Príručka pre začínajúceho vegetariána

Najčastejšia otázka, ktorú majú mäsožravci pre vegetariánov je: “A čo ješ, keď neješ mäso?”. Znie to neuveriteľne, ale vegetariáni majú čo jesť! A že toho nie je málo… len tak na okraj ešte spomeniem vegánov a najčastejšiu otázku pre nich: “A čo ješ, keď neješ mäso, ani živočíšne výrobky?” Tož poďme sa na to pozrieť.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (5 min):

Čo teda tí vegetariáni jedia?

Začnem mojimi najobľúbenejšími jedlami. Medzi moje najobľúbenejšie a najjednoduchšie jedlo patria cestoviny s (bazalkovým) pestom, rajčinou, šalátovou uhorkou, syrom a slnečnicovými semiačkami.

IMG_20150222_124831

Recept je veľmi jednoduchý. Tento recept je na jednu porciu. Nasypte cestoviny do taniera, aby ste vedeli koľko ich máte uvariť. Uvaríte cestoviny, precedíte ich a dáte do taniera. Do hotových cestovín kydnete pesta podľa chuti, zvyčajne stačia 2 – 3 malé lyžičky na jednu porciu, nakrájate syr na  kocky, ja používam 2 – 3 druhy syra – klasický tvrdý syr, hermelín a balkánsky syr. Množstvo syra, ktoré dáte do jednej porcie je na vás. Nakrájate polovicu klasickej rajčiny na malé kúsky, alebo môžete nakrájať cherry rajčiny. Nakrájate asi 5 koliečok šalátovej uhorky, hrubých zhruba 1 centimeter a tie pokrájate na menšie kúsky a hodíte ich do cestovín spolu s rajčinou. Nakoniec cestoviny posypte hrsťou slnečnicových semiačok a hotovo. Dobrú chuť. Príprava tohto jedla trvá 15 – 20 minút.

Keď som prestal jesť mäso, tak som bol nútený rozmýšľať nad bezmäsitými jedlami. Zalovil som v pamäti aké nemäsité jedlá nám mama varila. Vynorili sa mi v hlave dobroty ako kapustové fliačky, šúlance s makom, palacinky, krupicová kaša, ryžový nákyp, varený karfiol so zemiakmi, vyprážaný karfiol so zemiakmi, vyprážaný syr, vyprážaná cuketa, langoše, zemiakové placky, cuketové placky, pečené zemiaky, fazuľová polievka, šošovicová polievka, hrachová polievka, zeleninová polievka, vajcová polievka, cesnačka…

prasadam

Ak si myslíte, že ako vegetariáni by ste nemali čo jesť, skúste tiež zaloviť v pamäti aké nemäsité jedlá vám robila mama a babka. Určite prídete na veľa super jedál.

Na raňajky nám robil otec a dedko takzvané kráľovské raňajky – chlieb s maslom, salámou, syrom, rajčinou a paprikou. Keď vynecháte salámu, máte z toho vegetariánske kráľovské reňajky. Tiež nám robili chlieb s maslom, medom a kakaukom. Mňam.

Ďalej sa dajú vymýšľať jedlá z ryže na stovky spôsobov, napríklad zeleninové rizoto, alebo ryžový nákyp. Zemiaky na stovky spôsobov, cestoviny na stovky spôsobov,…

Ďalej sa dajú jesť rôzne druhy zeleniny a ovocia. A že ich nie je málo… pestrý jedálniček sa dá dosiahnuť už len konzumovaním ovocia a zeleniny. Existuje veľa zeleninových dobrôt, o ktorých mäsožravci nemajú ani tušenia, lebo musia mať všade mäso. Keď som jedol mäso, moja strava bola menej pestrá ako teraz keď mäso nejem.

108-preparations

A teraz mi povedzte, že vegetariáni nemajú čo jesť. LOL.

A to ešte nepoznám veľa vegetariánskych a vegánskych dobrôt. Dúfam, že časom spoznám. A odporúčam ich vyskúšať aj mäsožravcom. Možno zistia, že vegetariánska a vegánska strava je ešte lepšia ako mäsitá.

Nechýba ti mäso?

Ďalšia častá otázka je táto. Chcete úprimnú odpoveď? Nie, nechýba.

Naozaj mi nechýba jesť mäso napichané antibiotikami a steroidmi, ktoré po jeho konzumácií kolujú v krvi človeka a vplývajú na jeho náladu aj konanie. Po pol roku nejedenia mäsa som pocítil hlavne zmenu v myslení a správaní. Už sa nedokážem naštvať pre hocijakú blbosť ako predtým.

Naozaj mi nechýba podporovanie nehumánneho zachádzania so zvieratami v bitúnkoch.

Naozaj mi nechýbajú bielkoviny, ktorých je mimochodom viac v sóji ako v mäse. Mäsožravci si myslia, že mäso je najlepší zdroj bielkovín, no nie je to celkom tak. Bielkoviny získate aj zo strukovín, orechov, obilnín, prípadne z mliečnych výrobkov, ktoré sa už ale snažím veľmi obmedzovať kvoli zachádzaniu zvierat v mliekarenskom priemysle. Človek naozaj nepotrebuje ani mliečne výrobky k životu. Dokonca ani vajcia. Bielkoviny sa delia na živočíšne a rastlinné a človek by vraj mal mať príjem oboch, no zvieratá sa nestarajú či majú dostatok bielkovín, jednoducho jedia čo im chutí a žijú. To len ľudia si vymýšľajú hlúposti ako správny príjem bielkovín, kalórií a podobne. Pretože prestali žiť prirodzene. Existujú ľudia, takzvaní fruitariáni, ktorí jedia iba čerstvú zeleninu a ovocie a sú zdraví. Počúvajú svoje telo a vedia, čo je pre nich dobré.

Naozaj mi nechýba ten šťavnatý hovädzí steak. Dám si radšej šťavnaté jabĺčko. :)


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥