Prečo sa ľudia opíjajú

Mám priateľov, ktorí sa pod vplyvom alkoholu menia na niekoho iného. Ako keď sa vlkolak mení pod vplyvom svitu mesiaca na vlka. Nie je to pekný pohľad.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (9 min):

Prečo ľudia pijú?

Spoločenský zvyk

Alkohol je v našej spoločnosti hlboko zakorenený a je veľa zvykov a príležitostí, kedy sa podáva. Neraz až agresívne – musíš si so mnou štrngnúť, inak sa urazím.

Spoločenský zvyk je ožrať sa každý piatok, prípadne aj sobotu. Prakticky vždy keď sa nejde ráno do práce.

Oslavy

Svatba, narodenie dieťaťa, narodeniny, meniny, nový rok a iné príležitosti sú dôvod na oslavu a pitie alkoholu vo veľkom. Je to akási zvláštna tradícia.

Čím viac vypiješ, tým väčší si frajer

Na Slovensku sa frajerina meria počtom vypitých pív, alebo panákov, v extrémnych prípadoch fliaš. Čím viac vypiješ, tým väčší si frajer. Vedľajší efekt tejto frajeriny je ranná nevoľnosť, prípadne nevoľnosť na niekoľko dní. Niektorým ľuďom býva z alkoholu zle aj niekoľko dní, no predsa si ho doprajú. Aby si zase mohli povedať “Už nepijem”.

Zábava

S alkoholom je zábava. Teda s opitými ľuďmi je zábava. Vymýšľajú také hovadiny, ktoré by za triezva nevymysleli. Ľudia sa chcú baviť, chcú robiť hovadiny a tak sa jednoducho opíjajú, aby zažili srandu.

Príležitostné pitie

Existujú ľudia, ktorí pijú alkohol príležitostne. Len tak, aby si znova pripomenuli prečo nepijú. Aby sa ráno zobudili s opicou a ľutovali, že sa opili.

Prípadne pijú len keď je čo oslavovať. Napríklad koniec pracovného týždňa.

Pite s mierou

Existujú ľudia, ktorí piju alkohol s mierou. Len tak do nálady. Nemajú ani opicu, menej alkoholu dokáže telo vstrebať celkom bez problémov. Títo ľudia pijú, aby sa zabavili. Bol som jedným z nich. Už po pár pivách som cítil zmenu nálady. Svet bol akýsi krajší, ľudia boli krajší.

Piť  s mierou je fajn a alkohol v malom množstve môže byť aj zdraviu prospešný. Problémom veľa ľudí je, že nemajú mieru. Keď pijú, tak pijú až tak, že ledva artikulujú a potackávajú sa. To by nebolo až také zlé, keby im alkohol nemení aj psychiku. Niektorí ľudia sú v alkoholovom opojení agresívni, iní sú nejakym spôsobom otravní a ďalší zase vystrájajú rôzne voloviny. Na druhý deň si nepamätajú čo vystrájali.

Dočasné šťastie

Alkohol uvoľňuje takzvaný hormón šťastia endorfín.

Na obrázku sú molekuly myozínu (svalovej bielkoviny), ktorý ťahá guľu endorfínov do časti mozgu, ktorá vyvoláva pocity šťastia. Vyzerá to zaujímavo.

Ak vypijete panáka, pivo, alebo iný druh alkoholu, po chvíli vám mozog zaplavia endorfíny a pocítite, že ste šťastnejší. Dáte si druhú dávku alkoholu a zvýšite tak dávku endorfínov. Po niekoľkých dávkach môžete povedať, že ste v nálade. Dosiahli ste dočasné šťastie. Gratulujem. Ak pokračujete v pití, stav z nálady sa mení na stav opitosti kedy máte problém koordinovať pohyby. Namiesto chodenia sa tackáte a keď sa pokúšate rozprávať, ťažko artikulujete. Alkohol vyvoláva príjemné pocity len do istej miery. Ak to s jeho konzumáciou preženiete, u mnohých ľudí nastupuje smútok a pocit úzkosti, u niektorých zvracanie. Následne ráno bolesť hlavy, sušáky a u niektorých opäť zvracanie.

Ľudia túžia po šťastí. Ak nenachádzajú šťastie vo svojom živote, snažia sa privolať šťastie inou cestou – pomocou alkoholu a iných látok vyvolávajúcich dočasné šťastie. Mnohí ľudia si môžu nahovárať, že sú šťastní. Ale ak potrebujú piť alkohol, šťastní veru nie sú. Skutočne šťastný človek nepotrebuje ku šťastiu alkohol. Veľa ľudí si myslí, že vie čo je šťastie. No ja tvrdím, že nevedia. Ak by vedeli čo je šťastie, tak by nepotrebovali prijímať látky vyvolávajúce šťastie. Čo je šťastie sa dozvieš v článku “Čo je šťastie a ako ho dosiahnuť?“.

Ak si chce človek vyvolať dočasný pocit šťastia, vyplavenie endorfínov sa dá dosiahnuť aj pomocou športových aktivít, prípadne sexom. Asi viete aký divoký je sex po požití alkoholu, hehe. Ľudia sa idú od samého šťastia zblázniť.

Športové aktivity nie sú sú také populárne ako alkohol a sex. Je príjemnejšie si zasexovať ak je s kým a je jednoduchšie ísť na pohárik ako ísť si zabehať. Niektorí si idú aj zabehať a potom aj na pohárik. Sú ľudia, ktorí športujú a potom si vypijú a prípadne si aj zasexujú. Sú to naháňači endofrínov.

Uvoľnenosť

Alkohol je štandardný socializačný prostriedok. Častokrát keď ľudia spoznajú niekoho nového, koho sympatie si chcú získať, tak mu kúpia nejaký alkoholický nápoj. Veď mu predsa nebudú kupovať nealko. Obzvlášť muži sa chcú ukázať a kupujú ženám drinky. Kamarát vždy zo srandy hovorí “Vypi si, budeš povolnejšia“.

Alkohol odbúrava zábrany. Opití ľudia sa dokážu porozprávať s cudzími ľuďmi, aj keď za triezva by to určite nerobili. Vďaka alkoholu sa spoločenské kontakty nadväzujú oveľa ľahšie, rúcajú sa komunikačné bariéry a zabúda sa na hanblivosť.

Ľudia pijú, aby sa uvoľnili. Pretože ich život v Matrixe je dosť napätý. Samé povinnosti a málo času na seba. Tam účty, tam problémy, tam hnev, tu stres… život v tomto systéme je pre človeka ťažký. Preto je alkohol legálny, aby sa mohli ľudia uvoľniť. Ak by ľudia žili v neustálom napätí, skôr, či neskôr by jednoducho skolabovali. A to by pre systém nebolo dobré. Alkohol drží ľudí pri živote v ich utrápenom a neustále napätom živote. Ak pracuješ viac ako 35 hodín týždenne a navyše robíš prácu, ktorá ťa nenapĺňa, tak potrebuješ aspoň 2 dni v týždni voľna. A tiež si potrebuješ zresetovať hlavu, aby si bol pripravený na nový pracovný týždeň. Niekto si spraví pekný výlet a niekto sa opije. A niekto si spraví pekný výlet a aj sa opije. Alkohol je také tlačidlo “reset”, ktoré človeka pripraví do nového pracovného týždňa. Bez tohto tlačidla “reset” by bol život človeka žijúceho v neustálom napätí veľmi ťažký.

Zahoď starosti

Ľudia si v hlave vytvárajú starosti. Na tieto starosti im aspoň na chvíľu pomôže zabudnúť alkohol. No nie vždy je tomu tak. Alkohol tieto pocity starostí môže ešte viac umocniť a ľudia tak prežívajú svoje emócie intenzívnejšie.

Ľudia pijú keď zažívajú psychickú traumu. Zvyčajne po rozchode, po smrti blízkeho, keď im niekto psychicky ublíži, alebo pri inej ťažkej životnej situácii, ktorú nevedia zvládnuť. Ak sa človek opustí a neustále sa trápi, alkohol sa môže zdať ako jediné východisko.

Alkoholikom sa človek nestáva len tak. Sú za tým zvyčajne psychické problémy, ktoré sa snaží potlačiť alkoholom. Alkoholik je človek, ktorý má nejaký problém, ale už nevie ako by ho vyriešil, tak jeho jediným “riešením” je alkohol. Alkohol sa stáva najväčším priateľom a zároveň nepriateľom alkoholika.

Alkohol je droga

Alkohol je legálna droga, rovnako ako cigarety. Sú to návykové a veľmi nebezpečné látky škodiace nie len zdraviu, ale aj rodinám, v ktorých sú alkoholici. Alkoholová závislosť patrí k najrozšírenejším formám závislostí.

Si alkoholik?

Nikto sa necíti byť alkoholikom. No alkoholizmus má viacero vývinových štádií. Skúste si bleskový test na svoj vlastný alkoholizmus. Má len jedinú otázku a odpovedať na ňu musíte v duchu a úprimne:

Môžete a chcete sa na najbližší rok úplne vyhnúť konzumácii akéhokoľvek alkoholického nápoja?

Odpoveď áno je zriedkavá a signalizuje, že odpovedajúci nemá s alkoholom žiaden problém. Viac o fázach alkoholizmu sa dočítate v článku “Fázy alkoholizmu“. Môžete určiť v akom štádiu alkoholizmu ste a urobiť potrebné opatrenia. Podľa môjho pozorovania sa väčšina ľudí nachádza vo varovnej fázi alkoholizmu. Dajte si preto pozor, aby ste si nevytvorili ešte väčšiu závislosť. Alkohol patrí medzi najzradnejšie drogy. Dlho dlho nič a potom je človek zrazu alkoholik. Alkohol je nebezpečný v tom, že je v spoločnosti ospevovaný a nie je ani považovaný za drogu.

Dnešná spoločnost je žiaľ spoločnosť alkoholikov.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥