Obmedzené myslenie

Veľa ľudí má obmedzené myslenie. Bol som tiež jedným z nich. Ešte v roku 2014 som zaryto tvrdil, že Boh neexistuje, smial som sa z ľudí, ktorí veria v Boha a považoval som za blázna každého, kto verí iracionálnym veciam. Bol som obmedzenec.

Balíček znalostí

Ľudia majú akýsi balíček znalostí, ktoré prebrali od rodičov, učiteľov, kníh, videí a osobnej skúsenosti. Čokoľvek, čo je mimo tohto balíčka znalostí považujú za výmysel, alebo o pravdivosti informácií pochybujú. Nedokážu si totiž predstaviť, že by bola pravda aj niečo mimo ich balíčka znalostí. Kedysi si ľudia mysleli, že Zem je plochá a nevedeli si predstaviť, že by bola Zem napríklad elipsoid. Dnes si zase veľa ľudí nevie predstaviť, že by bola Zem plochá.

Mám jeden krásny príklad z detstva. Mal som asi 7 rokov. Chovali sme vodné korytnačky v akváriu. Jedného dňa mama prišla domov z práce a jedna korytnačka chýbala. Mama si automaticky domyslela, že v tom mám prsty ja a korytnačku som vybral z akvária a pustil ju behať. Začala ma z toho obviňovať. Ja som v tom bol samozrejme nevinne a snažil som sa obhájiť, no márne. Tvrdil som, že korytnačka musela vyskočiť z akvária sama. Mama mi neverila a stále si myslela, že v tom mám prsty ja. Veď kto iný, že? Hľadali sme korytnačku po celom byte a našli sme ju za skriňou. Dali sme ju späť do akvárka. O pár dní nato sme pozerali telku pri akvárku a korytnačka zrazu vyskočila z akvárka a vybrala sa na prechádzku. Keď som to uvidel, okamžite som mame povedal: “Vidíš? Korytnačka vyskočila sama!“. A mame bolo zrazu jasné ako sa korytnačka dostala von z akvárka. Kým to nevedela, vytvorila si domnienku, ktorá bola najbližšie k jej logike, že som korytnačku musel vybrať ja.

A takto podobne si ľudia vytvárajú domnienky a vlastné verzie reality v rámci svojho balíčka znalostí. Pokiaľ je niečo mimo tohto balíčka znalostí, majú veľký problém tomu uveriť. Ľudia si nevedia predstaviť, že by niečo mimo ich balíčka znalostí mohla byť pravda. Je veľmi smutné takto sa obmedzovať. Ľudia s obmedzeným zmýšľaním výrazne obmedzujú svoje poznanie.

Otvorená myseľ

Kedysi som mal tiež obmedzené zmýšľanie, ale od môjho duchovného prebudenia som viac otvorený všetkému. Nič nepovažujem za výmysel pokiaľ o tom nič neviem. Ak niečo neviem, poviem, že neviem či je to naozaj tak. Nebudem za každú cenu tvrdiť, že to tak je, alebo nie je. To je hlúposť na entú. Buď viem, alebo neviem. A keď neviem, tak sa snažím dozvedieť o tom čo najviac ak ma to zaujíma.

Veľa ľudí mi píše o svojich duchovných zážitkoch. Tieto zážitky sú pre bežných ľudí nepochopiteľné a absurdné. No ja ich nepovažujem za výmysel pretože sám mám podobné zážitky. Občas mi už niečo príde absurdné, ale to len preto, lebo je to za hranicou môjho balíčka znalostí. Ale neoznačujem ľudí za bláznov len preto, lebo mi prídu ich zážitky absurdné. Jednoducho ich beriem s rezervou. Častokrát sa stáva, že mi rôzni ľudia popisujú veľmi podobné zážitky a ja si tak môžem pospájať puzzle poznania.

Ten, kto zavrhuje nové myšlienky, ten sa toho moc nedozvie.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥