Nebezpečenstvo nevedomosti a ignorancie

Nevedomosť, sladká nevedomosť. Ak o niečom neviem, tak ma to ani netrápi, je tak? Ak neviem, že pár kilometrov odomňa zúri vojna, tak ma to netrápi. Keby som to vedel, tak by ma to trápilo a možno by som sa aj bál, lebo čo ak príde vojna ešte bližšie, pred okná? To už ma trápiť bude.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (6 min):

Nevedomosť

Ak neviem čo je mäso a ako prišlo na môj tanier, tak si na mäse pochutnávam. Ak by som vedel ako prišlo mäso na môj tanier, tak by mi možno nechutilo. Ak by som vedel v akých podmienkach žijú, respektíve prežívajú zvieratá a za akých podmienok sú zabité, veľmi dobre by som si rozmyslel, či to budem podporovať tým, že si to mäso kúpim a zjem. Keby som vedel aký dopad má mäso na moje telo a vedomie, veľmi dobre by som si rozmyslel či ho dám do úst.

Ak by som vedel ako funguje vaječný priemysel, ako žijú sliepky, ktoré znášajú vajcia, dobre by som si rozmyslel či si nejaké vajcia kúpim. Len tak pre zaujimavosť. Viete čo robia s vyliahnutými kohútmi? Vypustia ich do voľnej prírody… nie, naložia ich na pás, ktorý ich dovezie do… voľnej prírody?… nie, do drtičky, kde ich jednoducho pomelú. Sotva sa vyliahnú a už musia zomrieť. Tak je to. Taký je osud kohúta vyliahnutého na vaječnej farme. Taká je cena vajec z veľkochovu.

Ak by som vedel ako funguje mliekarenský priemysel, ako žijú kravy, čo robia kravám a teliatkam, dobre by som si rozmyslel či si kúpim kravské mlieko z veľkochovu.

Ak by som vedel čo si spôsobujem keď sa hnevám, robil by som všetko preto, aby som sa nehneval. Len tak pre zaujímavosť pozorujte svoje telo keď sa hneváte. Nie je to nič príjemné.

Ak neviem aký dopad má veľká spotreba palmového oleja na životné prostredie, tak si budem kupovať chipsy, napolitánky, čokolády a iné sladkosti a slanosti s palmovým olejom, či tukom. Keby som vedel aký je dopad veľkej spotreby palmového oleja na životné prostredie, tak by som si 3x rozmyslel, či si výrobky s palmovým olejom či tukom kúpim a podporím tak ničenie obrovského množstva pralesov.

Na svete je veľa prúserov, ktoré vytvorili sami ľudia. A sami ľudia ich môžu vyriešiť. Nikto to za nich nespraví.

Kým človek žije v nevedomosti, žije sa mu krásne. Nemusí nič riešiť, všetko je v najlepšom poriadku. Akonáhle sa dozvie niečo viac, už musí robiť rozhodnutia či zmení svoje konanie, alebo nie.

Ak by som vedel, že svojimi činmi spôsobujem a podporujem nepekné veci, tak by som to nerobil, alebo by som sa aspoň snažil spraviť niečo preto, aby som zmiernil dopad svojich činov. Čo by si robil ty?

Nevedomosť neospravedlňuje

Život v nevedomosti je síce krásny, ale nevedomosť neospravedlňuje. Ak nevieš čo svojim konaním spôsobuješ, dôsledky tvojich činov jednoducho existujú. Ak stlačíš tlačidlo, o ktorom nevieš na čo slúži a tak odpáliš bombu, ktorá zabije milióny ľudí, tak jednoducho zabiješ milióny ľudí. Nezáleží na tom či si vedel čo to tlačidlo spôsobí, alebo nie. Ale možno keby si vedel čo to spôsobí, tak by si ho nestláčal. Preto je dobré dozvedieť sa viac o tom čo svojim konaním spôsobujeme. Aby sme náhodou nevedomky nespôsobovali niečo, čo nechceme spôsobovať.

Ignorancia

Ak žijem v nevedomosti a neviem čo svojim konaním spôsobujem, tak to jednoducho robím aj naďalej. Ale ak sa dozviem čo svojim konaním spôsobujem, mám na výber. Môžem si vybrať či tak budem konať aj naďalej, alebo svoje konanie zmením. Ak to nezmením a viem, že svojim konaním podporujem nepekné veci, som ignorant. Jednoducho to ignorujem a konám tak aj naďalej s vedomím, že svojimi činmi spôsobujem viac škody ako úžitku. Neriešim.

Žiaľ, nájdu sa aj takí ľudia, ktorí aj keď vedia že svojim konaním spôsobujú a podporujú nepekné veci, tak to robia aj naďalej. Je im zaťažko urobiť zmenu, ktorá môže byť prospešná ako pre nich, tak aj pre iných. Žiaľ klamú sa, že keď aj tú zmenu urobia, že sa nič nezmení. Samozrejme, že sa nič nezmení keď si to povie každý a nikto nebude chcieť nič meniť.

Na krabičkách cigariet sú rôzne varovné nápisy: “Fajčenie škodí zdraviu”, “Fajčenie môže zabíjať”, “Fajčiari umieraju predčasne”, “Fajčenie môže spôsobiť pomalú a bolestivú smrť”, “Fajčenie škodí Vám aj ostatným okolo Vás”, “Fajčenie je vysoko návykové, nezačínajte s tým”. Fajčiari jednoducho ignorujú tieto varovné nápisy, neprikladajú im žiadny význam. Platia nemalé peniaze za to, aby si vedome ničili zdravie. To je vrchol ignorancie. Ale dôsledkom sa nevyhnú. Jedného dňa ich dôsledky dobehnú a potom si možno všimnú varovné nápisy na krabičke. Potom už môže byť neskoro.

Ignoranciou v skutočnosti spôsobujeme viac škody ako úžitku. Ak budeme ignorovať čo svojim konaním spôsobujeme, dôsledky nás jedného dňa dobehnú a zasiahnú v plnej sile. Môžeme byť prekvapení čo sa deje a prečo sa to deje. Ale potom nám to dojde. My debili, my sme to celý čas ignorovali a teraz je to tu.

“Svet je nebezpečné miesto pre život. Nie kvoli zlým ľuďom, ale kvoli ľuďom, ktorí s tým nič nerobia.” – Albert Einstein


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥