Žijeme v budúcnosti

Ak ste si podľa nadpisu mysleli, že toto bude nejaký sci-fi článok, mýlili ste sa.

Naozaj žijeme v budúcnosti

Prečo si myslím, že žijeme v budúcnosti a nie v prítomnosti? Pretože ľudia prirodzene myslia na budúcnosť. Niektorí až príliš. Myslia na to, kam pôjdu na dovolenku, koľko si ušetria peňazí do dôchodku a či sa vôbec dôchodku dožijú. Hromadia majetok, ktorý im bude na smrteľnej posteli k ničomu. Poslúži akurát ich potomkom, čož je fajn. Ale ľuďom hromadenie majetku a prílišné myslenie na budúcnosť neprospieva. Zabúdame žiť v prítomnom okamihu. Zabúdame, že žiadne “zajtra” nemusí byť. Môže nám pred barákom padnúť atomovka a je po všetkom. Po našej budúcnosti. Nevieme koľko sa dožijeme, nemáme istotu, že nejaká budúcnosť vôbec bude. Istotu máme len v tom, že je tu prítomnosť.

Nevravím, že myslieť na budúcnosť je zlé. Každý na ňu prirodzene myslí. Ale nesmieme zabúdať na prítomnosť a žiť v nej. Veľa ľudí žije vo vidine budúcnosti a vraví si: “Budem šťastný, keď budem mať dom, auto, rodinu,…”. Kvoli tomu, že človek myslí na budúcnosť, ktorá nemusí nastať, nedokáže byť šťastný v prítomnom okamihu.

Začnime žiť v prítomnosti

Žiť v prítomnosti znamená žiť tu a teraz. Ako myšlienkami, tak konaním. Koľko je takých príbehov, že ľudia sa zrazu ocitnú na smrteľnej posteli a vravia si: “Och, keby som mal tak možnosť žiť ešte jeden život, žil by som úplne inak. Trávil by som viac času s deťmi, chodili by sme na výlety, robil by som čo ma baví a čo som chcel vždy robiť.”. Práve toto sú príbehy ľudí, ktorí žili v budúcnosti, nie v prítomnosti. Treba žiť tak, ako to cítime tu a teraz. Vnímať naplno každý jeden prítomný okamih – štebot vtákov, spln mesiaca, smiech detí, kvitnutie stromov, rozhovory ľudí,… čokoľvek, čo sa deje v prítomnom okamihu.

Žijeme v prítomnosti a mali by sme žiť tak, aby sme to na smrteľnej posteli neľutovali.

Peter Starec hovorí vo videu nádherný príklad žitia v prítomnosti (35m 44s):

Chodíme po ulici, rozmýšľame nad úlohami, ktoré nás čakajú a nevnímame kade kráčame, čo sa okolo nás deje. Akonáhle zameráme našu pozornosť a myšlienky na prítomnosť, na okamih, ktorý prebieha práve teraz, veľakrát si všimneme veci, ktoré by sme si rozmýšľaním nad budúcnosťou nevšimli. Práve tieto veci môžu ovplyvniť naše myšlienky, nápady a konanie v budúcnosti.

Na záver jedna krásna veta: Ak žijeme v spomienkach a predstavách, život vlastne ani nežijeme, iba si ho predstavujeme.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥