Ako som hrach na stenu hádzal

Keďže už dlhšie pôsobím verejne a verejne prezentujem svoje názory a osobnú skúsenosť, častokrát sa stretávam s nepochopením a až prevracaním významu mojich slov, či s vymýšľaním si tvrdení, ktoré som nikdy netvrdil.

Iný pohľad na život

Od roku 2014 som si uvedomil veľa vecí. Pravidelnou meditáciou sa mi zmenil postoj k životu a som oveľa šťastnejší a pokojnejší, pretože si uvedomujem oveľa viac ako predtým, než som začal meditovať. Začal som žiť vedome. O vedomom žití píšem v článku “Vedomé žitie“.

Naučil som sa toho celkom dosť a rád by som sa s tým podelil s ostatnými. Lenže zistil som, že niektorí ľudia nie sú na toto učivo pripravení. Keď rozprávam o vedomí, o meditáciach, alebo joge, podľa reakcie niektorých ľudí mám pocit akoby som rozprával o kvantovej fyzike, alebo o nejakej krajine fantázie. Niektorí ľudia to jednoducho nedokážu pochopiť.

Nepochopenie

Ak sa škôlkarovi budem snažiť vysvetliť veľkú násobilku, bude na mňa pozerať ako puk. Nedokáže to pochopiť ani keby sa akokoľvek snažím to vysvetliť, pretože nemá potrebné predošlé znalosti. Takisto niektorí ľudia pokiaľ nemajú určité znalosti, určité skúsenosti, nedokážu pochopiť slová tých, ktorí majú iné skúsenosti a iné vnímanie reality.

Napríklad ak sa desať rokov ženatý muž bude snažiť vysvetliť svojmu mladšiemu kamarátovi, že svatba je blbosť, jeho kamarát ho nemusí pochopiť a nebude brať jeho slová vážne. Môže si myslieť, že svatba je super. Až keď neskôr získa potrebné skúsenosti, možno zistí, že svatba bola naozaj hlúposť.

Prekrúcanie

Horšie je, keď ľudia prekrucajú moje slová. Či už vedome, alebo nevedome. Ak napíšem “naučte sa ovládnuť ego“, niektorí ľudia to pochopia ako – “zbavte sa ega“. A vtedy vzniká dezinterpretácia a nedorozumenie.

Nespočetne veľakrát som sa snažil tieto dezinterpretácie uviesť na pravú mieru, no častokrát márne. Niektorí ľudia si totiž budú mleť stále svoje a ešte vás obvinia z toho, že vy si meliete stále svoje.

argumentacna vojna ega

Niekedy ľudia tvrdia, že som niečo tvrdil ale pritom sa nikde vo svojej mysli, článkoch a komentároch neviem dopátrať k tomuto tvrdeniu. V ich mysli vzniká domnienka, ktorú akosi automaticky považujú za pravdu. To je celkom nepríjemné a nebezpečné.

Prehliadanie

Neustále kladiem dôraz na osobnú skúsenosť.  Ak dáš ruku do vody, ruka bude mokrá. Ak strčíš ruku do ohňa, popáliš sa. Jasné ako facka. Jasnejšie ako tisíc slov. No niektorí ľudia to neustále prehliadajú a stále melú niečo o viere, filozofujú a majú prázdne reči.

Hrach na stenu hádzať

Pri komunikácií s niektorými ľuďmi mám pocit akoby som hrach na stenu hádzal. Môžem im stokrát vysvetľovať ako sa veci majú, môžem aj stokrát v argumentácii obhájiť svoj pohľad na vec, no stále si budú mleť svoje. Čím ďalej, tým väčšie nezmysly. V takých situáciach sa už len chytám za hlavu a vzdávam snahu vysvetľovať niečo ďalej. Akékoľvek ďalšie vysvetľovanie je len ďalšie hádzanie hrachu na stenu. Niektorí ľudia sú ako stena. Budú len stáť a nezmenia svoj postoj ani za nič. Muselo by prísť naozaj veľké zemetrasenie, aby prehodnotili svoj pohľad na svet.

Hospodárenie s časom

Keď mám pocit, že ľudia sa chcú viac hádať a dokazovať si svoju pravdu ako sa niečo dozvedieť, vzdávam tento nezmyselný boj a idem robiť zmysluplnejšiu činnosť. Naučil som sa hospodáriť s časom rozumnejšie a venovať ho tam, kde bude mať nejaký úžitok. Aký má úžitok venovať čas niekomu, kto si chce len dokazovať svoju pravdu a nie je ochotný prijať argumenty druhej strany a dozvedieť sa tak niečo viac? Ľudia majú často odmietavý postoj, ktorý nikam nevedie. Nesnažia sa pochopiť druhú stranu a stále si dokolečka melú to svoje. Na internetových diskusiách je krásne vidieť ako majú ľudia veľkú potrebu hádať sa a dokazovať si pravdu. Nechcú sa nič dozvedieť. Chcú si len honiť ego a niečo si dokázať. S takými ľuďmi neradno strácať čas.

Čas sa dá využiť oveľa efektívnejšie. Čas môžeme investovať do toho, v čom vidíme zmysel a úžitok. Aký úžitok má hádzanie hrachu na stenu? Je to len strata času a energie.

Pokiaľ si ľudia nerozumejú, je to často kvoli tomu, že majú o tej istej veci rozdielne vedomosti a rozdielnu úroveň vedomia. Ak sa človek nechce dozvedieť o danej veci viac z našeho uhlu pohľadu, nemá zmysel s ním strácať ďalej čas. Ak vidím, že niekto má záujem pozrieť sa na danú tému aj z môjho uhlu pohľadu a chce sa dozvedieť viac, je to príjemné a som ochotný mu venovať čas. A som tiež ochotný dozvedieť sa viac o iných pohľadoch. Ale keď vidím, že si niekto stále len mele to svoje a neberie do úvahy moje slová, takému človeku nemám potrebu venovať svoj drahocenný čas. A takých ľudí je hlavne na internete veľmi veľa. Ak by som sa mal každému z nich venovať a hádať sa s nimi, nerobil by som celé dni nič iné.

Netvrdím, že som vševedúci. Tvrdím, že som ochotný dozvedieť sa viac o iných uhloch pohľadu. Lenže častokrát debatujem s ľuďmi, ktorí majú podobný uhol pohľadu na vec, aký som mal ja pred niekoľkými rokmi. Teraz sa na rovnakú vec pozerám inak a snažím sa im vysvetliť svoj uhol pohľadu. Ale keď ho nepríjmu, bohužiaľ. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Veľmi rád venujem čas ľuďom, ktorí sú otvorení. Ale už nerád mrhám časom na ľudí, ktorí si tvrdohlavo obhajujú svoj pohľad na vec a nepozrú sa na ňu z inej strany.

Čas je to najcennejšie čo máme a mali by sme ho využívať lepšie ako hádzaním hrachu na stenu.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

  • silvester

    predstav si seba rok 2013 a predtym a seba teraz, ?ako by ste sa vy dvaja porozpravali