Keď prioritou (nie) sú peniaze…

Odvážim sa tvrdiť, že väčšina ľudí na svete pracuje pre to, aby zarobili peniaze. Ich motivácia, aby pracovali, sú peniaze. Je to hlavne tým, že peniaze hýbu svetom a sú potrebné k prežitiu. Človek je jediný tvor na Zemi, ktorý musí platiť za to, aby žil. Preto sú pre ľudí peniaze také dôležité. Mať peniaze je otázka prežitia.

Honba za bohatstvom

V dnešnej dobe ľuďom nestačí mať peniaze len na to, aby prežili. Ženú sa za bohatstvom, za akýmsi blahobytom. Tu dve autá, tam dva domy, tu najnovší mobil,… Je otázkou, či chcú ľudia peniaze, aby prežili, alebo chcú peniaze, aby uspokojili svoju túžbu po bohatstve.

Veľa ľudí sa ženie za bohatstvom. Aj ja som bol jedným z nich. No našťastie som si uvedomil, že:

Čím som skromnejší, tým som bohatší.

Peniaze ako motivácia

Žiaľ aj keď sa ľudia neženú za bohatstvom, potrebujú peniaze na prežitie a ich motivácia pracovať je zvyčajne peňažná odmena.

Ak niekto robí prácu len pre peniaze, je veľká šanca, že svoju prácu odflákne. Dnes má veľa ľudí hodinovú sadzbu a hovoria si: “Je jedno ako to spravím, aj tak za to dostanem zaplatené.” Čiže sa nesnažia robiť svoju prácu kvalitne. Potom to aj tak vyzerá a môžeme to vidieť v praxi. Niekedy je viac, inokedy menej očividné, že je práca vykonávaná len z povinnosti. Je obrovský rozdiel v kvalite vykonanej práce keď človeka motivujú peniaze a robí prácu z povinnosti a keď človek robí prácu pretože ho to napĺňa. A nie len v kvalite vykonanej práce, ale aj v živote človeka. Dajte vedľa seba človeka, ktorého motiváciou pracovať sú peniaze a človeka, ktorý má prácu ako záľubu. Určite zbadáte rozdiel.

Práca ako záľuba

Ak vidíte človeka pri práci, okamžite môžete vidieť, či robí svoju prácu s láskou, alebo nie. Ak vykonáva prácu s láskou, snaží sa svoju prácu spraviť najlepšie ako vie. Ak je to čašník, snaží sa obslúžiť hostí najlepšie ako vie. Ak je to kuchár, snaží sa variť tak, aby bolo jedlo naozaj chutné a nie len akási hmota, ktorá má zasýtiť. Ak je to ktokoľvek, snaží sa v prvom rade uspokojiť ostatných. A keď sú ostatní spokojní, je aj on spokojný.

DCIM100MEDIA

Práca z povinnosti

Je obrovský rozdiel v tom, či človek vykonáva svoju prácu z povinnosti, alebo z lásky. Určite ste už narazili na ľudí, ktorí robia svoju prácu z povinnosti a už sa ani neusmievajú a nie sú šťastní. Takým ľuďom by som doprial, aby zistili čo ich baví a mohli mať prácu ako záľubu.

Práca a šťastie

Až keď človek robí čo ho baví, až vtedy môže byť skutočne šťastný. Prácou strávime väčšinu svojho života. Ak človek strávi väčšinu svojho života prácou, ktorá ho nebaví, ako môže byť v živote šťastný? Veľmi ťažko.

Začal som robiť čo ma baví

Keď som robil prácu pre peniaze a z povinnosti, nebol som šťastný a ani práca nebola kvalitná. Až keď som začal robiť čo ma baví, odrazilo sa to na mojom šťastí, aj na kvalite práce. Motivácia, s ktorou vykonávame prácu, je veľmi dôležitá. Keby som mal zobrať človeka do firmy, musel by v prvom rade milovať svoju prácu. Ak viem, že človek miluje svoju prácu, viem, že jeho práca bude kvalitná a že ten človek bude spokojný. No ak sú hlavnou motiváciou človeka peniaze, takému človeku by som nedal prácu, pretože peňažná odmena nie je dostatočná motivácia na kvalitne vykonanú prácu. Dostatočná motivácia je práve láska k danej činnosti.

Robím veľa činností, ktoré ma bavia a nemusím za ne dostať ani cent, aby som ich robil. Mojou motiváciou nie sú peniaze, ale pocit zmysluplnosti a naplnenia. Ak dostanem za svoju prácu finančnú odmenu, je to len bonus.

Dúfam, že viac ľudí zistí čo ich baví a začnú robiť svoju prácu s radosťou a láskou. Prácou strávime väčšinu svojho života a je škoda premrhať svoj život prácou, ktorá človeka ubíja a nerobí ho šťastným.

Zistite čo vás baví a choďte si za tým. Nájdite spôsob ako by ste mohli robiť to, čo vás baví a buďte šťastní.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥