Mesačné archívy: august 2014

Programovanie pre neprogramátorov – 3. lekcia

Tento článok je súčasťou môjho online kurzu programovania v JavaScripte. Každý sa ho môže zúčastniť, kurz je zdarma. Kto sa ešte nezaregistroval, môže tak spraviť tu: http://eepurl.com/UzefH. Kurz obsahuje teoretickú časť (články na tomto blogu) a praktickú čast (domáce úlohy zadávané emailom).

Máme za sebou prvú lekciu o premenných, druhú lekciu o podmienkach a dnes nás čakajú cykly (loops).

Cykly slúžia vykonanie určitého kódu viackrát a na prechádzanie prvkov v poli. Máme viacero druhov cyklov:

For:

for (var i = 1; i <= 10; i++) {
  console.log(i); //vypíše do konzoly čísla od 1 po 10
}

Poďme si rozobrať jednotlivé časti for cyklu. “var i = 1;” definuje premennú “i” s hodnotou 1. Podmienka “i <= 10;” znamená, že cyklus bude bežať dovtedy, kým táto podmienka platí. Tj. kým “i” je menšie, alebo rovné 10. “i++” znamená, že “i” sa po každej iterácii cyklu zväčší o 1. V cykloch je zvykom pomenovávať iteračnú premennú písmenom “i”.

Využitie cyklu for pre prechádzanie prvkov v poli:

var fruits = ['apple', 'pear', 'citron'];
for (var i = 0; i < fruits.length; i++) {
  console.log(fruits[i] + ' '); //vypíše 'apple pear citron '
}

Máme definované pole fruits. Definujeme “var i = 0;” pretože polia sú indexované od 0. Cyklus prebieha dovtedy, kým “i” je menšie ako počet prvkov v poli, v tomto prípade 3. Tj. hodnota “i” je v prvej iterácii 0, v druhej 1, v tretej 2 a keď “i” je 3, tak cyklus končí, pretože 3 nie je menšie ako 3 (počet prvkov v poli).

While:

var i = 0;
while (i <= 10) {
  console.log(i); //vypíše čísla od 0 po 10
  i++;
}

Cyklus while môžeme použiť podobne ako cyklus for. Môžete si všimnúť, že tento príklad je podobný ako prvý príklad pre for. Načo je teda cyklus while, keď máme for? Cyklus while sa používa ak vopred nevieme koľkokrát cyklus prebehne.

//cyklus while pobeží dovtedy, kým nezadáte číslo 7 do promptu
while (prompt('3 + 4 = ') != 7) {
  console.log('zle');
}

console.log('ok');

Príklad vyššie si môžete vyskúšať na http://jsfiddle.net/elfoslav/m7x4z3o9/

Do…While

“Do” znamená “rob”, “while” znamená “kým”. V preklade to znamená “rob niečo, kým…”

var i = 0;

do {
  console.log(i); //Vypíše raz "0"
  i++;
} while (i > 5); //cyklus tu končí, pretože 0 nie je väčšia ako 5

Zhrnutie

Najpoužívanejší cyklus je for. Mali by ste si s ním vystačiť v 98% prípadoch. Je dobré vedieť, že existuje while a do…while a kedy ich použiť.

While použijete ak vopred neviete kedy cyklus skončí.

Do…while použijete ak potrebujete aby cyklus aspoň raz prebehol a potom už závisí na podmienke while či cyklus prebehne 2 a viackrát.

Cvičenie

http://jsfiddle.net/elfoslav/0chmvb2d/

Ako odovzdávať cvičenia? Keď sa ti zobrazí stránka s cvičením, klikni v hornom menu na “Fork”. To vytvorí tvoju kópiu cvičenia. Keď budeš chcieť spustiť kód, klikni v hornom menu na “Run”. Keď budeš mať cvičenie hotové, klikni na “Update”, to uloží tvoje cvičenie. Potom už len skopíruješ link cvičenia a odošleš mi ho do mailu. Ja ti cvičenie skontrolujem a oznámkujem.

Alebo jednoduchšie: Zaregistruj sa na http://www.codermania.com a prejdi si cvičenia tam. Cvičenia sa vyhodnocujú automaticky. Ak si nebudeš dať vedieť rady, je tam tlačidlo “Ask for help”. Ak nevieš po anglicky, môžeš použiť Google translator. Veľa šťastia.

Prihlásiť sa k odberu noviniek o programovaní

* povinné pole



Chcem dostávať novinky o:


 

Workshop – základy programovania

Úvod

Nedávno som dostal nápad – čo tak naučiť pár ľudí programovať? A začal som robiť online kurz programovania. Ako sa však ukázalo, drvivá väčšina ľudí, ktorí sa zapojili do tohto kurzu boli ľudia, ktorí už majú s programovaním skúsenosti. Domáce úlohy boli pre nich hračka. A tí, čo majú tajnú túžbu naučiť sa programovať si samozrejme nenájdu čas, alebo chuť robiť domáce úlohy, pretože sa im to asi zdá byť ťažké.

Jeden večer som sa nachádzal v mojom obľúbenom bare a prišiel za mnou kamarát so slovami “Nauč ma programovať”. Chcel som mu poslať svôj online kurz, ale uvedomil som si, že takíto ľudia sa nedonútia niečo sami naučiť. Bombardovať ľudí e-mailami prečo nerobia domáce úlohy ma nebaví. Na druhý deň ráno v mojej hlave vznikla myšlienka “Čo takto usporiadať workshop programovania?”.

Čo to je?

Za cca 2-4 hodiny sa naučíte základy programovania, zistíte či vás to baví a či sa chcete programovaniu ďalej venovať.

Pre koho to je?

Pre všetkých, ktorí chcú preniknúť do tajov programovania. Som toho názoru, že programovať sa naučí každý. No možno sa v tomto workshope presvedčím, že to nie je pravda :)

Pre koho to nie je?

Pre tých, ktorí majú s programovaním už skúsenosti. Na Workshope sa budú preberať naozaj iba základy.

Koľko to stojí?

Čo sa týka peňazí, tak nič. Investujete do toho “iba” čas (2-4 hodiny). Workshop je naozaj zdarma.

Prečo robím tento workshop?

Veľa ľudí nevie, čo si má pod pojmom “programovanie” predstaviť. Veľa ľudí vraví “programovanie nie je pre mňa” aj keď programovať nikdy neskúsili. Mojim cieľom je odhaliť mystériu programovania bežným smrteľníkom a prebudiť v nich lásku alebo nenávisť k programovaniu.

Programátorov je na celom svete nedostatok. Ľudia žijú z biednej výplaty, no keby sa naučili programovať, môžu zarábať oveľa viac. Takisto je to skvelá možnosť pre nezamestnaných. Viete ako som sa ja dostal k programovaniu? Bol som nezamestnaný a pretože som nechcel robiť za minimálnu mzdu, začal som sa učiť programovať.

Čo budeš potrebovať?

Hlavu s mozgom na rozmýšľanie, notebook na programovanie.

Kedy a kde to vypukne?

Termíny kurzu a prihlasovanie nájdete na stránke mojich kurzov: http://kurzy.hromnik.com/zaklady-programovania

Workshopu sa môže zúčastniť 8 – 10 ľudí.

Je možné, že pre veľký záujem bude workshopov viac. Ak máš záujem o workshop, prihlás sa do newslettera “Budúci programátori” a pošlem ti bližšie info hneď ako bude dostupné. Prihlásiť sa môžeš na tejdo adrese: http://hromnik.us8.list-manage.com/subscribe?u=278d7ef7b31184a530eaff0b2&id=a2cae41622

Prípadné otázky posielajte cez správy na Facebooku alebo na mail tomas@hromnik.com

Prihlásiť sa k odberu noviniek o programovaní

* povinné pole



Chcem dostávať novinky o: