je tu ešte jeden prehliadaný zdroj lásky, ktorý je oveľa bližšie ako sa môže zdať. Hovorí sa, že láska pramení zo srdca. A veru nie je to ďaleko od pravdy. Tá skutočná láska je v každom človeku. Každý človek ju má v sebe. Aj keď zrovna nemáš partnera, alebo domáceho miláčika, môžeš milovať a byť milovaný. Znie to zvláštne, však? No akonáhle objavíš túto lásku v sebe, svet sa ti bude zdať oveľa krajší. Budeš milovať všetkých a všetci budú milovať teba. A nemyslím tým fyzickú lásku, žiadny sex ani nič podobné. Táto láska je bezhraničná, bezpodmienečná a večná. Ak sa naučíš milovať seba, automaticky budeš milovať všetko a všetkých – celý vesmír.

Sebaláska

Nebojte sa, nie je to žiadny narcizmus. Nemá to s ním nič.

Naučiť sa milovať seba chce veľa trpezlivosti a veľa snahy. Popracovať na sebe, na vlastnostiach, ktoré nám bránia v sebarozvoji a ktoré na sebe nemáme radi. Dá sa to. Všetko sa dá, keď sa chce. Prvý krok k sebaláske je nájsť seba, svoje JA. Nemôžeš milovať niečo, čo nepoznáš. Musíš zistiť kto naozaj si a čo je tvoje životné poslanie. Čo ťa baví. Ak sa ti to podarí, alebo sa ti to už dokonca podarilo, gratulujem! Ak nevieš ako na to, vyskúšaj meditovať. O meditáciach sa dozvieš v článku “Čo mi dala meditácia“.

Popracovať na sebe neznamená stať sa dokonalým, ale využívať vlastnosti a schopnosti, ktoré máme a prijať vlastnosti, ktoré na sebe nemáme radi. Ak na sebe niečo nemáš rád, môžeš to buď zmeniť, alebo prijať. Sebaprijatie predchádza sebaláske. Pokiaľ sa neprijmeš takého, aký si, len ťažko sa dokážeš milovať.

Sebaláska verzus externá láska

Ak nemiluješ seba, nedokážeš celkom milovať ani iných. Bez sebalásky je láska k ostatným len klam, ilúzia. Kým nemiluješ seba, budeš kvoli láske trpieť. Vzťahy aj rozchody ťa budú veľmi bolieť.

Ak nemiluješ seba, nie si šťastný a snažíš sa nájsť lásku a šťastie v externých zdrojoch – v ľuďoch, zvieratách, rastlinách, či dokonca v materiálnych veciach.

Veľa ľudí túži po partnerovi snov. Veľa ľudí si myslí, že len s ním budú naozaj šťastní a konečne zažijú skutočnú lásku. Takto sa len klamú. Kým nemiluješ seba, nemôžeš byť vo vzťahu skutočne šťastný a nemôžeš ani nájsť partnera snov. Kým nemiluješ seba, budeš časom v partnerovi vidieť chyby a on bude vidieť chyby v tebe. Budete si ich navzájom vyčítať.

Nemôžeme dať iným to, čo sami nemáme. Nemôžeme dať iným lásku, ak ju nemáme v sebe.

Ak máme pocit nedostatku lásky, chýba nám sebaláska. Nie láska od ostatných. Láska z externých zdrojov je prchavá a častokrát bolí. Partner nám môže ublížiť, alebo nás môže opustiť, zviera nám môže zomrieť, jednoducho na externú lásku nie je spoľahnutie. Externá láska spôsobuje veľa potešenia, ale na druhej strane aj veľa bolesti. Zato keď objavíš lásku v sebe, už viac ju nemusíš hľadať v externých zdrojoch a nemusíš zažívať takú ukrutnú bolesť zo straty. Na pocítenie skutočnej lásky nepotrebuješ ostatných. Aj keď je pravda, že vo mne zapálila túto lásku najkrajšia žena na svete, ale to bol len impulz, akási iskra, vďaka ktorej vo mne vzbĺkol večný oheň lásky. Teraz som šťastný sám so sebou a milujem seba aj všetkých ostatných, celé stvorenie. Ja som túto lásku pocítil vďaka tomu, že som na ňu bol pripravený. Bol som sám so sebou vyrovnaný a prijal som sa takého, aký som. Keby som mal sám so sebou problém, keby som sa neprijal, nebol by som na túto lásku pripravený.

Vedz, že pracovať na sebe, spoznať svoje JA, svoje životné poslanie, ti pomôže nájsť lásku v tebe. Buď trpezlivý. Trpezlivosť ruže prináša. Je dosť možné, že ti príde do života osoba, ktorá v tebe túto večnú lásku zapáli. A je dosť možné, že tak, ako tá osoba prišla, tak aj odíde. Ale to ti už nebude vadiť, pretože už budeš mať lásku v sebe. Už nebudeš potrebovať externé zdroje lásky, aby si lásku pocítil.

Viac o sebaprijatí a sebaláske sa dočítaš v článku “Miluj bližného svojho ako seba samého“.

Láska v každom z nás, to je tá pravá láska, po ktorej všetci tak veľmi túžia a tak zúfalo sa ju snažia nájsť.

Želám si, aby všetci našli lásku v sebe. Tak na sebe zamakajte :)


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

 • love

  Môžem otázočku? Teda skôr potrebujem radu a neviem kde sa môžem vykecať..snáď nevadí, že to bude práve tu..ale z časti to súvisí s touto témou :-) môj priateľ je v prvom rade super človek ale stále taký…jednoducho “neprebudený” vníma svet len čisto realitou, nezachádza do duchovna.. je ovlyvnený týmto systémom, ktorí mnohí nazývajú matrix.. a ja tak veľmi túžim aby sa so mnou rozprával o anjeloch, meditácii..o srdii..o egu..atď.. ale jednoducho ho len tlačím k niečomu k čomu ešte nedozrel..aj keď malými krôčikmi začína vnímať svet aj “za oponou”..ale to naozaj len náznakom.. myslíte, že mám naňho tlačiť alebo to nechať tak? Nedokážem si v sebe nájsť jednoznačnú odpoveď ..len na záver chcem povedať, že keď sme sa pred 5 rokmi spolu zoznámili bola som v týchto veciach podobná ako on teraz.

  • http://hromnik.com Tomáš Hromník

   Ahoj, vo svojom okolí mám tiež racionálnych ľudí a beriem ich ako deti, ktoré ešte nedospeli a nepochopili určité veci. Snažím sa pochopiť ich svet a vnímať ho ich očami. Ide to niekedy síce ťažko, ale ide to.

   Vo vzťahoch a v interakcii s inými ľuďmi je veľmi dôležitá empatia – vedieť sa vcítiť do ich pozície. Aké by ti bolo keby máš priateľku a ona do teba hustí duchovno, ktorému vôbec nerozumieš a pokladáš to za nezmysly? Skús sa do neho vcítiť a prídeš na odpoveď na svoju otázku.

   No a z osobnej skúsenosti môžem povedať, že tak, ako sa mením ja, tak sa mení moje okolie. Ľudia sa postupne začínajú prebúdzať, je to úžasné sledovať. Nachádzam vo svojom okolí stále viac a viac prebudených… buď trpezlivá a možno sa dočkáš aj prebudenia svojho priateľa :)