Udivuje ma schopnosť ľudí vedieť čo je pravda

Veľa ľudí si myslí, že pravda je v učebniciach, v časopisoch, v televízii, či v knihách. Že pravdu im povedia učitelia, kňazi, politici, či rodičia. Lenže milí priatelia, pravda je častokrát inde. Pravdu vám nikto nepovie, pravdu si musíte zažiť. Pravda je to, že oheň páli – môžete si to vyskúšať. Pravda je to, že z vody sa pri mínusových teplotách stáva ľad – môžete to vidieť a ľad si môžete chytiť.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (8 min):

Falošná pravda

Fascinuje ma ako ľudia považujú za pravdu niečo, čo im povie niekto iný, alebo niečo, čo si niekde prečítajú. Ľudia berú za pravdu učivo, ktoré sa učili v škole. Napríklad dejepis. Nie nadarmo sa hovorí, že históriu píšu víťazi. Ako môžeme vedieť, ako v skutočnosti začala, prebiehala a skončila prvá a druhá svetová vojna? Alebo iné historické udalosti? Ako môžeme vedieť ako to v skutočnosti bolo? Vedia to možno len ľudia, ktorí v tej dobe žili. A vedia to len zo svojho pohľadu. My nemôžeme naozaj vedieť čo sa skutočne dialo v minulosti. Ostáva nám len veriť, že je to tak, ako sa píše v učebniciach. V skutočnosti nevieme, ale len veríme. A to je veľký rozdiel.

Žiaľ, dnes sa veľa ľudí tvári akoby zjedli všetku múdrosť sveta a tvária sa, že všetko vedia. Spoliehajú sa na to, že to, čo si prečítali a čo sa dozvedeli inak ako osobnou skúsenosťou, je pravda. Ešte sa aj o túto pravdu hádajú s ostatnými.

Lenže pravda je častokrát inde. Len Pravda sama vie, čo je pravda. Považovať za pravdu niečo bez osobnej skúsenosti je jednoducho viera.

Treba od seba odlišovať pojmy “vedieť” a “veriť”. Ľudia ich s obľubou zamieňajú, aby vyzerali múdrejšie. Aby mohli hovoriť “viem” namiesto “verím”. Viera je častokrát taká silná, že je považovaná za pravdu. A to je nebezpečné. Ľudia si myslia, že niečo vedia, no v skutočnosti len veria. Veria tomu, čo je napísané v učebniciach. Veria tomu, čo im je podané. Veria učiteľom, vedcom, politikom, správam, náboženstvám,… veria v niečo, čo im niekto iný predkladá ako pravdu.

Žijú v tom, čo ja nazývam Falošná pravda.

Vedieť vs. veriť

Čo je teda skutočná pravda? Je to osobná skúsenosť. Píšem o tom v článku “Osobná skúsenosť“.

Ja neviem či žili na Zemi dinosaury, alebo nie. Neviem, či sa ľudia vyvinuli z opice, alebo nás stvoril Boh. Ja neviem, či Američania skutočne pristáli ako prví na mesiaci a či tam vôbec boli. Môžem len veriť, alebo neveriť tomu, čo nám bolo podané ako pravda.

Pozor na to! Pozor na to, čo nazývaš pravdou. Pozor na to, či si náhodou nebol oklamaný. Pozor na to, či náhodou nezneužívaš slovíčko “viem” namiesto “verím”.

Viem

Čo vieš? Vieš, že máš dve ruky. Vieš, že máš dve nohy. Vieš, že máš dve oči. A tak ďalej… Vieš to, čo môžeš vidieť, cítiť, ochutnať, chytiť a počuť. To je celé.

Myslíš si, že vieš čo sa dialo v minulosti? Myslíš si, že vieš aká je história? Môžeš na 100% povedať, že to bolo tak, ako ti to bolo prezentované? Ja osobne by som nedal ruku do ohňa za to, čo je písané v historických knihách a čo je nám prezentované v médiách, pretože na 100% nemôžem vedieť čo je pravda, kým som si ju sám nezažil.

Verím

Veriť môžeš tomu, čo hovoria iní. Niekto ti môže hovoriť, že má 3 ruky, budeš mu veriť? Asi nie, pretože vidíš, že má len dve. Niekto ti môže prerozprávať celú históriu ľudstva, bude to naozaj znieť presvedčivo a logicky. Budeš mu veriť?

Ľudia si myslia, že niečo vedia. Pretože ak niekto povie, že niečo vie, znie to dôveryhodnejšie ako keď povie, že niečomu verí.

Veľa ľudí napríklad hovorí, že veria v Boha. Veľa ľudí tiež hovorí, že neverí v Boha. Každá strana má nejaké argumenty. Tak kde je pravda? Veľa ľudí verí tomu, čo je napísané v učebniciach, veria tomu, čo vidia v správach, veria sladkým rečiam politikov, veria svojim učiteľom, pretože sa tvária, že niečo vedia. Vedia, alebo veria?

Vedieť a veriť sú dve rozdielne veci. A ten rozdiel je dosť podstatný. Hlavne keď sa jedná o život. Je rozdiel skočiť z mrakodrapu a vedieť, že to prežijem, alebo veriť, že to prežijem. Ak niečo viem, musí to byť na 100% pravda. Ak viem, že skočím z mrakodrapu a prežijem, tak prežijem. Ak verím, že skočím z mrakodrapu a prežijem, tak prežiť môžem ale aj nemusím.

Už vidíš ten rozdiel “vedieť” verzus “veriť”? Vedia vôbec ľudia o čom hovoria? Alebo len tomu slepo veria a nevedia.

Slepá viera

Ja mám taký pocit, že sme boli vychovaní s tým, že keď sa niečo učíme, tak to vieme, no v skutočnosti je to len slepá viera. Vedieť môžeme len to, čo môžeme potvrdiť. V dnešnom svete je veľa ľudí slepo veriacich. Nejedná sa len o náboženstvá, ale aj o históriu, politiku, ekonomiku,… prakticky takmer všetko je založené na viere prezlečenej za vedomosť. Táto fiktívna vedomosť je ilúzia, ktorá mnohým ľuďom pomotala hlavy. Už si ani neuvedomujú, že ich vedomosti sú v skutočnosti len viera. Je to smutné, no je to tak.

Slepo veriaci náboženský fanatik sa nelíši od slepo veriaceho študenta, ktorý verí svojmu učiteľovi, že ho niečo naučí a získa vedomosť. Kým si študent vedomosti neoverí v praxi, ostáva mu len slepo veriť učiteľovi.

Historici slepo veria, že to, čo sa píše v historických knihách, je pravda. Ľudia veria tomu, čo sa dozvedia z kníh, časopisov, internetu a z televízie. Ľudia veria politikom, že splnia predvolebné sľuby. Celá naša spoločnosť je založená na slepej viere. Ľudia sú natoľko touto vierou zaslepení, že ju považujú za vedomosť, za akúsi pravdu.

Vedieť môžeš len to, čo si môžeš overiť. Overiť znamená vidieť, alebo cítiť. Všetko ostatné je slepá viera. A nehovor, že nie 😉

Slnko môžeš vidieť a teda vieš, že existuje. Vieš, že vydáva teplo, lebo ho môžeš cítiť. Ale vieš ako ďaleko je slnko od Zeme? Môžeš len veriť tým, ktorí tvrdia, že to vedia.

Prosím, uvedom si, či niečo naozaj vieš, alebo tomu len veríš. A nehádaj sa za svoju pravdu, ktorá je v skutočnosti len viera. Nemôžeš ju na 100% potvrdiť. Obrovské množstvo takzvaných faktov, ktoré si sa naučil, sú v skutočnosti len viera.

Buď veríš, že sme z opice, alebo to vieš.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥