Kryptomeny v kocke

Pôvodne som bol voči kryptomenám a obchodovaniu na burze skeptický a nepáčilo sa mi, keď niekto nevytvára žiadnu hodnotu a zarába (veľké prachy). No keď som videl grafy Bitcoinu, Ethereum a Litecoinu, zavetril som príležitosť vytvorenia pasívneho príjmu. Nakúpite kryptomeny za určitú sumu a už len čakáte kým cena kryptomien vystúpa za rok niekoľkonásobne. Alebo s nimi môžete obchodovať.

Coinbase-bitcoin

Čo sú kryptomeny?

Kryptomena je virtuálna mena, ktorá sa dá zameniť za iné bežne používané meny – napríklad dolár a Euro. Vlastníkom kryptomeny sa človek stane tak, že ju buď vyťaží na nejakom počítači – poskytne výkon svojho počítača a za odmenu dostane určitú čiastku v danej kryptomene. Alebo si ju priamo zakúpi za doláre, alebo Eurá platobnou kartou, alebo cez bankový účet. Na ťaženie môžete použiť vlastný hardware, alebo zaplatiť službu ako napríklad Hashflare, ktorá vám poskytne počítačový výkon za nejaký poplatok. Myslím, že už existujú aj kryptomeny, ktoré sa neťažia, ale dajú sa len kúpiť. Treba tiež zvážiť, či sa viac oplatí ťažiť, alebo rovno nakúpiť.

S kryptomenou sa dá platiť podobne ako s bežnými peniazmi, ale všetko prebieha elektronicky. Z “peňaženky” do “peňaženky”. Na prevod kryptomien nie sú potrebné banky. Ako “banka” slúži daná aplikácia. Čím sú kryptomeny v súčasnej dobe význačné, je ich obrovský nárast na hodnote a to láka stále viac a viac ľudí pozrieť sa kryptomenám na zúbok.

Z majiteľov kryptomien sú milionári

Ak si niekto pred pár rokmi kúpil napríklad 1000 Bitcoinov, každý za $1, dnes vlastní Bitcoiny približne v hodnote $17 000 000 (sedemnásť miliónov dolárov). Za tieto Bitcoiny si môže niečo kúpiť (ak predajca akceptuje Bitcoiny), zameniť ich za inú menu, alebo si ich ponechať a pravdepodobne tak ešte zbohatnúť.

Momentálne má jeden Bitcoion hodnotu $17 000 a takmer každý deň táto hodnota rastie. Sú aj dni kedy hodnota na chvíľu spadne o pár %, ale potom sa zase vyšvihne mnohonásobne vyššie. Stačí si pozrieť graf a bude Vám všetko jasné.

Coinbase-btc 5.1.2018

Ako to funguje?

Ak som to správne pochopil, hodnota kryptomien rastie na základe popularity (dopytu). Čím viac ľudí kupuje kyptomenu, tým viac jej hodnota vzrastá. Prečo? Lebo je jej obmedzené množstvo. Napríklad Bitcoinov je 21 miliónov a nikdy viac nebude. Čím viac ľudí bude chcieť vlastniť Bitcoin, tým viac jeho hodnota vzrastie. Na rozdiel od peňazí, ktoré banky dotláčajú a tak spôsobujú infláciu (peniaze strácajú hodnotu).

Inflation_shoppingcart

dollar-inflation-graph

Vidíte nejakú súvislosť medzi kryptomenami a dolárom? :)

Coinbase-ethereum

Podobne zlato je vzácne, pretože je po ňom pomerne veľký dopyt a nie je ho veľa. Ak by po zlate nebol taký dopyt, nemalo by takú hodnotu. Ak by po kryptomenách nebol taký dopyt, nemali by takú hodnotu. Ale keďže popularita kryptomien vzrastá a ešte pravdepodobne niekoľko rokov bude, bude vzrastať aj ich hodnota. Preto sa do kryptomien oplatí z tohto hľadiska investovať TERAZ. Kryptomeny majú potenciál stať sa bežným platidlom.

Ako nakúpiť a “uschovať” kryptomeny

Najjednoduchší spôsob ako si kúpiť kryptomeny je pomocou stránky Coinbase (https://www.coinbase.com/join/5a2d469616899401432e1789). Ale POZOR, investujte len toľko, o koľko ste pripravení prísť. Nikto neručí, že stránka, na ktorej kryptomeny nakúpite, bude fungovať aj na druhý deň. Preto je dobré uchovávať kryptomeny na vlastnom úložisku – v PC, mobile, USB, v offline krypto peňaženke, alebo na papieri – áno, na vytlačenom QR kóde. Ak budete mať všetko dobre zálohované, budete mať snáď viac šťastia ako človek, ktorý mal Bitcoiny na troch úložiskách a prišiel o všetky naraz. Vraj sa to fakt stalo.

Ak sa rozhodnete uchovávať kryptomeny online, je riziko, že online úložisko bude zrušené, alebo hacknuté a kryptomeny ukradnuté.

Ak sa rozhodnete uchovávať kryptomeny offline, máte za ne plnú zodpovednosť. A keď sa niečo (resp. všetko) pokazí, môžete prísť o všetko. Táto možnosť sa príliš neodporúča tým, ktorí sú menej technicky zdatní. Možno v budúcnosti budú vznikať služby, ktoré budú ľuďom pomáhať zjednodušovať ukladanie kryptomien offline. A možno už aj sú, len o nich momentálne neviem.

Kryptomeny sú nestabilné a nikto nevie, akú budú mať hodnotu o týždeň, o mesiac, alebo o rok. Zlaté pravidlo znie: Investujte ždy len toľko, o koľko ste ochotní prísť!

Ak sa Vám podarí nakúpiť kryptomeny za dobrú cenu a neprísť o ne, o pár rokov je šanca, že budete vidieť ako sa Vaša pár Eurová investícia zhodnotila na pár tisíc, alebo dokonca miliónov! Alebo tiež môžete viedieť ako ich cena klesá. To nikdy neviete. No vedzte, že súčasný trend kryptomien je ich (miestami exponenciálny) nárast na hodnote a predpokladá sa, že sa tento trend ešte niekoľko rokov udrží.

Neodporúčam investovať príliš veľa a potom každý deň sledovať grafy, lebo z toho môžete byť na prášky. Niekoľko dní môže hodnota kryptomien klesať. Sledovať ako Vaša investícia klesá na hodnote nie je nič príjemné. No vedzte, že z dlhodobého hľadiska sú kryptomeny zlatá baňa. Aspoň podľa doterajších pozorovaní. Kde inde sa Vám investícia za mesiac zhodnotí o viac ako 100%? A o niekoľko rokov o tisíce percent? Je to sila.

Coinbase-litecoin litecoin-devaluation

Kde je veľa peňazí, tam je chamtivosť

A kde je chamtivosť, tam sú podvody a krádeže. Už len samotná predstava, že nakúpim povedzme 100 kusov kryptomeny za pár centov, prípadne pár Euro a ich hodnota sa každý mesiac zhodnocuje dvoj až trojnásobne, je veľmi lákavá. Čím viac človek investuje, tým viac môže získať. Ale už neberie do úvahy, že môže aj stratiť. Hlavne keď sa stane obeťou podvodu, alebo krádeže.

Mnohé stránky s kryptomenami môžu byť len podvod, na ktorý ľudia naletia s vidinou obrovského zisku. Takéto stránky nalákajú ľudí, ľudia tam vložia nemalé peniaze, stránka prestane fungovať a majitelia stránky majú všetky peniaze. Super, nie? Ako pre koho.

Je zaznamenaných viacero prípadov krádeží kryptomien. Kryptomeny sú lákadlom aj pre hackerov. Pred hackermi nie je takmer nič v bezpečí. Už sa stalo a môže sa znova stať, že si hackeri privlastnia okrem iných aj vaše kryptomeny a vám neostane nič! Preto sa najviac odporúča offline úložisko (offline krypto peňaženka), ktoré nemá byť ako hacknuté zo siete.

Žiadna panika!

Môže sa stať (a pravdepodobne sa aj stane), že kúpite kryptomenu za určitú sumu a potom jej cena klesne. Neľakajte sa! Cena kryptomien nerastie stále. Graf vyzerá ako húsenicová dráha smerujúca občas hore, občas dole. Ale z dlhodobého hľadiska hodnoty viacerých kryptomien stúpajú. Najznámejší príklad je Bitcoin, Bitcoin cash, Ehthereum a Litecoin.

Coinbase - BTC 5.1.2015

Kryptomeny ako platidlo

Treba si uvedomiť, že ani kryptomena nemá reálnu hodnotu, podobne ako klasické peniaze, ktoré poznáme. Keď budete chcieť s dolárom zaplatiť niekde, kde dolár neakceptujú, budete si ho musieť najskôr zameniť. Rovnako je to s kryptomenami. Ak niekto neakceptuje kryptomeny, môžete mať v kryptomenách aj miliardu, ale nekúpite si za ne nič. No je dosť možné, že kryptomeny sa stanú natoľko rozšírenými, že budú prijímané ako platidlo stále väčším množstvom ľudí a podnikov. Už sa to aj deje. Mnohé podniky akceptujú platbu Bitcoinom. Akceptovanie ostatných kryptomien je len otázka času.

Altcoiny – alternatívne kryptomeny

Bitcoin ako prvá kryptomena (2009) má dnes najväčšiu hodnotu. V roku 2017, ale aj v minulých rokoch vzniklo mnoho ďalších kryptomien, ktoré majú potenciál uchytiť sa na trhu krypomien a stať sa tak bežným platidlom. Hodnota populárnejších kryptomien začína na niekoľkých stovkách až tisícoch $/€ – Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Monero, Dash. Lacnejšie kryptomeny sa dajú (dali) kúpiť pod 1€ za kus – Ripple, Verge, ReddCoin, Stellar. Týždeň po napísaní tohto článku hodnota Ripple stúpla zo 70 centov takmer na 3 doláre.

Ripple (XRP) - USD - Live streaming prices and market cap 5.1.2018

Ďalšie kryptomeny a ich grafy nájdete na stránke: https://www.cryptocompare.com/coins

Predstavte si, že nakúpite stovky jednotiek kryptomeny za pár centov a o pár rokov budú mať hodnotu niekoľko tisíc ba až desiatok či stoviek tisíc. Táto predstava je veľmi lákavá a je to jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia vôbec nakupujú kryptomeny – ako dlhodobú investíciu.

Investovať, alebo neinvestovať?

Kryptomeny majú svojich priaznivcov – väčšinou sú to tí, ktorí do kryptomien investovali a vidia ako sa ich investícia zhodnocuje. A potom majú svojich odporcov – tí nevlastnia kryptomeny a pravdepodobne sa aj boja investovať, pretože svet kryptomien je pomerne nový a ľudia sa zvyčajne boja neznámeho.

Kryptomeny majú svoje výhody, aj svoje nevýhody. Výhody sú aj pre laika zjavné, no keď sa človek dostane do problematiky kryptomien trochu hlbšie, dostáva sa aj k nevýhodám.

Bitcoinový milionár paradoxne hovorí, že ľudia by nemali investovať do Bitcoinu a dáva pádne dôvody. Môžete si o tom prečítať v článku: “https://www.cnbc.com/2017/12/11/bitcoin-millionaire-grant-sabatier-dont-buy-bitcoin.html” Hovorí však iba o Bitcoine a nie o ostatných kryptomenách.

Tak čo, nasadnete na vlak kryptomien včas, alebo vám újde?

Študovať, študovať, študovať

Na youtube nájdete množstvo návodov ako nakupovať kryptomeny a ako s nimi obchodovať a neprerobiť.

Doplnkové čítanie

Ako a prečo vznikajú poplatky za transakcie Bitcoinu?: https://arstechnica.com/tech-policy/2017/12/bitcoin-fees-are-skyrocketing/


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥