Prečo som prestal programovať

Programovanie patrí medzi najlepšie platenú prácu. Ako programátor som dokázal zarobiť za hodinu viac ako bežný človek vo fabrike zarobí za celý deň. Prečo by sa niekto vykašľal na tak dobre platenú prácu?

Programovanie je fajn

Programovanie ma veľmi bavilo. Robil som to, čo ma baví a zarábal som vďaka tomu slušné peniaze. Nemusel som dochádzať do práce, pracoval som z domu. Mohol som prakticky robiť kedy chcem a koľko chcem. Boli dni kedy som pracoval len 3 hodiny. Boli dni kedy som pracoval 14 hodín. Na zákazkach som nikdy nestrávil viac ako 150 hodín mesačne. Väčšinou som pracoval na zákazkach približne 100 – 130 hodín mesačne a zbytok som venoval svojim projektom. Môj najúspešnejší projekt je e-learningová platforma pre interaktívnu výuku programovania s názvom CoderMania. Neustále mi chodili pracovné ponuky a ja som ich nemal komu posunúť. Rozhodol som sa preto učiť ľudí programovať a popri CoderManii som vytváral Letnú web developerskú školu. Učil som programovať ľudí z celého sveta. Neskôr som začal vytvárať Web developerskú školu v slovenčine, ale ešte som ju nedokončil pretože už mám iné priority.

Programovanie je občas fuška

Ťukať príkazy do počítača a sledovať či všetko funguje ako má, je celkom zábava. Občas. Občas vie byť programovanie aj celkom fuška. Keď niečo nefunguje a programátor netuší prečo to nefunguje, to sú najťažšie chvíle pre programátora. Nájsť chybu v niekoľko tisíc riadkovom zdrojovom kóde už nie je sranda. Ak niečo nefunguje, pre programátora končí veškerá sranda a začína byť zúfalý ak nevie chybu nájsť. Navyše ak chybu v programe objaví šéf a tvrdí, že chyba je kritická, vtedy začína skutočný tlak na programátora a zažíva stres. Stres nie je príjemný. Žiaľ programátor, ktorý má na starosti celý projekt, zažíva stres celkom často. Má síce za to slušne zaplatené, ale stres sa nedá vyčísliť peniazmi. Ak niekto zažíva pravidelný stres v práci a nechá si za to platiť, je to blázon. Blázon, ktorý hazarduje so svojim životom. Stres v sedavej práci je celkom nebezpečný. Dlhodobý stres môže vyústiť do vážnych chorôb.

Návrat do reality

Viete… sedieť a čumieť 7 a viac hodín denne do počítača nie je z dlhodobého hľadiska príliš lákavé a ani zdraviu prospešné. Už ako 10 ročného ma fascinovali počítače a bavilo ma sedieť za počítačom celý deň. Ale ako 27 ročný som si povedal “A dosť!“. Asi som konečne dospel.

Sedieť celé dni za počítačom a zarábať celkom slušné prachy, to sa môže zdať ako práca snov. Áno, je to práca, po ktorej som vždy túžil. Ale zistil som, že virtuálna realita mi nesedí. Stačí len keď vypadne internet alebo elektrina a celý virtuálny svet je fuč. Virtuálny svet je ilúzia vytvorená ľuďmi. Je občas fajn uletieť si do virtuálneho sveta, ale už mi nepríde až tak fajn byť vo virtuálnom svete väčšinu dňa. Chcem žiť viac v reálnom svete.

Čo budem robiť?

Môže sa vám vynoriť otázka: “A čo budeš robiť keď nebudeš programovať?“. To, čo bežný človek. Môžem robiť animátora v detskom tábore. Môžem pracovať na farme. Môžem variť. Môžem učiť programovanie. Môžem robiť čokoľvek, v čom vidím zmysel a čo robiť viem. Nebaví ma robiť len jedno povolanie. Baví ma robiť viac vecí zároveň. Môžem robiť čokoľvek čo viem a čo ma v súčasnosti napĺňa. Keď ma to prestane napĺňať, môžem robiť niečo iné. Ak aj niečo neviem robiť, tak sa to naučím. Naučil som sa programovať, naučím sa čokoľvek.

Robím čo ma baví. Píšem články, vytváram videá, spoznávam nových skvelých ľudí a vďaka týmto činnostiam prichádzajú do môjho života nové príležitosti. Nekódil som už viac ako 10 mesiacov a patrím medzi najšťastnejších ľudí na svete. Môžem robiť veľa vecí, ktoré mám rád. Nepotrebujem zarábať veľa peňazí. Som šťastný keď môžem robiť veci, ktoré milujem, keď jem skvelé jedlo, keď som obklopený skvelými ľuďmi. Som novodobý hippie a som šťastný.

Snažím sa tešiť ľudí, snažím sa pomáhať kde sa len dá, občas cestujem a spoznávam nové miesta a nových ľudí. Chcem pracovať s ľuďmi namiesto počítačov. Pomaly prechádzam z virtuálnej reality do skutočnej reality, kde začína skutočný život.

A čo peniaze?

Môžete sa spýtať: “A čo peniaze?“. Toto je najčastejšia otázka, ktorú dostávam. Viem, že veľa ľudí potrebuje veľa peňazí na živobytie. To je pasca Matrixu (tohto systému). Podarilo sa mi minimalizovať výdavky a peniaze potrebujem len na jedlo, lacné ubytovanie a cestovanie (ktoré môže byť tiež zadarmo – stopovanie). To je všetko. Dokázal som si našporiť dostatok peňazí aby som dokázal prežiť viac ako rok bez toho aby som musel pracovať za peniaze.

Peniaze boli, sú, aj budú. Ako programátor som bol zvyknutý mať väčší príjem. Ale peniaze nie sú všetko. Radšej budem robiť niečo, čo ma baví za menej peňazí ako niečo, čo ma nebaví za veľa peňazí. Mali by ste si zo mňa brať príklad ak chcete byť naozaj šťastní. Šťastie si za peniaze nekúpite, verte mi. Šťastní môžete byť len vtedy, keď robíte prácu, ktorá vás baví. Pokiaľ robíte prácu, ktorá vás štve, nemôžete byť šťastní. To nejde.

Peniaze sú síce fajn, ale šťastný život má pre mňa oveľa väčšiu hodnotu ako peniaze. Pre niekoho môžu byť peniaze najvyššie v rebríčku hodnôt, ale ja už som z toho vytriezvel. Bažil som po peniazoch a chcel som mať veľa peňazí asi ako každý. Teraz chcem byť šťastný a chcem aby boli ľudia okolo mňa šťastní. Človek nepotrebuje ku šťastiu veľa peňazí. To je ilúzia dnešnej doby. Šťastie a sloboda sú v mojom rebríčku hodnôt najvyššie. Peniaze nie sú priorita. Peniaze vnímam ako nástroj, ktorý môžem využívať na rôzne účely. Šikovný človek si dokáže zarobiť na živobytie čímkoľvek. Poznám ľudí, ktorí sa živia ako pouliční muzikanti. Ak je človek naozaj dobrý v tom čo robí, dokáže si zarobiť čímkoľvek.

Zmysluplná práca ako zmysel života

Ak človek robí to, čo ho napĺňa a robí to naozaj dobre, má o živobytie postarané. Vykonávanie zmysluplnej práce je jedna z najdôležitejších činností pre človeka. Ak človeka práca baví a ešte ho aj dokáže uživiť, je to najvyšší level bytia. Taká práca nie je práca, ale záľuba a človek dokáže robiť záľubu prakticky neustále. Nepotrebuje víkendy aby si odpočinul a tým pádom nenadáva na pondelky pretože sa teší z dobre vykonanej práce. Prajem to zažiť každému.

Rob čo miluješ a buď šťastný

Nemám rád prácu 8 hodín denne, 160 a viac hodín mesačne. Tento systém nie je pre mňa. A tiež nie je pre ďalších ľudí, ktorí sa chcú odpojiť z Matrixu a chcú robiť čo majú radi bez ohľadu na to koľko zarobia. Peniaze sú pasca Matrixu. Ľudia sú jediný druh na planéte, ktorý musí platiť za to, aby žil. Veľa ľudí si nemôže dovoliť prestať pracovať a byť slobodný. Sú otrokmi svojich výdavkov a peňazí. Je to krutý život. Je to moderné otroctvo, ktoré je zdrojom stresu, strachu, úzkosti, rakoviny a iných chorôb. Mohol by som tu písať o Matrixe viac, ale už o ňom viete dosť. Veď v ňom žijete. Ale možno neviete ako sa z neho vymaniť. Len minimalizujte výdavky, zarobte dostatok peňazí aby ste mohli opustiť súčasnú prácu a začať robiť to, čo vás baví, niečo užitočnejšie a zmysluplnejšie. Robte čo vás baví, buďte slobodní a šťastní. Dúfam, že bude viac ľudí šťastných a budú si navzájom pomáhať. Spolu dokážeme spraviť svet krajší.

Nech vás láska sprevádza.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥