Načo sú dobré hladovky?

Keď sa povie “hladovka“, väčšina ľudí sa zhrozí, lebo si nevedia predstaviť byť bez jedla čo i len pár hodín, nie to ešte niekoľko dní. Chápem to, bol som taký istý. Potreboval som jesť každé 3 hodiny a keď som bol bez jedla dlhšie, bol som nervózny a nepríjemný. Keď som sa najedol, bol som zase spokojný a kľudný.

Otroci jedla

Ľudia sú otroci jedla. Niektorí si dokonca myslia, že keď nebudú týždeň jesť, že zomrú od hladu. Vážne. Tuším sme sa na základnej škole učili, že človek vydrží bez vody 2 – 3 dni a bez jedla asi 2 týždne. V skutočnosti človek vydrží bez jedla v pohode aj 40 dní, čo je skoro 6 týždňov. Mnohí ľudia si nedokážu predstaviť, že by boli bez jedla týždeň, ba dokonca ani deň. Ľudia sú tak na jedle závislí. Hlad je pre mnohých ľudí neznesiteľný. Avšak hladovky majú pre človeka veľký prínos.

Čo je hladovka?

Držať hladovku znamená nejesť. Počas hladovky je ideálne piť čistú vodu, najlepšie zo studničky. Skúsenejší hladovkári odporúčajú destilovanú vodu. Keďže ľudské telo obsahuje 72% vody, je dobré piť 2 – 3 litre vody denne nie len počas hladovky, ale aj počas bežných dní. Voda je pre človeka ako olej pre motor auta, alebo iného stroja. Motor bez dostatočného množstva oleja nedokáže správne fungovať a takisto ľudské telo nedokáže správne fungovať bez dostatočného množstva vody.

Hladovka sa ráta zvyčajne na dni. Jednodňová hladovka, dvojdňová hladovka, atď. Pri hladovke dochádza k spomaleniu a neskôr k zastaveniu činnosti žalúdka.

Krátkodobé hladovky

Krátkodobé hladovky, ktoré trvajú 1 – 3 dni majú za účel prečistiť telo a trochu aj myseľ.

Dlhodobé hladovky

Dlhodobé hladovky prečistia telo aj myseľ a človek je po dlhodobej 21 dňovej hladovke ako znovuzrodený. Dlhodobé hladovky môžu vyliečiť všetky choroby. Kamarátke sa vďaka 14 dňovej hladovke polepšil zdravotný stav. Keby vydržala ešte týždeň, poslala by chorobu do večných lovíšť.

Samozrejme odborníci tvrdia niečo iné. V článku “Hladovka alebo pôst?” sa môžete dočítať, že pri krátkodobej hladovke môže vypuknút skryté ochorenie. Je to písané štýlom strašenia, aby ľudia neskúšali hladovky. V článku som mimochodom našiel pekné nezmysly, ale o tom možno nabudúce. Skryté ochorenie znamená, že to ochorenie už v tele je a vypukne skôr, alebo neskôr. Je ako časovaná bomba. Dlhodobá hladovka ho môže vyliečiť. Je na ľuďoch, či chcú kupovať drahé lieky, ktoré majú kopec vedľajších účinkov a pchať ich do seba, alebo vyskúšajú dlhodobú hladovku, ktorá nič nestojí. Je zdarma. Dlhodobá hladovka vraj dokáže vyliečiť akékoľvek ochorenie. Aj rakovinu. Ak poznáte niekoho s rakovinou, odporučte mu 21 dňovú hladovku. Je už na ňom či bude pokračovať v chemoterapiách, alebo vyskúša hladovku. Ja by som vyskúšal hladovku. Je to len 21 dní. Chemoterapia trvá mesiace a nie je veru príjemná. Pre mňa osobne je chemoterapia oveľa väčší strašiak ako 21 dňová hladovka.

Prečo nejesť?

Rovnako ako je jedlo nevyhnutné pre život, tak sú hladovky nevyhnutné pre očistenie tela a vnútornú očistu. Hladovka je prirodzený očisťujúci proces fyzickej a duševnej stránky človeka. Tráviaci systém si počas hladovky odpočinie a prečistí sa. Hladovka je tiež prínosná po duchovnej stránke. Umožňuje telu vstrebať viac kozmickej energie (prány) ako biochemickej energie z jedla. Meditácia počas hladovky je hlboká a účinná. Hladovka regeneruje telo, myseľ a ducha.

Tráviaci systém spotrebuje veľa energie. Keď sa veľa najete, tak cítite únavu. To preto, lebo tráviaci systém naplno pracuje a spotrebuváva veľa energie. Hladovka dovoľuje tráviacemu systému očistiť sa od toxínov, ktoré sa v ňom stihli nahromadiť. Hladovka je v podstate upratovanie tela, konkrétne tráviaceho ústrojenstva. Jednodňová hladovka pomáha telu, hlavne tráviacemu systému odpočinúť si a pomáha, aby po hladovke fungovalo lepšie. Po hladovke sa človek cíti ako vymenený. Má vyostrené zmysly, ľahšie telo a viac energie.

Pravidelné hladovky znižujú riziko chorôb tráviaceho ústrojenstva. Hladovka tiež napomáha liečbe nachladenia, chrípky, teploty, infekčných chorôb a rôznych ďalších chorôb. V podstate dokáže pomôcť pri liečbe všetkých chorôb. Určite ste už niekedy boli tak chorí, že ste nemali chuť jesť aj niekoľko dní. To preto, lebo telo najlepšie vie čo je preň dobré. Pri chorobe potrebuje sústrediť energiu na boj s chorobou. Ak by muselo využívať ešte aj energiu na trávenie, boj s chorobou by nebol taký efektívny.

Ľudské telo je dokonalý stroj. Tento stroj treba občas prečistiť a premazať. Kvoli neustálemu príjmu jedla sa telo nedokáže dostatočne prečistiť, je znečistené a po čase nedokáže správne fungovať, zanesie sa a vznikajú rôzne choroby. Pre správne fungovanie tela sú potrebné občasné očistné hladovky.

Ideálna prestávka medzi jedlami je 8 hodín. Zjem jedno jedlo a druhé jedlo zjem až po ôsmich hodinách. Tak je to pre telo ideálne. Minimálna prestávka medzi jedlami by mala byť 5 hodín. Len keď je žalúdok prázdny, vylučovací systém funguje správne.

Môžete spraviť malý experiment: pripravte si presné množstvo jedla, povedzme 400 gramov. Rozdeľte toto jedlo do dvoch jedál po 200 gramov a jedzte 2x za deň týchto 200 gramov. Ak rozdelíte to isté množstvo jedla do desiatich porcií a budete ich jesť 10x za deň, uvidíte, že priberete na váhe. To preto, lebo vylučovací systém nefunguje správne. Veľa odpadu, ktorý by sa mal z tela vyplaviť, sa nevyplaví pretože v žalúdku stále niečo je. Ak je jedlo v žalúdku, prebieha tráviaci proces a vylučovací proces kvoli tomu nefunguje správne. Iba keď je žalúdok prázdny, vylučovací proces môže fungovať správne.

Čo dodržiavať pri hladovke

Je dôležité, aby ste hladovku nerobili nútene. Je tu prírodný cyklus nazývaný mandala. Tento cyklus trvá 40 – 48 dní a počas neho sú 3 dni kedy telo nepotrebuje jedlo. Ak sa naučíte počúvať svoje telo, budete presne vedieť ktoré dni to sú. Hladovanie podľa týchto dní je intuitívne a zaberie určitý čas kým sa človek naučí rozoznávať tieto dni. Počas týchto dní nebudete cítiť hlad a je dobré, aby ste ani nejedli. Keď sa naučíte počúvať svoje telo, samo si povie čo potrebuje. Samo si povie kedy si potrebuje dať pauzu od jedla.

Raz za 11 – 14 dní sa môžete zobudiť bez pocitu hladu. V ten deň by ste nemali jesť. Človek by nemal jesť kým necíti hlad. Všimli ste si, že aj psy a mačky nejedia v niektoré dni? Ich telo jednoducho hovorí: “Nechcem jesť“. A nejedia. Keďže veľa ľudí nedokáže počúvať svoje telo, existujú fixné dni zvané Ekadáši, počas ktorých by sa mali držať hladovky. Ak je niekto neschopný držať hladovku, mal by si dopriať aspoň ovocný deň a jesť iba ovocie.

Najlepšie dni pre hladovky sú počas splnu mesiaca a počas fázy nového mesiaca, prípadne štyri dni pred, alebo po novom mesiaci, alebo ešte aj 11 dní (Ekadasi) po splne a novom mesiaci. Hladovky počas týchto dní napomáhajú využiť vplyv mesiaca na Zem a ľudské telo. Najsilnejší vplyv má práve počas splnu a nového mesiaca.

Rovnako ako Zem, aj ľudské telo je z 80% kvapalné a z 20% pevné. Tento biologický fakt napomáha pochopiť vedecké princípy hladovky. Vieme, že mesiac pôsobí na príliv a odliv. Vplyv mesiaca na Zem je počas určitých dní väčší, pretože pôsobí na gravitačné pole Zeme. Gravitačná sila mesiaca tiež pôsobí na vodu v ľudskom tele rovnako ako na vodu v oceánoch.

Predpríprava

Ak chceme držať hladovku v určitý deň, nemali by sme deň predtým jesť nič ťažké. Žiadne mäso ani mliečne výrobky. Ideálne je jesť pred hladovkou iba ovocie. Následne si môžeme dať deň, alebo niekoľko dní hladovku a potom je dôležitá návratová dieta.

Návratová dieta

Ideálna návratová dieta by mala trvať aspoň toľko, koľko trvala samotná hladovka. To znamená ak som držal 3 dni hladovku, mal by som dodržiavať 3 dni návratovú dietu aby sa moje telo pripravilo na príjem bežnej stravy. Prvý deň návratovej diety sa skladá zvyčajne z naparovanej paradajky, prípadne len z polovice paradajky. Stiahnutý žalúdok toho moc do seba neprijme. Zloženie stravy v návratovej diete záleží od dĺžky hladovky. Ak hladujem len 1 – 2 dni, môžem si dať prvý deň návratovej diety jablko, tráviaci proces sa naštartuje a po pár hodinách si môžem dať ďalšie ľahšie jedlo. 1 – 2 menšie jedlá denne stačia. Ak je hladovka dlhšia ako 3 dni, je dôležité dodržiavať návratovú dietu, inak si môžete uškodiť. Viac o návratovej diete si môžete nájsť na internete. Je to celkom komplexná vec.

Pri návratovej diéte je najťažšie ovládnuť sa, aby ste nejzedli príliš veľa. Prvým sústom po hladovke sa spúšťa akási žravka, ktorú je treba naučiť sa ovládnuť. Preto je dobré začínať jednodňovými hladovkami a naučiť sa ovládnuť žravku. Ak by ste žravku neovládli a začali jesť veľa po dlhšej hladovke, môže to spôsobiť zdravotné komplikácie, ba až smrť. Keď boli ľudia z koncentračných táborov oslobodení, najedli sa až príliš veľa a zomreli. Takže pozor na žravku po hladovke.

Nie je hladovka ako hladovka

Treba si naozaj dôkladne vybrať čas hladovky. Hladovky v nesprávne dni môžu narobiť viac škody ako úžitku. Ak nasilu hladujete bez dostatočnej prípravy tela a mysle, iba si uškodíte. Ale sú telo a myseľ na hladovku pripravené, hladovka je prospešná.

Obmedzenia hladovky

Hladovku by nemali praktikovať deti, ktoré sú ešte vo vývine a rastú. Tiež neodporúčam hladovku počas svalovice, kedy telo potrebuje energiu na regeneráciu svalov. Počas svalovice by ste sa cítili príliš vyčerpaní.

Prínosy hladovky

Hladovky praktikujem väčšinou len vtedy, keď necítim hlad a nemám potrebu jesť. Zvyčajne je to cez spln, alebo okolo splnu. Počúvam svoje telo a snažím sa mu dávať čo potrebuje. Trvalo hodnú dobu kým som sa naučil počúvať svoje telo. Prvú hladovku som vyskúšal tak, že som si povedal, že nebudem celý deň jesť. Zistil som, že to nie je nič hrozné a našiel som v tom zaľúbenie. Skúšal som aj 3 a 4 dňové hladovky. Na viac sa zatiaľ necítim.

Vďaka pravidelným hladovkám som sa naučil počúvať svoje telo.

Vďaka hladovkám som si uvedomil ako veľmi mám rád jedlo. Po hladovke sa vždy teším na jedlo a vychutnám si ho oveľa viac ako bežné dni keď nehladujem. Po hladovke sa cítim zregenerovaný. Už aj počas hladovky cítim ako sa telo aj myseľ očisťuje. Počas hladovky tiež cítim viac pokory. Uvedomujem si svoju slabosť a zraniteľnosť. Zdravotné účinky hladovky som nemal možnosť pocítiť. Ešte som nemal vážnejšiu chorobu, ktorú by som musel liečiť dlhodobou hladovkou.

Mnohí jogíni, svätci a učenci si pravidelne dopriali hladovku – Mojžíš, Ježiš, Plató, Aristoteles, Pythagoras, Hippokrates, Konfucius, Leonardo da Vinci a ďalší. Vedeli čo je pre nich dobré.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥