Prečo ľudia nerozumejú vedomiu Krišnu?

Je zaujímavé, že keď je reč o technológii a vede, ľudia sú ochotní študovať to, aby sa naučili ako to funguje, ale keď je reč o náboženstve – metafyzickej a duchovnej stránke života, ľudia zrazu zabudnú na vedecký spôsob a len prijmu buď ich vlastné predstavy, alebo nejakú vieru ako pravdu.

Skutočné náboženstvo je veda, ktorá môže byť vyskúšaná a otestovaná ako akákoľvek iná veda. Ale žiaľ veľmi málo ľudí je pripravených a ochotných prijať náboženstvo ako vedu. Veľmi málo ľudí chce skutočne poznať Boha.

O tom sa hovorí v Puránach (Srimad Bhagavatam 6.14.3-5). Kráľ Paríkšit hovorí:

V tomto materiálnom svete je toľko žijúcich bytostí ako atómov. Medzi týmito žijúcimi bytosťami je len málo ľudí a medzi nimi je len pár tých, ktorí sa zaujímajú o náboženské zásady.

Ó najlepší z brahmanov, Šukadéva Gosvámí, z mnohých ľudí, ktorí dodržujú náboženské zásady, ich len veľmi málo túži po oslobodení od hmotnej existencie. Z mnohých tisícov, ktorí túžia po oslobodení, ho možno jeden skutočne dosiahne a vzdá sa hmotnej pripútanosti k spoločnosti, priateľstvu, láske, zemi, domovu, manželke a deťom. A medzi mnohými tisícmi takých oslobodených osobností je ten, kto chápe skutočný význam oslobodenia, veľmi vzácny.

Ó veľký mudrc, z mnohých miliónov oslobodených osôb vlastniacich dokonalé poznanie o oslobodení je možno jeden oddaný Pána Náráyana, Krišnu. Takí oddaní, ktorí sú úplne pokojní, sú nesmierne vzácni.

Prečo ľudia nerozumejú vedomiu Krišnu?

Pretože pre mnohých je jednoduchšie len veriť, alebo neveriť ako sa niečo dozvedieť a namiesto viery vedieť. Píšem o tom v článku “Veriť nestačí“. Ak by sa ľudia snažili niečo vedieť, nemuseli by len veriť, alebo neveriť.

Duchovná stránka života sa chápe oveľa ťažšie ako fyzická. Ak vidíme kulturistu, tak vieme, že musel tvrdo makať aby získal také svaly. Môžeme priamo vidieť výsledok jeho snahy. Duchovná stránka života nie je taká očividná a preto je pre mnohých neuveriteľná a nepochopiteľná.

Vedomie Krišnu je ukryté v každom človeku. Proces k znovuobnoveniu vedomia Krišnu je vedecký proces. Ale ako kráľ Paríkšit hovorí, tento proces dokáže dôsledne nasledovať len malý zlomok ľudí. Rovnako ako športuje len pár ľudí, ktorí chcú byť v dobrej fyzickej kondícii. Ostatní o tom len rozprávajú čo a ako by chceli, ale nerobia pre to nič, aby to získali.

Najväčšie náboženstvá sveta ponúkajú vieru: uverte a budete spasení. To je ich “veda”. Ale hnutie Hare Krišna ponúka praktický proces podobný chodeniu do posilňovne. Ak chcete svaly a dobrú fyzickú kondíciu, musíte cvičiť. Ak chcete vedomie Krišnu a dobrú duchovnú kondíciu, musíte tiež cvičiť. A toto cvičenie sa môžete naučiť vďaka Medzinárodnému hnutiu pre Vedomie Krišnu (ISKCON).

Viac o vedomí Krišnu si môžete prečítať v článku “Vedomie Krišnu“.

Skutočnosť je taká, že len malý zlomok ľudí je ochotný a schopný nasledovať proces k znovuobnoveniu vedomia Krišnu. Ten, kto nepraktikuje tento proces, nedokáže pochopiť vedomie Krišnu. Ten, kto nemá osobnú skúsenosť, môže len veriť, alebo neveriť. Môže si vytvárať domnienky, ktoré sú zvyčajne na míle vzdialené od reality. Mnohí si o hnutí Hare Krišna vytvárajú nepekné domnienky namiesto toho, aby sa o tomto hnutí snažili dozvedieť viac. Môžete sa o ňom dozvedieť viac napríklad v článku “Je Hare Krišna sekta?

V tomto článku je použitý preklad otázky na Quore: https://www.quora.com/Why-dont-people-understand-Hare-Krishna-ISKCON-devotees-and-that-they-are-just-worshiping-God


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

 • silvester

  preco ludia v Hnuti Hare Krišna v Abranovciach ziju muzi a zeny v oddelenych domoch?
  ?lebo maju sexualny chtíč (vo svojom vnutri, navonok to prezentuju inak) a ked by muz spal v jednej miestnosti so zenou tak by sa na seba vrhli?

  Prečo si zvolili život plný odriekania v ich mladom veku?
  ?mne sa tak zda ze ludia ktori ziju svetlom si nemusia nic odriekat a odopierat proste ziju v sulade so svetlom?

  preco nepiju kavu a zeleny a cierny caj?
  ?kava a zeleny caj su dobre antioxidanty len to musi byt naozaj kava alebo zeleny caj aby to nebola kvazi kava alebo akoze zeleny caj a este tusim treba vediet kedy je ich dobre pit nie sa nimi len tak nalievat?

  otazky vyvstali po precitani clanku
  http://www.iskcon.sk/napisali-o-nas/3/

  • http://hromnik.com Tomáš Hromník

   Prečo sú drogovo závislým ľuďom na protidrogovom liečení odopierané drogy? Pretože by ich zbytočne lákali. Tak, ako je pre drogovo závislého lákadlo droga, tak je pre muža lákadlo žena a pre ženu je lákadlom muž. Cieľom duchovného života je vyliečiť sa z tejto závislosti – chorobného chtíču po opačnom pohlaví. Ľudský život je príliš cenný na to, aby sme venovali príliš veľa pozornosti chtíču. Preto je vhodnejšie zbytočne nevzbudzovať chtíč a teda muži a ženy bývajú oddelene.

   Spočiatku to môže vyzerať ako odriekanie, no neskôr sa praktikovaním bhakti jogy vyvinie vyššia chuť ako je chtíč a zmyslový pôžitok. Potom už pre človeka nebude opačné pohlavie lákadlom. No zo začiatku je odriekanie pre človeka, ktorý chce duchovne rásť veľmi dôležité.

   Ak má človek seriózny záujem o duchovný rast, mal by sa vyvarovať akýchkoľvek látok, ktoré ovplyvňujú vedomie – čiže alkohol, drogy, kofeín,… káva a niektoré čaje obsahujú kofeín/teín.

   Všetko má svoj zmysel. Ak to momentálne nechápeš, nevadí. Možno pochopíš neskôr ak začneš praktikovať bhakti jogu. Bhakti joga je veda. A k lepšiemu pochopeniu tejto vedy je potrebný určitý čas.

   • silvester

    chapem tomu asi takto;
    precital som zopar knizok od osho a tam sa píše niečo v tomto zmysle;
    clovek ked chce niečo dosiahnut tak sa musi snažiť lebo bez snahy to nejde a potom sa “musi” prestat snazit, treba davat pozor na to “musi” lebo ked “musis” je to stale snaženie,
    ono by to malo prísť tak same od seba ako ked dozreje jablcko a padne na zem alebo ako ked na jeseň opada suche lístie zo stromu alebo ako ked sa malí chlapci hraju s autickami a potom ich to prejde, bolo by divne keby sa dospely clovek hral s autickami, tak isto duchovne dospelemu cloveku je zvlastne ked ludia bažia po zmyslovych pozitkoch hmotneho sveta – sex, alkohol, kava, stale sa napchavat jedlom
    ?inak poznáš túto stránku
    https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ciastocne-hladovanie-na-co-je-dobre-a-ako-s-nim-zacat.html