Moja cesta ku šťastiu

Každý človek a vlastne aj každá živá bytosť prahne po šťastí. Každý chce byť šťastný. Zvieratá s tým problém nemajú. Tie sú prirodzene šťastné keď majú uspokojené základné potreby pre život – jedlo, spánok, brloh a občas rozmnožovanie. Horšie je to s ľuďmi. Niektorým ľuďom nestačí ku šťastiu ani jedlo, ani spánok, ani strecha nad hlavou a sex ich vie spraviť šťastnými len na chvíľku. Teda pokiaľ majú mať s kým sex. Ak nemajú, smola.

Dočasné šťastie

Ľudia hľadajú šťastie tam, kde je len dočasné šťastie – sex, majetok, vzťahy, jedlo, alkohol, drogy,… toto dočasné šťastie je len chvíľkové a rázom pominie. Ľuďom sa môže zdať, že sú šťastní keď majú veľa dočasného šťastia, ale keď pominie, šťastie strieda nespokojnosť a častokrát až utrpenie. Keď ľudia stavajú svoje šťastie na krehkých základoch, niet sa čomu čudovať, že po určitom čase sa základy rozpadnú a celé šťastie pominie.

Na to, aby sme boli naozaj trvalo šťastní, potrebujeme mať kvalitné základy, ktoré sa len tak nerozpadnú.

Trvalé šťastie

Nájsť trvalé šťastie v tomto hmotnom svete, kde je všetko dočasné, je pomerne náročné. Láskyplné vzťahy raz pominú. Milovaní ľudia raz zomrú. Prístup k dobrému jedlu tiež nemusíme mať vždy…

Ak chceme byť naozaj šťastní, nemali by sme hľadať šťastie len v hmotných veciach, ktoré sú dočasné.

Moja cesta ku šťastiu

Keď som mal 19 rokov (v roku 2007), bol som nešťastný, pretože som si neuvedomoval čo všetko mám. Mal som toho dosť, ale neuvedomoval som si to. Chcel som viac. Z toho pramenila moja nespokojnosť. Po prečítaní knihy “Raz aj v pekle vyjde slnko” som si uvedomil za čo všetko môžem byť vďačný. Mám čo jesť, mám kde bývať, mám rodinu, mám priateľov, nikto blízky mi neumrel,… uvedomil som si, že veľa ľudí sa má horšie ako ja, tak prečo by som mal byť nešťastný? Začal som si viac vážiť všetko čo mám a dával som menší dôraz na to, čo nemám.

Hare Krišna

V roku 2014 prišiel ďalší životný zlom. V Brne na ulici som viackrát stretol mnícha z Hare Krišna, od ktorého som si kúpil knihy a neskôr som sa dozvedel, že robia aj program pre verejnosť každú nedeľu, tak som si našiel čas a išiel sa tam pozrieť. Bolo to pre mňa niečo úplne nové a zaujímavé. O tom ako som prvýkrát navštívil krišňákov píšem v článku “Hare Krišna“. Z krišňáckeho chrámu som si odniesol knihu “Vědecké poznání duše“. Po jej prečítaní som zmenil svoj postoj k Bohu z ateistického na agnostický. Uvedomil som si, že popierať existenciu Boha môže len hlupák. A ja som taký hlupák bol. To, či niekto verí, alebo neverí, že Boh existuje je stále len viera. Vďaka Vedeckému poznaniu duše som si tiež uvedomil čo je mäso a postupne som ho vylúčil z jedálnička úplne v auguste 2014.

Duchovné prebudenie

Po pol roku nejedenia mäsa v januári 2015 som zažil svoje duchovné prebudenie. Píšem o tom v článku “Môj wake up call (uvedomenie sa)“. Zažil som bezpodmienečnú lásku ku všetkým a všetkému. Zbavil som sa predsudkov a je mi jedno či je človek vrah, róm, moslim, kresťan, buddhista, ateista, bezdomovec, či prezident. Všetci sú to ľudia ako ja, či ty. Na každého sa pozerám ako na človeka. Ku všetkým cítim rovnakú lásku bez podmienok. Pre mňa je každý človek a dokonca každá bytosť rovnocenná. Z tejto lásky tiež pramení šťastie. Keď človek cíti lásku, automaticky je šťastný.

Duchovno a meditácia

Po svojom duchovnom prebudení som začal študovať o duchovne a neskôr som začal praktikovať každodennú meditáciu. Po pár mesiacoch pravidelnej meditácie sa moje vedomie povznieslo na vyššiu úroveň a zistil som, že moje šťastie v značnej miere nezávisí na vonkajších okolnostiach. Či prší, či sneží, či svieti slnko, či som sám, alebo v spoločnosti, či ide internet, alebo nejde, stále dokážem byť šťastný. Moje šťastie je vo mne. No ešte nie som na takej úrovni, aby ma vôbec neovplyvňovali vonkajšie okolnosti. Keď napríklad svieti slnko, som šťastnejší ako keď je zamračené. No aj keď je zamračené, dokážem byť stále šťastný. Moje šťastie je ako plynový horák. Stále horí. Vonkajšie okolnosti môžu zväčšiť plameň horáka. No nemôžu ho uhasiť. Teda aspoň myslím. Odkedy som pocítil v sebe plameň šťastia, odvtedy ešte nezhasol. Intenzita šťastia sa mení, no šťastie nezaniká. Je to úžasné a prajem to zažiť každému.

Čo zvyšuje šťastie

Zmysluplná práca

Najšťastnejší som keď môžem robiť čo ma baví a keď mám okolo seba skvelých ľudí. Keby som robil niečo, čo ma nebaví, len ťažko by som bol šťastný. Ľudia nemôžu byť šťastní, keď robia niečo, čo ich nebaví. Odpor k práci blokuje prísun šťastia. Človek ku šťastiu potrebuje robiť zmysluplné činnosti, ktoré mu prinášajú uspokojenie.

Príjemná spoločnosť

Príjemná spoločnosť tiež zväčšuje môj horák šťastia. Keď som sám, môj horák šťastia horí malým plameňom. Keď som bol s milovanou osobou, ktorá vo mne zapálila oheň bezpodmienečnej lásky, môj horák šťastia pri nej explodoval a horel obrovským plameňom. Nikdy predtým som nebol taký šťastný. Príjemná spoločnosť môže zvýšiť šťastie, no šťastie by nemalo byť na spoločnosti závislé. Človek by mal v prvom rade zapáliť oheň šťastia v sebe a potom ho môže rozdávať ďalej. Keby bolo moje šťastie úplne závislé na jednej osobe a tá osoba by odišla z môjho života, šťastie by vystriedalo nešťastie. No ja som svoje šťastie objavil v sebe a aj keď milovaná osoba odišla z môjho života, nijako extra sa ma to nedotklo až na to, že plameň šťastia sa zmenšil na pôvodnú úroveň. Ale nezhasol.

Pokora

Akonáhle som sa naučil byť viac pokorný a menej pyšný, moje šťastie sa mnohonásobne zvýšilo. Pokora je akýsi katalyzátor šťastia a lásky. O pokore píšem v článku “Čo je pokora?

Nájdi trvalé šťastie

Kým naše šťastie závisí na externých zdrojoch a tie zdroje sa minú, bude nás čakať nešťastie. Ak chceme byť trvalo šťastní, musíme hľadať nevyčerpateľný zdroj šťastia. A prístup k tomuto zdroju má každý v sebe, len ho musí objaviť. Ja som ho objavil vďaka meditácii a životným situáciam. Tiež k tomu v značnej miere prispelo učenie Hare Krišna, o ktorom píšem v článkoch “Čo je Hnutie Hare Krišna?” a “Osobná skúsenosť s Hare Krišna“.

Ak chceš byť trvalo šťastný, začni počúvať svoje srdce a konaj podľa neho. Inak to nepôjde. Píšem o tom v článku “Rob čo cíti tvoje srdce, nie čo ti hovorí tvoja hlava“.

Veľa šťastia pri hľadaní šťastia.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥