Mesačné archívy: september 2017

Dôležitosť kontaktu s prírodou

Moderná spoločnosť dospela až do bodu, kde väčšina ľudí žije v kamenných džungliach zvaných mestá. V týchto kamenných džungliach nájdete viac betónu, železa, skla a odpadkov ako prírodnej zelene a zeminy. Tí, ktorí chodia pravidelne na výlety do prírody vedia, aký rozdiel je medzi pocitom byť v prírode a v meste.

Kedy sa cítime dobre?

V prírode sa človek cíti uvoľnene a tak akosi prirodzene. Cíti, že toto je jeho domov a začínajú sa mu v hlave vynárať otázky prečo ľudia vlastne vytvorili kamenné džungle, kde sa cítia stiesnení a odlúčení od prírody. Postupne začína pociťovať nutkavú túžbu ísť žiť späť do prírody prirodzeným spôsobom života – pestovať zeleninu a ovocie, chovať zvieratá, mať čas na seba aj na rodinu a nepracovať 8 a viac hodín denne za malý plat, z ktorého sotva vyžijú. Človek potrebuje k spokojnému životu dostatok jedla, odpočinku, prácu, ktorá ho baví, útulný príbytok a príjemnú spoločnosť. Všetko ostatné je bonus.

Mnohí ľudia sa pachtia 8 a viac hodín denne v práci, ktorá ich väčšinou ani nebaví, robia ju jednoducho preto, lebo sa niečim živiť musia. Česť výnimkám. Viacerí za prácu dostávajú smiešnu sumu, z ktorej musia zaplatiť nájom, energie, cestovné, jedlo a možno im ostane aj niečo nazvyš. Z tohto zvyšku peňazí si kúpia niečo, čo potrebujú, alebo chcú (lebo to má aj sused…), alebo idú 1x za rok na dovolenku, kde minú nemalú časť zo svojich úspor. Jedlo nakupujú zo supermarketov, alebo rýchleho občerstvenia (fast-food) a toto jedlo im nielenže neprospieva, ale pomaly a isto prispieva k rôznym chorobám. Už keď sú chorí, zarobené peniaze míňajú na lieky vyrobené a propagované farmaceutickým priemyslom, ktorý nie náhodou patrí medzi najbohatšie priemysly sveta. Moderní ľudia už nepoznajú liečivá poskytnuté prírodou zdarma a tak bezhlavo podporujú farmaceutické výmysly, ktoré majú navyše nežiadúce vedľajšie účinky. Toto všetko sa deje preto, lebo ľudia sa až príliš vzdialili od prírody a prirodzeného spôsobu žitia.

Ľudia začali žiť natoľko neprirodzeným životom, že sa čudujú prečo sú chorí, prečo musia robiť to a to a prečo nie sú šťastní. Život v meste môže byť naplňujúci chvíľku, pár rokov, ale keď si človek uvedomí čo všetko je s tým spojené a ako to na neho vplýva, skôr či neskôr bude chcieť opustiť neprirodzenú kamennú džungľu a vrátiť sa späť domov – do prírody.

Prirodzenejší spôsob života

Niektorí ľudia sa rozhodli ísť žiť z mesta na vidiek, prípadne niekde do lesa na samotku. Už ich unavuje mestský zhon a túžia žiť v kľude, v blízkom spojení s prírodou. Zopár ľuďom sa to už podarilo, no stále je veľa takých, ktorí by chceli žiť prirodzenejšie, ale ich túžba ešte nie je dostatočne silná, aby sa im to podarilo. Namiesto spôsobov ako by to šlo, hľadajú výhovorky prečo to nejde. Treba si uvedomiť, že keď niečo naozaj chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol. Dôležité je slovíčko “naozaj”. Ľudia často len rozprávajú o tom, čo všetko by chceli, ale nerobia nič preto, aby to dosiahli. Stále sú na tom istom mieste a ich túžby sú len na úrovni slov a myšlienok. Na to, aby sa túžba naplnila treba viac, než len slová a myšlienky. Treba začať konať. A práve ľudia, ktorí doplnili slová a myšlienky činmi, boli schopní svoje túžby naplniť.

Keď človek raz ochutná spojenie s prírodou, bude chcieť viac a viac a viac… pretože je to prirodzené. Veď kto sa v prírode necíti dobre? Každý chce byť tam, kde mu je dobre. A človeku aj zvieratám je najlepšie v prírode a hlavne v dokonalom súlade s prírodou. Ten pocit je neopísateľný.

Byť v prírode ešte neznamená byť v súlade s prírodou. Sú ľudia, ktorí chodia do prírody a ostáva po nich len neporiadok a spúšť.

Život v pohode

Ak chceme mať v pohode život, najskôr sa musíme dostať sami do pohody. Keď budeme v pohode, nebudeme chcieť ničiť a ubližovať. Najjednoduchší spôsob ako sa dostať do pohody, je tráviť čo najviac času v prírode. Príroda je liečivá. Lieči ducha aj telo. Dokonca aj niektoré protidrogové liečebne sa nachádzajú v prírode. Mnohí ľudia zažili a zažívajú blahodarné účinky prírody na vlastnej koži a mnohí ich ešte len zažijú. Stačí na to len jediné – dostatočný a pravidelný pobyt v prírode a hlavne kontakt s prírodou – so zemou (chôdza naboso), so zvieratami, s rastlinami, s vodou, čerstvým vzduchom, ohňom,… toto všetko v človeku prebudí doposiaľ nepoznané pocity a vlastnosti. Stačí tak málo… stačí len ak budú ľudia tráviť viac času v prírode a ich život sa zmení na nepoznanie.

Niektorí ľudia síce navštevujú prírodu, ale chýba im hlbší kontakt s prírodou. Chodenie v topánkach v prírode izoluje chodidlá od zeme. Skúste sa vyzuť a pocítiť tak doposiaľ nepoznané pocity spojenia s prírodou.

IMG_20150507_202914

Skúste namiesto frekventovaných turistických chodníkov zvoliť menej frekventované lesné cestičky. Skúste ísť niekedy do lesa len tak sami a načúvať, čo vám príroda šepká. Skúste objímať stromy. Pocíťte ten rozdiel medzi mestským a horským vzduchom. Pocíťte ten rozdiel medzi mestskou a prírodnou atmosférou. Pocíťte tú slobodu, ktorá z prírody pramení. Poobzerajte sa a vnímajte tú prírodnú krásu…

Teraz, keď ste si to predstavili, sa môžete vybrať do prírody a vyskúšať si to na vlastnej koži.

Príjemný pobyt v prírode Vám želá,

Elfoslav.