Život pred a po ovládnutí ega

Ak niekoho ovláda ego, okamžite to rozoznám. Dokonca aj z písaného komentára na internete. Ľudí, ktorých ovláda ego, prezrádza jedna vec – povýšenosť.

O egu píšem v článku “Problém ega“.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (9 min):

Egoisti

Egoista v tomto článku znamená čovek ovládaný egom.

Nie je to tak dávno, čo ma ovládalo ego. Bol som egoista. Nedokázal som si priznať chybu. Musel som mať vždy pravdu a keď som aj zistil, že som sa mýlil, nedokázal som si to priznať a bol som radšej ticho. Nedokázal som povedať prepáč a dokonca ani ďakujem. Keď sa na to teraz tak spätne pozerám, život pod nadvládou ega bol strašný. Veľa ľudí ovláda ego a ani si to neuvedomujú.

Poznám pár ľudí, ktorých ovláda ego a je to veľmi cítiť. Žiaľ dnešná spoločnosť je založená na kŕmení ega a preto tak vyzerá. Učili nás, že máme byť čo najlepší, že máme byť lepší ako ostatní. Športy, kde jeden vyhráva a druhý prehráva, masírujú a kŕmia ego. Dobré známky v škole a pochvaly sú tiež potravou pre ego.

Keď komunikujem s egoistami, býva to dosť ťažké. Ich ego cítim aj na diaľku, cez internet. Je mi ľúto, že ich ovláda ego a ani si to neuvedomujú. Neuvedomujú si, že žijú pod nadvládou ega a aký krásny život môžu mať bez tejto nadvlády.

Egoisti majú častokrát sklon ospravedlňovať egoistické správanie seba aj iných ľudí pochybnými argumentami. Snažia sa vymyslieť si nejaký argument, aby ospravedlnili svoje činy. Takéto výmysly ega ich ale v skutočnosti vôbec neospravedlňujú. Častokrát sú to nie príliš prepracované argumenty a dajú sa veľmi ľahko prestreliť jediným protiargumentom zo srdca.

Odsudzovanie

Mám priateľov, ktorých ovláda ego. Je to na nich krásne vidieť ako odsudzujú ostatných. Ako vnímajú odlišnosť namiesto jednoty. Ja nevnímam rozdiely, vnímam naopak podobnosti. Je to schopnosť, ktorá egoistom chýba. Ak človek nesúdi, je nádherne milujúci a oslobodený.

Ja som lepší!

Ja som lepší, moje názory sú najlepšie a len ja mám pravdu. Toto je číre egoistické správanie. Pripustiť si, že by nemali pravdu, to je pre egoistov veľmi ťažké. Egoisti všade boli a všetko vedia.

Ja, ja, ja, iba ja!

Egoista sa v prvom rade zameriava iba na uspokojenie svojich potrieb. Potreby ostatných sú mu väčšinou ukradnuté. Nemá potrebu pomáhať ostatným ak z toho sám niečo nemá. Ak ho niekto požiada o pomoc, veľmi často odmietne pomôcť.

Ako som ovládol ego

Ego som ovládol vďaka vedomému žitiu a vďaka meditácii. O vedomom žití píšem v článku “Vedomé žitie“. Keď som začal meditovať, moja duša začala rásť a prerástla ego. Predtým, než som začal meditovať, moja duša bola akoby vo vnútri ega. Ego malo hlavné slovo a ovládalo ma. Po niekoľkých mesiacoch každodennej meditácie sa ego sa akoby zmenšilo a duša sa zväčšila. Teraz duša obaľuje ego a má ho pod kontrolou.

Ako na meditáciu píšem v článku “Čo mi dala meditácia“.

Život po ovládnutí ega

Ovládnutie ega neznamená ego potlačiť. Kedysi som si myslel, že ego treba potlačiť a nedávať mu priestor. Lenže neskôr mi bolo vysvetlené, že nie je dobré potláčať súčasť svojho JA. Nie je dobré potláčať čokoľvek. Ovládnutie lepšie ilustruje to, čo sa v skutočnosti deje. Ego sa môže občas prejaviť a je dobré byť si vedomý toho, že je to ego. To jedoducho spoznáte. Keď sa ozve ego, prejaví sa to nie moc príjemnými pocitmi. Presne cítim kedy sa ozýva ego a nie je to moc príjemné. Pocity ako nadradenosť, povýšenosť, neomylnosť pochádzajú z ega. Treba si to uvedomiť a usmerniť ego, nech si príliš nevyskakuje.

Akonáhle duša prerastie ego, ego sa zmenší a ani z ďaleka nebude mať také slovo, aké malo predtým. Ani z ďaleka človek nebude mať pocit nadradenosti, či neomylnosti. Bude prijímať názory ostatných a snažiť sa ich pochopiť. Ak aj s niečim nesúhlasí, vyjadrí to s pochopením a láskou. Dokáže pocítiť bezpodmienečnú lásku a jednotu.

Jednota znamená vnímať ľudí, zvieratá, rastliny, prírodu, prakticky všetko naokolo ako seba samého. Ak sa pozriem na čokoľvek, vidím v tom seba. Nezáleží na tom, či je človek čierny, alebo biely, pekný, či škaredý. Je to stále človek, rovnako ako ja. Má rovnaké základné potreby, rovnako ako ja. Jednota je vo všetkom. Všetko sa skladá z atómov. Vo svojej podstate je všetko rovnaké. To je dôležité si uvedomiť.

Niekomu sa môže zdať, že aj moje slová sú egoistické, no nie je to tak. Posledných pár mesiacov konám už len zo srdca a ego mám viacmenej pod kontrolou. Presne viem kedy si vyskakuje ego a hneď ho ukľudním.

Ego je potrebné

Ego síce spôsobuje veľa neplechy, ale je potrebné. Záleží na veľkosti ega. Ak je ego veľké, ovláda človeka a spôsobuje naozaj veľa neplechy. Ak človek dokáže ovládnuť ego, radikálne sa zmení.

Ego nás poháňa, aby sme boli čo najlepší. Ale ak človeka ovláda ego, ide si za svojim cieľom aj na úkor ostatných. Ide hlava – nehlava a valcuje ostatných. Kdežto človek s ovládnutým egom na svojej ceste za svojim cieľom týchto prevalcovaných zdvíha a praje im šťastnú cestu na ich ceste životom.

Ego je zodpovedné za obranu a prežitie. Stotožňuje sa s telom, kdežto duša sa s telom nestotožňuje. Duši je jedno čo sa s telom stane. Preto potrebujeme ego, aby sme dokázali v hmotnom tele fungovať a prežiť.

Vládnutie ega a ovládnutie ega

Keďže je ego zodpovedné za prežitie, takisto je zodpovedné za sebectvo. Najskôr ja, až potom ostatní. Najskôr dám sebe, až potom tebe. Človek s ovládnutým egom sa pozerá aj na potreby iných a nezištne pomáha.

Ego je pútané hmotou, teda má vzťah k materiálnym veciam. Egoisti milujú hmotné veci. Milujú peniaze, svoje auto, bicykel, telefón, aj krásne fyzické telá. Ak sa egoista zamiluje, zamiluje sa v prvom rade do fyzického tela.

Človek vyslobodený z pod nadvlády ega chápe, že hmotné veci slúžia iba ako nástroj. Nevytvára si k nim hlbší vzťah. Hmotné veci si so sebou po smrti neodnesie.

Kým ťa ovláda ego, nedokážeš byť skutočne šťastný. Šťastie pochádzajúce z ega je veľmi prchavé. Píšem o tom v článku “Čo je šťastie a ako ho dosiahnuť?“.

Ovládni svoje ego tiež!

Prestaň kŕmiť svoje ego. Začni žiť vedome a pozoruj kedy odsudzuješ ostatných. Pozoruj kedy máš pocit nadradenosti, či neomylnosti. Pozoruj kedy sa cítiš byť dotknutý, či urazený. Sleduj všetky svoje negatívne pocity a pýtaj sa samého seba čo ich spôsobilo, či by sa nedalo reagovať bez týchto negatívnych pocitov.

Začni sa viac zaujímať o ostatných. Skús pomáhať iným. Pozoruj potreby iných a nezištne pomáhaj ako len dokážeš. Pre ego to bude zo začiatku veľmi ťažké, no keď si na pomoc ostatným zvykneš, ego utsúpi do úzadia a duša bude slobodnejšia.

Život bez nadvlády ega je krásny. Život bez hádok, odsudzovania a negatívnych pocitov. Je pravda, že negatívne pocity sa občas do mysle zatúlajú, ale vďaka vedomému žitiu dokážem s nimi pracovať a neovládnu ma. Je obrovský rozdiel v tom byť ovládaný emóciami a dokázať emócie spracovať a ovládnuť.

Začni žiť vedome, začni meditovať, spoznaj svoje JA, ovládni ego a buď šťastný!


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

  • Executor

    Ahoj, celkom súhlasím. Odstavec o potrebnosti ega ma nadchol a napísal si to dobre. S tou neomylnosťou som nemal problém, ale o to viac s urazenosťou. Ešte dodám dve veci: 1) Verím tomu, že proces prevládania nad egom je pomerne prirodzený a starší ľudia “vymlátení” životom vedia lepšie zachovávať chladnú hlavu. Aj napriek tomu poznám egoistov, ktorí majú život takmer za sebou a ego ich ovláda. 2) Tento proces súvisí so získavaním nadhľadu a preto si myslím, že predtým urazené a ustráchané reakcie zvykne často nahrádzať humor a smiech. :)