Nevedomá spoločnosť vytvára nevedomky utrpenie

Pozrite sa na dnešný svet. Čo vidíte? Ja vidím zamračené tváre, smutných a zodretých ľudí, biedu, smrteľné nehody, vojny, vraždy, krádeže, strach, hnev, nenávisť,… prečo toto všetko? Prečo žijeme v takom krutom svete? Odpoveď je jednoduchá – pretože ľudia majú vedomie, ktoré im dovoľuje páchať tieto zverstvá a nedodržiavajú určité zásady ako napríklad základné pravidlá ľudskosti, o ktorých píšem v článku “Základné pravidlá ľudskosti“. Väčšinu toho, čo ľudia robia, robia pod vplyvom nevedomosti. Keby si uvedomovali čo svojimi činmi spôsobujú, zhrozili by sa a nerobili by to.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (10.5 min):

Nezabiješ

Jedno zo základných pravidiel ľudskosti je pravidlo “nezabiješ”. Nájdeme ho aj v Biblii a ostatných náboženských písmach. Ale ľudia zabíjajú. Zabíjajú sa medzi sebou, zabíjajú zvieratá a zabíjajú prírodu. Veľa takzvaných kresťanov nevedomky porušuje prikázanie “Nezabiješ!” pretože si neuvedomujú čo toto prikázanie znamená. Myslia si, že to prikázanie sa vzťahuje len na ľudí, ale v Biblii sa o ničom takom nepíše. Biblia len prikazuje “Nezabiješ!” a predsa veľa takzvaných kresťanov zabíja. Zabíjajú zvieratá a prírodu.

Nevedomosť

Ľudia žijú deštruktívnym spôsobom života pretože si neuvedomujú čo svojimi činmi spôsobujú. Žijú v nevedomosti. Vymysleli autá a lietadlá, ale už nedomysleli ako očistiť znečistené ovzdušie autami a lietadlami.

Vymysleli atómové elektrárne, ale už nedomysleli čo s jadrovým odpadom a tak zase len znečisťujú prostredie. Vymysleli zbrane, ktoré využívajú na zabíjanie zvierat aj ľudí.

Vymysleli rýchle dopravné prostriedky, ale už nedomysleli ako zabrániť smrteľným nehodám. Riešia dôsledky namiesto skutočných príčin problémov. O tom, čo sú skutočné príčiny všetkých problémov, píšem v článku “Pôvod všetkých problémov ľudstva“.

Keď viem, že sopka môže kedykoľvek vybuchnúť, tak si nebudem stavať barák pod sopkou. Ale nevedomý človek to urobí a potom trpí keď sopka vybuchne. To je krásna ilustrácia dnešnej nevedomej spoločnosti.

Ľudia sa čudujú prečo je na svete toľko utrpenia. Ja sa nečudujem. Veď ľudia si ho sami vytvorili svojou hlúposťou a ignoranciou. Ľudia sa pýšia akí sú inteligentní, akí sú technologicky zdatní, no vedomie majú primitívne. Neuvedomujú si, že svojimi úžasnými vynálezmi spôsobujú v konečnom dôsledku viac škody ako úžitku. Svojimi činmi vytvárajú utrpenie.

Nemusí to tak byť

Ľudia nemusia trpieť. Viem, že ľudia sa môžu zbaviť strachu, hnevu, nenávisti a všetkých ďalších negatívnych emócií a vlastností a dokážu si uvedomovať čo svojimi činmi spôsobujú.

Ľudia trpia, pretože majú primitívne vedomie a nesnažia sa ho kultivovať. Nevedomosť je zdrojom ľudského utrpenia. Keď neviem, že žeravý uhlík páli a dotknem sa ho, tak ma popáli. Kvoli svojej nevedomosti som sa popálil. Rovnako sa ľudia popália kvoli svojej nevedomosti a musia zažívať bolesť, strach, hnev, hádky, choroby a veľa ďalšieho utrpenia. Nevedomý človek nevie, že môže žiť inak a nemusí trpieť. Kľúčom k odstráneniu utrpenia je zbavenie sa nevedomosti. Nevedomosti sa zbavíme tak, že začneme študovať. Prváci na základnej škole nevedia koľko je 20×2 ale keď budú podstivo študovať, v ďalších ročníkoch sa to naučia. Takisto sa dospelí môžu naučiť viac a výjsť tak z nevedomosti a začať žiť šťastný vedomý život.

Kde a čo študovať?

Keď už sme sa rozhodli vyjsť z nevedomosti a začať študovať, otázkou ostáva kde a čo študovať? Študovať nejakú vysokú školu? Študovať náboženstvá? Aké náboženstvá? Ktoré si vybrať? Ktoré je to pravé keď ich je tak veľa?

Náboženstvá nám môžu dať dobré rady a usmernenia ako žiť tak, aby sme nespôsobovali toľko utrpenia. Dobrý príklad je všetkým známe kresťanské desatoro. Problém s týmito radami je ten, že nedávajú návod ako ich uplatniť v praxi. Ľudia sa o to pokúšajú, ale márne. Aj keď vedia, že by mali dodržiavať desatoro a snažia sa o to zo všetkých síl, stále ho porušujú. Prečo? Ľudia s vedomím zvieraťa sa nedokážu správať ako ľudia a nedokážu dodržiavať desatoro. Ľudia s vedomím zvieraťa robia rovnaké činnosti ako zvieratá – jedia, spia, majú sex a obraňujú sa. Ľudia, ktorí len jedia, spia, majú sex a obraňujú sa, sa nelíšia od zvierat. To je fakt. Niekto môže namietať: “Ale ľudia majú na rozdiel od zvierat inteligenciu“. Áno, to je pravda. No pozrite sa kam táto inteligencia ľudí zahnala. Inteligencia s kombináciou zvieracieho vedomia zahnala ľudí do súčasnej situácie, kde sú vojny, krádeže, násilie, strach, hnev, bieda a veľa utrpenia. Na to aby bola situácia lepšia, treba dosiahnuť ľudské vedomie, vďaka ktorému budú ľudia schopní dodržiavať zásady ako napríklad desatoro.

Všetko je vo vedomí

Rôzni ľudia majú rôzny stupeň vedomia a tak na rôzne situácie reagujú rôzne, žijú život rôznou intenzitou a majú rôzne životné hodnoty. Napríklad ja som mal pred rokom iný stupeň vedomia ako mám dnes. Mal som iné životné hodnoty. Dokázal som sa rozčúliť kvoli hocijakej hlúposti a ovládal ma hnev a ego. Pred dvoma rokmi som jedol mäso, lebo som si neuvedomoval čo je mäso. Dnes už si to uvedomujem a mäso preto nejem. Tiež dokážem vedome pracovať so svojimi emóciami a už ma emócie neovládajú. Ak sa náhodou hnevám, zisťujem čo ma rozhnevalo a prečo ma to rozhnevalo. Takto dokážem hnev vedome spracovať a poslať tam odkiaľ prišiel. Nedovolím hnevu aby ma ovládol a narobil spúšť. O vedomom žití píšem v článku “Vedomé žitie“.

Ak dosiahneme určitý stupeň vedomia, postupne dokážeme prirodzene dodržiavať desatoro a ostatné náboženské a etické zásady. O tom, čo mi pomohlo očistiť vedomie, píšem v článku “Moja cesta k “osvieteniu”” a o ďalších spôsoboch píšem v článku “Spôsoby pre očistenie vedomia“.

S očisteným vedomím prichádza automaticky zmena postoja k životu. Akonáhle si očistíme vedomie, dokážeme automaticky dodržiavať desatoro. Nemusíme sa tak snažiť nasilu dodržiavať desatoro a iné pravidlá. Naše očistené vedomie nám nedovolí porušiť zásady, ktoré sú pre naše dobro. Vďaka očistenému vedomiu už ani viac nebudeme mať potrebu porušovať zásady, ktoré sú pre naše dobro.

Súčasný vek je vek hádky a pokrytectva – Kali yuga. Hádku a pokrytectvo môžete vidieť všade kam sa len pozriete. Najúčinnejší a celkom jednoduchý a príjemný spôsob pre očistenie vedomia v súčasnom veku je Bhakti yoga – oddaná služba. Bhakti yogu učí Spoločnosť pre vedomie Krišnu. Viac o Bhakti yoge sa dozviete v článku “Bhakti yoga“. A o vedomí Krišnu sa viac dozviete v článkoch “Vedomie Krišnu” a “Čo je Hnutie Hare Krišna?“. Mne vedomie Krišnu veľmi pomohlo a stále pomáha. Je to praktické učenie, vďaka ktorému si môžete veľmi jednoducho rozvíjať vedomie a zlepšiť si tak svoj život a život všetkých naokolo.

Čo čaká ľudstvo ak ľudia nezačnú rozvíjať vedomie?

To si asi viete domyslieť… ak budú ľudia pokračovať v tom, čo robia, veľmi rýchlo zahučia do záhuby. Za posledných pár rokov zničili svojou nevedomosťou také kusy prírody, že by nejeden zaplakal. Vyhynuli toľké zvieratá, vyrúbali toľké lesy, znečistili toľké rieky, vzduch a kusy zeme, na civilizačné choroby a vo vojnách zomrelo toľko ľudí,… matka Zem by sa mala bez ľudí lepšie. Ľudia na Zemi v súčasnosti len parazitujú. Viac ničia ako vytvárajú.

Je mi to veľmi ľúto. Preto chcem, aby sa ľudia čo najskôr uvedomili. Aby začali žiť vedome a uvedomovali si čo svojim konaním spôsobujú. Keby boli ľudia vedomí, nepustili by do obehu autá a lietadlá, ktoré znečisťujú ovzdušie. Mohli chvíľu počkať a vymyslieť také autá a lietadlá, ktoré neznečisťujú ovzdušie. Keby ľudia žili vedome, všetci na planéte Zem by sa mali lepšie – ľudia, zvieratá, celá príroda. Na Zemi by mohol byť kľudne raj. Preto si želám najviac z celého srdca aby ľudia rozvinuli svoje vedomie a začali žiť vedome. Najlepší spôsob ako to dosiahnuť, je začať od seba.

viral

Veľa šťastia na Vašej ceste k šťastnému životu. Akonáhle si čo i len trochu očistíte a rozviniete vedomie, vaše vnímanie reality sa zmení a tým pádom sa zmení celý váš život. K lepšiemu. Želám si, aby všetci ľudia kráčali cestou, ktorá vedie k očistenému vedomiu. Len tak môže zavládnuť na svete mier, šťastie a láska. Očistené vedomie – to je cesta k záchrane planéty. Ak si ľudia neočistia vedomie, budú veľmi, veľmi trpieť. Čím je väčšia priepasť medzi technologickou vyspelosťou a vedomím, tým je väčšie riziko utrpenia. Keď sa ľudia zameriavajú viac na technologický pokrok ako na pokrok vedomia, je to veľký problém. Snáď to ľudia včas pochopia.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥