Ego verzus srdce

V článku “Rozum verzus srdce” som písal o večnom boji rozumu a srdca. Dozviete sa prečo je lepšie počúvať viac srdce ako rozum. V tomto článku sa dozviete ako rozoznať ego od srdca. Zistíte či vás ovláda ego, alebo konáte zo srdca.

Ego alebo srdce?

Spočiatku je najťažšie rozoznať srdce od ega. Či niečo robím pre seba, či chcem dokázať, že som najmúdrejší, najšikovnejší a že ostatní nič nevedia, či sú mojou motiváciou peniaze a môj prospech… Alebo robím najlepšie ako viem, nepotrebujem si nič dokazovať, nemusím za to dostávať peniaze ani inú odmenu a pri danej činnosti pociťujem lásku. Netúžim po obdive, netužím po pochvale, túžim len robiť všetko s láskou. Je obrovský rozdiel ak robíte niečo pod nadvládou ega, alebo z lásky. Dokážete to cítiť aj vy, aj ostatní okolo vás. S láskou si nepotrebujeme nič dokazovať, s láskou len konáme najlepšie ako vieme. S egom vytvárame len neplechu. Ak robíme činnosti pod nadvládou ega, môže sa nám zdať, že robíme to najlepšie, sme najmúdrejší a najlepší. To je varovný signál, že za naše činnosti ponesieme neblahé následky. Minimálne si to odnesie ego v podobe kritiky. Ego neznáša kritiku.

Naučte sa rozoznať, či za vás koná ego, alebo konáte z lásky. Je to veľmi dôležité nie len pre vás, ale aj pre ostatných. Po troške tréningu dokážete rozoznať ego a srdce. Vaše pocity sú váš ukazovateľ. Pri akejkoľvek činnosti pozorujte svoje pocity. Pocity ako pýcha, nadradenosť či neomylnosť pochádzajú z ega. Pocit lásky rozoznáte jednoducho. Láska nemá potrebu nič dokazovať. Lásku dokážete cítiť. Ak robíte činnosti s láskou, nepociťujete pýchu, nadradenosť ani neomylnosť. Pretože si nepotrebujete nič dokazovať. Nepotrebujete ostatným dokazovať, že to, čo robíte, robíte najlepšie ako viete. Ostatní to môžu vidieť a cítiť. Keď robíte prácu z lásky, robíte ju s radosťou a robíte ju najlepšie ako viete. Ak sa aj niekomu vaša práca nepáči a skritizuje ju, kritiku analyzujete, či ide o konštruktívnu kritiku, alebo deštruktívnu kritiku. O kritike píšem v článku “Ako zvládať kritiku“. Konštruktívnu kritiku si môžete zobrať k srdcu a pokúsiť sa robiť veci ešte lepšie. S deštruktívnou kritikou sa nemusíte zaoberať, pretože ľudia, ktorí len kritizujú a nenavrhnú lepšie riešenie, majú pravdepodobne nejaký komplex a mali by si ho vyriešiť oni, nie vy.

Ak zvládnete kritiku bez negatívnych pocitov, je to známka, že vás neovláda ego. Ego by kritiku nezvládlo bez negatívnych pocitov. Človek pod nadvládou ega si myslí, že je dokonalý, že jeho práca je bezchybná a nevie prijať kritiku. Zabolí ho aj konštruktívna kritika, vďaka ktorej sa dozvie, kde robí chyby. Lenže tie chyby si nedokáže priznať, lebo si stále myslí, že on chyby nerobí, za všetko môžu predsa ostatní.

Úprimnosť

Ak sa naučíme pozrieť úprimne do seba, môžeme tam uvidieť nepekný obraz, ktorý je odrazom našich vlastností. Zrazu si môžeme uvedomiť a uvidieť svoju pravú tvár. Silné ego nám nedovoľuje pozrieť sa na seba v skutočnom zrkadle. Silné ego nám nastavuje zrkadlo, ktoré nás zobrazuje dokonalých, bez akejkoľvek nepeknej vlastnosti. Potom sa mylne domnievame, že sme anjeličkovia, no skutočnosť je iná. O egu veľa píšem v kategórii “Ego“.

beauty___the_mirror_of_reality_by_hairac-d30xzqi

Život po ovládnutí ega

Keď sa naučíte pracovať s egom, odrazí sa to na kvalite života. Život pod nadvládou ega je plný pýchy, konfliktov a negatívnych emócii. Život po ovládnutí ega je plný pokory, lásky, spokojnosti, no jednoducho nádherný.

Prajem veľa šťastia pri spoznávaní a rozoznávaní ega a srdca. Pamätajte, sledujte svoje pocity. Pocity sú náš kompas, ktorý nám ukazuje ktorým smerom sa vybrať. Ego sa vás môže snažiť oklamať a vyvolávať vo vás pozitívne pocity neomylnosti a dokonalosti, no nenechajte sa tým oklamať. Práve už keď viete aké pocity vyvoláva ego, mali by ste si to uvedomiť včas a začať s tým pracovať.

Ešte raz, veľa šťastia!


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥