Mesačné archívy: máj 2018

Jemnohmotné prírodné zákony, ktoré sa oplatí poznať

Vesmír a život v ňom funguje na základe určitých princípov a zákonov. Tieto princípy a zákony sa v škole bohužiaľ neučia. Musí sa ich človek naučiť sám a pozorovať ich vo svojom živote, aby im uveril a pochopil.

Zákon príťažlivosti

Najznámejší zákon je zákon príťažlivosti, ktorý hovorí, že podobné priťahuje podobné. Vedomie a podvedomie vibruje na určitej frekvencii a priťahuje k sebe situácie a ľudí s podobnou vibráciou. Určite sa vám už niekedy stalo, že ste na niekoho pomysleli a hneď nato ste ho stretli, zavolal vám, alebo napísal.

Každá myšlienka a emócia má určitú vibráciu. Tieto vibrácie sa párujú s rovnakými vibráciami. Čo vysielame, to sa nám aj deje. Častokrát si priťahujeme situácie a ľudí na báze podvedomia a čudujeme sa čo sa nám to deje. No keď pôjdeme hlbšie do seba, môžeme zistiť prečo sme si zrovna takúto situáciu, alebo takéhoto človeka pritiahli, môžeme v sebe príčinu vyriešiť a zmeniť tak svoju vibráciu a už si to znova nepriťahovať.

Zákon schválnosti

So zákonom príťažlivosti súvisí aj zákon schválnosti. Určite sa vám už niekedy stalo, že ste niečo silou mocou nechceli a ono sa to stalo. Vyslali ste dostatočne silnú vibráciu, aby ste si to pritiahli. Akurát zákon príťažlivosti neberie do úvahy zápor. Napríklad keď niekto povie “nevylej”, tak zákon príťažlivosti rozumie “vylej” a tak sa aj stane. “Nespadni” sa preloží ako “spadni” a podobne… takže pozor na to, čo vysielate a akú veľkú pozornosť tomu dávate. Môžete si to totiž veľmi jednoducho pritiahnuť keď tomu dáte dostatočne silnú energiu pozornosti.

Zrkadlenie

So zákonom príťažlivosti tiež súvisí zrkadlenie. Princíp zrkadlenia spočíva v tom, že naše okolie je zrkadlom našeho vnútra. Všetko, čo vidíme, je prejav kombinácie nášho vedomia a podvedomia. Vedomie + podvedomie vytvára akýsi projektor, ktorý projektuje obraz na plátno. Na tom plátne vidíme rôzne situácie, ľudi, vzťahy,… jednoducho celý náš život, ktorý sa odohráva na základe toho, čo máme vo svojom vedomí a podvedomí.

Keď pochopíme princíp zrkadlenia, môžeme sa veľa naučiť o sebe vďaka tomu, čo vidíme vo svojej realite. Ak mi napríklad niečo na niekom nevýslovne vadí, je veľká šanca, že túto vlastnosť mám aj ja a rezonujem s ňou. Ak by som ju nemal, nerezonovala by somnou a nevadila by mi. O zrkadlení píšem viac do hĺbky v článku “Neschopnosť prijať svoj odraz v zrkadle“.

Zákon akcie a reakcie

Tento zákon je tiež známy pod názvom “karma”. Každá akcia vyvoláva reakciu. Napríklad ti dám facku a tvoja reakcia na seba nenechá dlho čakať. Môžeš mi facku vrátiť, dokonca ešte silnejšiu, alebo sa na mňa môžeš nahnevať a nadávať mi, alebo neurobiť nič a zostať v kľude. Mnohí ľudia si tento zákon neuvedomujú, pretože čas medzi akciou a reakciou býva rôzny. Niekedy je to pár sekúnd, inokedy pár dní, rokov, alebo dokonca sa reakcia za minulé činy môže preniesť do ďalšieho života. Dostatočne vnímavý človek však môže zistiť za čo prišla reakcia a môže sa z toho poučiť. Dokonca aj vtedy, keď je to reakcia za veľmi dávny čin, ktorý si už nepamätá. Ak je však človek nevedomý, bude opakovať to isté, kým sa z toho nepoučí.

O svojej skúsenosti s karmou píšem v článku “Ako ma karma dostihla

Zhrnutie

Tieto zákony som poznal najskôr len z kníh, či z počutia, ale neskôr som ich začal pozorovať vo svojom živote a tak viem, že sú skutočné. Každý, kto je dostatočne vnímavý pozorovateľ, môže tieto zákony spozorovať tiež ako vo svojom živote, tak v živote iných. Často sa mi stáva, že určité zákonitosti a súvislosti spozorujem najskôr na druhých a potom si ich uvedomím aj na sebe.

Zaraď sa do systému, počúvaj a buď poslušný

Celý tento systém je jedna veľka mašinéria ako zmanipulovať ľudí strachom, dostať ich do úzkych a využívať ich. Drahé nájmy a malé platy, aby museli veľa pracovať. Školský systém nastavený tak, aby z detí vychoval poslušných otrokov.

skolsky-system

Zdravotníctvo nemá liečiť ľudí, ale udržiavať chorých, aby z nich vytrieskalo čo najviac peňazí. Štát neslúži ľuďom, ale politikom. Ľudia prispievajú politikom na ich drahé autá, domy a ďalšie materiálne túžby. Zobrať ľuďom pôdu, nalákať ich na prácu za peniaze a predávať im nezdravé potraviny v supermarketoch, aj to je súčasť plánu zotročenia ľudstva.

vymenili-sme-prirodu-za-mesto

Dať ľuďom televíziu a zábavný priemysel, aby mali aspoň nejakú úľavu od každodenných strastí a nemali tak čas uvedomiť si určité veci a mohli tak robiť otrokov dlhšie. Zahlcovať ich neustále strašlivými informáciami, aby mali o svete hrôzostrašný obraz a žili v strachu…

Našťastie si toto čoraz viac ľudí uvedomuje a snažia sa vymaniť z tohto šialeného systému. Čím viac ľudí prestane podporovať tento prehnitý systém, tým skôr môže nastať zmena.

Ľudí drží v systéme strach. Na strachu celý systém stojí a padá. O manipulácii strachom si môžete prečítať v článku “Vzbudzovanie strachu ako manipulatívna technika“. Keď sa ľudia zbavia strachu, systém sa zrúti ako domček z karát.

Mnohí ľudia žijú z ruky do úst a tak majú strach o samotné prežitie. Presne to systém chce a potrebuje. Potrebuje otrokov, ktorí budú pracovať za málo peňazí. Ľudia, ktorým sa podarilo získať viac peňazí, môžu žiť slobodnejšie. Najmä keď si zaobstarali pozemok, kde môžu žiť a pestovať plodiny. Ľudia sa pomaly uberajú cestou čo najväčšej sebestačnosti a nezávislosti na systéme. Túžia žiť v súlade s prírodou podobne ako naši predkovia. Už ich nebaví stresujúci a nezdravý životný štýl v mestách. Čoraz viac ľudí zakladá rodové statky, alebo sa spájajú do rôznych eko-komunít, kde sa učia spolunažívať.

Ľudia sa začínajú zaoberať alternatívnym liečiteľstvom a zisťujú, že v mnohých prípadoch funguje lepšie ako klasické zdravotníctvo. Existujú alternatívne spôsoby vzdelávania – domáce vzdelávanie, Waldorfské školy, Montessori školy… a sú stále populárnejšie.

Hŕstka ľudí stanoví príklad alternatívneho spôsobu života a postupom času ho s veľkou pravdepodobnosťou prijme viac a viac ľudí. Pretože stále viac a viac ľudí cíti, že v súčasnom systéme nie sú šťastní a slobodní.

Teším sa, že môžem byť súčasťou tejto zmeny.

Prijať pravdu o sebe

Kvôli egu máme skreslenú predstavu o sebe. Ego nám nedovolí vidieť sa takých, akí v skutočnosti sme, ale vždy sa nás snaží presvedčiť, že sme lepší, že nie sme takí, ako o nás iní hovoria a podobne. Keď nám niekto hovorí: “Si klamár”, “Si pokrytec”, “Si drzý”, “Si ľahostajný”, “Si bezcitný”, “Si zranený”, “Príliš súdiš”, “Porovnávaš sa”,… kvôli veľkému egu to nedokážeme prijať. A ešte sa aj hneváme na toho, kto nám to hovorí!

Nachádzame sa v nezávideniahodnej situácii, v ktorej nedokážeme prijať pravdu o sebe, ktorú o nás vidia ostatní, ale my ju nevidíme. Je pravda, že čo v nás vidia ostatní, je aj v nich, ale zároveň je to aj v nás. Keby to v nás nebolo, nevideli by to tam. Je to vzájomné zrkadlenie. S troškou pokory to dokážeme prijať.

Čím skôr dokážeme prijať pravdu o sebe, tým lepšie. Keď sa budeme brániť, že takí nie sme, nikam nás to neposunie. Keď však prijmeme aj to, čomu sme sa dlho bránili, môžeme svoj charakter a následne aj život mnohonásobne skvalitniť.

Keď mi hovorili, že som bezcitný, egoista a pokrytec, nerozumel som tomu. Nechcel som si to priznať, že som naozaj taký. Ego sa ma samozrejme snažilo presvedčiť, že somnou je všetko v poriadku, to len tí druhí majú o mne skreslený obraz. Dlho mi trvalo kým som si dokázal priznať aký naozaj som. Že som naozaj bezcitný egoista a pokrytec. No toto priznanie mi zmenilo pohľad na samého seba a aj na ľudí, ktorí mi to hovorili. Mali celý ten čas pravdu a snažili sa mi povedať aký som, no ja som ich kvôli veľkému egu nepočúval. Teraz už viem, že keď mi niekto o mne niečo hovorí, niečo na tom pravdy zrejme bude a snažím sa zobrať si to k srdcu. Nepríjemné slová často neprejdu cez ego až do srdca a nemôže preto nastať zmena. Keď sa však naučíme prijať aj tieto nepríjemné slová, ktoré sa nás bytostne týkajú, môže nastať zmena v srdci a následne aj zmena navonok. Je to veľmi žiadané. Je veľmi žiadané naučiť sa prijať pravdu o sebe.

Ak by som neprijal, že som bezcitný, egoista a pokrytec, nemohol by som to zmeniť. Nevravím, že už taký nie som, ale robím všetko, čo je v mojich silách, aby som to aspoň zmiernil. Aby som si bol vedomý svojej prípadnej bezcitnosti, egoizmu a pokrytectva. Ak mi niekto povie, že som pokrytec, už to dokážem prijať a nebrániť sa. Už viem, že som pokrytec a hľadám spôsoby ako to zmeniť, aby som bol čo najmenší pokrytec.

Keď prijmeme pravdu o sebe, môže nám to výrazne zmeniť a skvalitniť život. Aspoň mňa to dosť zmenilo a zmenilo to výrazne aj môj vzťah s okolím, ktoré sa mi snažilo naznačiť aký vlastne som.

Poznám ľudí, ktorí nie sú schopní prijať pravdu o sebe a bránia sa, že takí nie sú. To je typický obranný mechanizmus ega, ktoré sa nás snaží presvedčiť, že nemáme zlé vlastnosti. S týmto postojom moc toho v živote na sebe nezmeníme a naše zlé vlastnosti nás budú naďalej sprevádzať a robiť nám nemalé problémy.

Mnohí ľudia si volia žiť v sebaklame namiesto pravdy. Je to jednoduchšie, no nie vždy lepšie. Priznať si aký vlastne som, bolo jedno z mojich najlepších krokov v živote.

A čo vy? Dokážete prijať keď niekto hovorí o vašich nepekných vlastnostiach?

Mentalita muchy a včely

Predstavte si lúku plnú nádherných kvetov a zopár neobyčajných stromov. Na celej lúke je jeden jediný výkal. Čo urobí mucha a čo včela? Včela lieta z kvetiny na kvetinu a zbiera z nich nektár. Mucha nájde výkal a vychutnáva si ho. Ste mucha, alebo včela? Vyhľadávate voňavé kvety, alebo smradľavé výkaly?

Mnohí ľudia majú tendenciu vyhľadávať a vidieť práve to zlé, smradľavé a hrabať sa v tom. To je mentalita muchy. Nájdu sa aj ľudia s mentalitou včely, ale je ich mizivé percento. Ak chceme skvalitniť náš život a celkovo spoločnosť, mali by sme sa snažiť vyvinúť mentalitu včely a zbaviť sa mentality muchy. Prestať sa hrabať vo výkaloch a vidieť len to zlé, smradľavé, kritizovať a obviňovať.

Keď si začneme uvedomovať, že máme mentalitu muchy, môžeme ju postupne zmeniť na mentalitu včely a začať vyhľadávať nektár namiesto výkalov. Je to postupný proces uvedomenia sa a zmeny vedomia.

Okrem spievania a počúvania Hare Krišna mahá-mantry:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

mi pomáhajú prechádzky v prírode osamote, tiché meditácie a stretávanie sa s ľuďmi, ktorí majú viac mentalitu včely ako muchy. S kým sme, takí sme. Ak sa stretávame s ľuďmi, ktorí majú mentalitu muchy, aj my budeme takí. Ak sa budeme stretávať s ľuďmi, ktorí majú mentalitu včely, aj my od nich niečo pochytíme. Ľudí s mentalitou včely nie je veľa a ich spoločnosť je preto vzácna. Ak chceme zmeniť svoju mentalitu muchy na mentalitu včely, mali by sme čo najviac času tráviť v spoločnosti ľudí s mentalitou včely. Ak takú spoločnosť nevieme nájsť, môžeme aspoň čítať knihy ľudí s mentalitou včely, alebo využíť silu Hare Krišna mahá-mantry, z ktorej môžeme získať vlastnosti Rámu a Krišnu. Ráma a Krišna žili na Zemi pred niekoľko tisíc rokmi a boli veľmi zbožné osoby, ktoré vždy konali pre všeobecné blaho, videli vo všetkých len to dobré a boli dokonalým príkladom zbožnosti a cnosti pre ostatných. Počúvaním a spievaním Hare Krišna mahá-mantry sa s nimi môžeme združovať a získať tak postupne ich vlastnosti a mentalitu. Keď znie Hare Krišna mahá-mantra, Krišna a Ráma sú osobne prítomní a my tak môžeme čerpať a cítiť prospech z ich prítomnosti. Každý, kto začal pravidelne a dlhodobo počúvať a spievať Hare Krišna mahá-mantru sa zmenil na nepoznanie. O mojej skúsenosti s mahá-mantrou píšem v článku “Účinok Hare Krišna mahá-mantry”.

Je len a len na nás, či chceme rozvíjať mentalitu muchy, alebo mentalitu včely. Môžeme sa rozhodnúť, či chceme vyhľadávať výkaly a hrabať sa v nich, alebo budeme vyhľadávať nektár, vychutnávať ho a deliť sa s ním s ostatnými.

Prečo by mala byť žena pod ochranou

Vo védskej kultúre je žena pod ochranou muža. Dcéra je pod ochranou otca, alebo brata a keď sa vydá, je pod ochranou manžela. Ak je žena pod ochranou, nehrozí, aby sa jej zmocnil iný muž bez dovolenia otca, alebo ak nemá otca, tak brata. Táto ochrana má hlboký zmysel. Ochraňuje ženu minimálne pred tým, aby si nevybrala nejakého grázla ako to býva zvykom. Mnohé ženy sa často čudujú prečo si vždy vyberú toho najväčšieho somára. Lebo sa nechávajú unášať emóciami a inteligencia ide bokom.

V dnešnej dobe sa ženy celkom často stretávajú s nemravnými narážkami mužov. A to len preto, lebo nie sú pod ochranou. Ak by bolo jasné, že je žena pod ochranou muža, iný muž by si len tak nedovolil vysloviť nemravnú narážku na ženu, alebo ju inak obťažovať. Bolo by tam riziko konfliktu. Keď však žena nie je pod ochranou, muži si niekedy dovoľujú až príliš a žena je z toho bezradná.

V prírode je to jednoducho nastavené tak, že žena potrebuje byť neustále pod ochranou muža. Keď som sa rozišiel s priateľkou, okamžite ju začali baliť asi traja chlapi. Mala čo robiť, aby ich nejako usmernila a vysvetlila, že jednoducho nemá záujem. Keby bola pod ochranou muža, toto by sa nedialo. Aspoň nie v takej veľkej miere.

Emancipované ženy určite nebudú súhlasiť, že potrebujú ochranu, ale idú tým samé proti sebe a proti prírode. Prírodné zákony človek jednoducho neobíde.

Ak je žena pod ochranou, jej život môže byť oveľa kľudnejší a kvalitnejší ako keď nemá ochranu a musí čeliť dobiedzaniu mužov z každej strany. A keď aj odolá dobiedzaniu a vyberie si partnera, často zisťuje, že to ani z ďaleka nie je jej vysnívaný princ.

Je veľmi žiadané toto pochopiť a zaviesť ochranu žien. Otec, alebo brat ochraňuje ženu kým si nenájde muža a potom muž prevezme žezlo ochrany od otca, alebo brata. Je to jednoduchý a prirodzený princíp, vďaka ktorému môžu mať ženy oveľa kvalitnejší život ako bez neho. Aj keď sa mnohé ženy v dnešnej spoločnosti tvária aké sú samostatné a emancipované, je to viacmenej len pretvárka. To nie je pre ženu prirodzené. Žena má tendenciu túžiť byť pod ochranou a vedením muža. Mnohé ženy si to však neuvedomujú, alebo nechcú priznať.

Ak muž (otec, syn, manžel) prijme úlohu ochrancu a žena úlohu ochraňovanej, život ženy to mnohonásobne skvalitní.

Povaha chtíču

Mnohí ľudia si zamieňajú chtíč za lásku. To, čo je chtíč, volajú láska, ale láska to nebýva ani zďaleka. Láska je hlboký cit, kým chtíč a zamilovanosť sú veľmi povrchné a ako rýchlo vznikajú, tak rýchlo zanikajú. Chtíč a zamilovanosť vznikajú vtedy, keď sa nám niekto páči povrchne – zvyčajne sa nám páči jeho telo, alebo nejaké vlastnosti. Počas zamilovanosti vidíme len pekné vlastnosti, ale keď zamilovanosť vyprchá, uvidíme aj tie nepekné. Väčšina vzťahov stroskotá, keď vyprchá zamilovanosť – chtíč a hľadajú znovu vášeň inde. Zamilovanosť, chtíč a vášeň sú v istom zmysle synonymá. Úplne pobláznia človeka a sú veľmi prchavé. O pár mesiacov, alebo rokov už žiadna zamilovanosť, chtíč, ani vášeň. Respektíve chtíč je tam stále, ale už nie k osobe, ku ktorej bol predtým. Preto môžeme v mnohých vzťahoch vidieť neveru, alebo dokonca rozpad vzťahov. To nie je žiadna láska.

S chtíčom súvisí ukájanie zmyslov. Najsilnejší chtíč je sexuálny chtíč a vie byť taký silný, že dokáže človeka presvedčiť, že je to láska. Totálne poblúznenie. Mnohí ľudia si pod vplyvom chtíču myslia ako milujú a ako ich partner miluje. No keď nastanú prvé problémy vo vzťahu, už láskyplne konať nevedia. Už sa handrkujú, hádajú sa a hnevajú a niektorí sa aj pobijú. Takto vyzerá láska? Nie, je to chtíč. Chcem ťa kým mi vyhovuješ a keď mi prestaneš vyhovovať, tak sa na teba hnevám, prípadne už s tebou nechcem byť. Nájdem si niekoho iného, kto mi bude zase na chvíľu vyhovovať. To je povaha chtíču. Ale láska má úplne inú povahu.

Rozdiel medzi láskou a chtíčom je jednoduchý: Chtíč využíva toho druhého pre svoj zmyslový pôžitok. Láska je pravý opak – robí všetko pre uspokojenie svojho milovaného a nechce za to nič.

Chtíč sa nás snaží presvedčiť, že milujeme, že chceme slúžiť svojmu milovanému, ale keď budeme úprimní, v konečnom dôsledku môžeme zistiť, že si chceme len užívať. Česť výnimkám. Keby nebolo sexuálneho chtíču, mnohé vzťahy by ani nevznikli. Pretože je to práve sexuálny chtíč, ktorý nie len ľudí, ale aj zvieratá spája. Bez tohto chtíču by mnohí nemali motiváciu spolu byť.

Celý tento svet je pobláznený chtíčom. Chtíč po moci, chtíč po bohatstve, chtíč po sláve, chtíč po uznaní, chtíč po kráse, sexuálny chtíč…

V súčasnej dobe môžeme vidieť mnoho nefunkčných, rozpadávajúcich sa, alebo už rozpadnutých vzťahov. Pretože boli založené na chtíči a k vzniku lásky nedošlo. Mnohé vzťahy stroskotajú na tom, že jeden druhého chce len využívať pre svoj zmyslový pôžitok a keď už tento zmyslový pôžitok nestačí, chtíč si hľadá iný objekt uspokojenia. To, že to niekto nazve “láska”, ešte neznamená, že je to láska. Láska je v dnešnej dobe snáď najviac zneužívané slovo a už stratilo svoj pôvodný význam.

Kým som pochopil povahu chtíču a prijal fakt, že chtíč je príčinou príťažlivosti partnerov, trvalo mi to dlho. Potreboval som to zažiť na vlastnej koži a uvedomiť si, čo sa vlastne dialo. V niektorých vzťahoch chtíč môže prerásť do lásky, ale nie je ich veľa. Väčšina vzťahov stojí a padá na chtíči – prestaneš mi vyhovovať, tak čau. Žiadna snaha riešiť problémy vo vzťahu je príznakom absencie lásky.

Prejavy lásky

O láske môže byť reč keď partneri spolu dokážu vychádzať dlhodobo, ideálne celý život. Keď sa navzájom podporujú, to je láska. Keď jeden druhého obviňujú a ubližujú si, je to sebectvo, egoizmus a chtíč. V láske niet sebectva ani egoizmu.

Dôvera, otvorenosť, úprimnosť, pochopenie, podpora, služba, to sú príznaky lásky. Ak čo i len jeden aspekt chýba, nemožno hovoriť o láske.

Ako rozoznať chtíč a lásku

Ak ma niekto nesmierne priťahuje a nepoznám ho, je to chtíč. Na to, aby v nás mohla vzrásť ozajstná láska, musíme danú osobu spoznať so všetkými plusmi aj mínusmi. Ak dokážeme tolerovať mínusy, to je láska. Ak nám však mínusy nesmierne vadia, je to chtíč. Chtíč chce meniť iných na svoj obraz, chce dobre len pre seba. Láska túto potrebu nemá. Láska chápe prečo je človek taký, aký je a hlavne neubližuje. Pod vplyvom chtíču je človek schopný veľmi ublížiť, pretože koná len v záujme svojho blaha a nie blaha iných.

Keď niečo nie je podľa mojich predstáv a vadí mi to, je to prejav chtíču.

Pre lásku je prirodzené slúžiť ostatným bez sebeckého zámeru. Chtíč je vypočítavý a vždy žiada za svoju službu protislužbu.

Môžeme pozorovať vo svojom živote nakoľko nás ovláda chtíč a nakoľko konáme z lásky. Môžeme to tiež vnímať vo svojom okolí. Ako si ľudia užívajú chtíč a zamieňajú si ho za lásku. Ako sa na začiatku vášnivo muckajú a neskôr sa hádajú a idú sa až povraždiť pretože ten druhý im už nevyhovuje. Pobláznenie chtíčom spôsobuje v konečnom dôsledku utrpenie. Je na začiatku ako nektár a na konci ako jed.

Šťastie, ktoré vzniká zo spojenia zmyslov a ich predmetov, ktoré je spočiatku ako nektár a na konci ako jed — také šťastie sa pripisuje kvalite vášne. [BG 18.38]

Láska je v dnešnom svete nedostatkový tovar. Prevláda chtíč a kvôli nemu sú mnohí ľudia nešťastní a striedajú partnerov ako na bežiacom páse.

Nie je hanba priznať si, že som pod vplyvom chtíču. Je dobré naučiť sa chtíč pozorovať a pokiaľ možno mu nepodľahnúť ak nechceme následne trpieť. Keď sa partneri dajú dokopy pod vplyvom chtíču, zvyčajne sa ani poriadne nepoznajú a spoznávajú sa až vo vzťahu. Neskôr môžu zistiť, že si vlastne ani tak nerozumejú ako na začiatku a nastávajú nemalé problémy, ktoré bez lásky nevyriešia. Ak v partneroch nevzplanie láska, môžu sa navzájom rozlúčiť a toto rozlúčenie býva celkom bolestivé.

Chtíč sa nedá uspokojiť. Chce stále viac a viac a viac zmyslového pôžitku a keď sa mu ho nedostáva, prichádza na rad nespokojnosť a hnev. Ak chceme menej trpieť, je dôležité naučiť sa rozoznať chtíč a naučiť sa ho usmerniť – nedávať mu príliš veľký priestor, pretože keď ho dostane, prerastie nám cez hlavu a úplne nás poblázni. Ani nebudeme vedieť ako a budeme mať dieťa s človekom, s ktorým si vôbec nerozumieme! To je celkom častý úkaz.

Je naozaj dôležité pochopiť rozdiel medzi láskou a chtíčom. Mnohí ľudia považujú chtíč za lásku a klamú tak seba aj ostatných, že milujú. Pritom sú v skutočnosti len pobláznení chtíčom a neskôr sa s partnerom aj tak rozídu, pretože vo vzťahu nebola láska. Iba láska dokáže udržať vzťah pohromade.

Pamätajte – láska nič nežiada pre seba. Láska chce dávať. Naopak chtíč vždy hľadí len a len na seba a na to, ako z druhých vyžmýkať čo najväčší zmyslový pôžitok. Chtíč sa navyše maskuje za lásku a na začiatku to vyzerá ako láska. Ale neskôr sa chtíč ukáže vo svojej plnej kráse a začnú nemalé konflikty, ktoré zvyčajne vyústia do rozchodu. Chtíč je práve príčinou častého striedania partnerov. Chtíč chce byť uspokojený a keď sa mu uspokojenia nedostáva, hľadá ho inde.

Ak striedame jedného partnera za druhým, v skutočnosti nemilujeme, ale sme pod vplyvom chtíču. Ak chceme dlhodobé vzťahy, musíme objaviť lásku v sebe a naučiť sa ju rozdávať okolo seba a naučiť sa slúžiť a nie len si chcieť užívať. V skutočnosti slúžením napĺňame nie len nádrž lásky ostatných, ale aj svoju. Iba tak môžeme mať plnohodnotné láskyplné vzťahy. Keď podľahneme chtíču a budeme chcieť všetko len pre seba, skôr, či neskôr naše vzťahy stroskotajú a budeme trpieť.

Toľko v krátkosti ku chtíču a láske. Snáď to bolo aspoň trochu zrozumiteľné.

K ovládnutiu chtíču a mysle nám môže pomôcť pravidelná meditácia, (bhakti) jóga, alebo iný zo spôsobov očistenia vedomia. O meditácii píšem v článku “Čo mi dala meditácia”. O Bhakti jóge sa dočítate v článku “Bhakti yoga”. O ostatných spôsoboch očistenia vedomia píšem v článku “Spôsoby pre očistenie vedomia”. Mne sa najviac osvedčilo praktikovanie Bhakti jógyv chráme Hare Krišna. Čím dlhšie a čím viac sa človek ponorí do Bhakti jógy, tým lepšie dokáže usmerniť svoj chtíč.

Prečo je mi učenie Hare Krišna srdcu najbližšie

Zatiaľ som nenašiel komplexnejšie učenie ako je Hare Krišna. Najviac sa mi páči, že to nie je len teoretické učenie, ale človek si ho môže vyskúšať a overiť si tak teóriu v praxi a zistiť, že to naozaj funguje.

Keď sa pozriem na to, ako žijú oddaní Krišnu a ako žijú ľudia v modernej spoločnosti, vidím obrovský rozdiel.

Moderná spoločnosť

Alkohol, cigarety, káva a iné drogy takmer na dennom poriadku. Pripútanosť, hnev, strach, materializmus, chamtivosť, pýcha, sebectvo, hádky, ubližovanie, bitúnky, ničenie prírody,… to vidím v súčasnej modernej spoločnosti, ktorej chýba základné poznanie, vďaka ktorému by mohla táto spoločnosť vyzerať úplne inak. Napríklad ako spoločnosť oddaných Krišnu.

Spoločnosť oddaných

power of Hare Krishna mahamantra

Zaujímavým faktom je, že z ľudí, ktorí pili alkohol, fajčili na dennom poriadku a mnohí tiež boli závislí na drogách, hazarde a sexe, z týchto ľudí sa vďaka Šrílovi Prabhupádovi stali oddaní Krišnu a prestali piť alkohol, fajčiť, jesť mäso, hazardovať a tiež mať neobmedzený a nezáväzný sex. Ich vedomie sa natoľko zmenilo, že už im viac nechutili drogy, mäso, hazard a sexuálna túžba sa takisto zmiernila vďaka usmerňujúcim činnostiam a zásadám Bhakti jógy – jógy oddanosti. O Bhakti jóge píšem v článku “Bhakti jóga“.

13320396_1322031861143522_1189356039959119048_o

Keď sa človek dostane do spoločnosti oddaných, pocíti obrovský rozdiel medzi touto spoločnosťou a spoločnosťou neoddaných. Pocíti tú ohromnú čistotu, ktorá z oddaných pramení.

Kṛṣṇa, Najvyššia Božská Osobnosť, riekol: „Nebojácnosť, očista bytia, pestovanie duchovného poznania, dobročinnosť, nenásilie, pravdovravnosť, nehnevlivosť, odriekanie, vnútorný pokoj, nechuť k vyhľadávaniu chýb druhých, súcit so všetkými živými tvormi, nechamtivosť, striedmosť, skromnosť, pevná odhodlanosť, sila, schopnosť odpúšťať, odvaha, čistotnosť, nezávislosť a neočakávanie pôct — to sú transcendentálne vlastnosti, ktorými sa vyznačujú zbožní ľudia s božskou povahou, ó, potomok Bharatov. [BG 16.1-3]

Pýcha, spupnosť, domýšľavosť, hnev, hrubosť a nevedomosť sú vlastnosti tých, ktorí sa narodili s démonskou povahou, ó syn Pṛthy. [BG 16.4]

Služba

Na rozdiel od spoločnosti neoddaných, kde sa takmer každý usiluje o čo najväčší zmyslový pôžitok pre seba, prípadne svojich blízkych, oddaný sa usiluje potešiť nie seba, ale duchovného učiteľa, Krišnu a jeho oddaných. To zmierňuje a vykoreňuje sebectvo a keď má každý služobnícky postoj, môže spoločnosť fungovať krásne v harmónii. Čím je však v spoločnosti viac sebectva, pýchy a egoizmu, tým je to horšie. Koniec koncov to môžeme vidieť v dnešnej spoločnosti.

Služba a služobnícky postoj je nám prirodzený. Služba je to, čo napĺňa dušu. Sebectvo, pýcha a egoizmus je to, čo dušu ubíja.

Praktický proces

Ako som už spomenul, učenie Hare Krišna je veľmi praktické. Zahŕňa spievanie a počúvanie Hare Krišna mahá-mantry, čítanie kníh Šríla Prabhupádu, účastnenie sa ranných a večerných programov v chráme, službu v chráme, nedeľný program pre verejnosť, varenie pre Krišnu, združovanie sa v spoločnosti oddaných a prijímanie prasádam (duchovného jedla). Každý si z tohto procesu môže vybrať čo mu vyhovuje a postupne získať chuť prijať celý proces ako svoj životný štýl.

kirtan

Očistná sila Hare Krišna mahá-mantry

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Mahá-mantra znamená veľká mantra a je to najsilnejšia mantra, ktorú máme v súčasnosti k dispozícii. Obsahuje všetky ostatné mantry a jej očistná sila je ohromná. Každý, kto pravidelne počúva, alebo spieva Hare Krišna mahá-mantru, očisťuje svoje vedomie od chtíču, negatívnych vlastností a závislostí. Môžete si o tom prečítať v článku “Účinok Hare Krišna mahá-mantry“, v ktorom popisujem svoju osobnú skúsenosť s mahá-mantrou.

Spev a tanec

Energia, ktorá ide z oddaných Krišnu keď spievajú mahá-mantru, je veľmi príjemná. Spev a tanec je pre Hare Krišna typický. Radosť, ktorá pramení zo spoločného spievania Hare Krišna mahá-mantry býva až priam extatická.

Čistota srdca

Celý proces Bhakti jógy vedie k očisteniu srdca od nánosov ako sú chtíč, pýcha, egoizmus, hnev atď. Keď je srdce človeka dostatočne očistené, môže v ňom splanúť jeho prirodzená láska k Bohu a k celému Jeho stvoreniu – ku všetkým a všetkému. To je cieľ skutočného náboženstva.

Očista srdca pomocou bhakti jógy je postupný proces a človek môže už po pár mesiacoch vnímať na sebe zmenu vo vedomí. Ak vytrvá v tomto procese, môže získať transcendentálne vlastnosti, ktoré tu boli spomenuté [BG 16.1-3] a očistiť sa od démonských vlastností ako pýcha, chamtivosť, hnevlivosť a pod.

Duchovní učitelia

Duchovný učiteľ Šríla Prabhupáda cestoval mesiac loďou z Indie do Ameriky keď mal 70 rokov, rozšíril vedomie Krišnu z Indie do celého sveta, za 11 rokov založil 108 chrámov a zasvätil stovky a tisíce žiakov. Niektorí z jeho žiakov sú teraz sannjasíni (sľub doživotného celibátu), ktorí cestujú po svete a pokračujú v jeho misii – šíria vedomie Krišnu. Mnohí oddaní tiež žijú rodinným životom. Šríla Prabhupáda stanovil krásny a jasný príklad čistej oddanej služby a čo sa ňou dá dosiahnuť.

Rodinný život

Učenie Hare Krišna a rodinný život sa nevylučujú. Nie každý je schopný žiť v celibáte a tak môže žiť rodinným životom v súlade s vedomím Krišnu. Každý môže čítať knihy Šrílu Prabhupádu, spievať Hare Krišna, variť pre Krišnu, navštevovať chrámy a tráviť čas v spoločnosti oddaných.

V relácii “Família” si môžete pozrieť ako žije rodina vo vedomí Krišnu na Slovensku: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11981/128055

Védska kultúra

Hare Krišna vychádza z védskej kultúry, ktorá zahŕňa ako materiálny, tak duchovný blahobyt. Védy obsahujú poznanie o ekonomike, technike, strave, liečiteľstve, duchovne a ďalších potrebných odvetviach pre spoločnosť.

Jednoduché žitie, hlboké myslenie

Šríla Prabhupáda chcel, aby oddaní žili jednoduchým životom a hlbokým myslením ideálne mimo mesta na farme, kde budú mať kravy a budú pestovať rôzne plodiny. Tento spôsob života je mi veľmi blízky.

Možnosť žiť v chráme

 

Mal som túžbu žiť jednoduchým životom a hlbokým myslením a tak som išiel žiť do chrámu, kde som neriešil otázky prežitia. Mal som o všetko postarané a mohol som sa venovať duchovnému životu naplno.

Kuchyňa

Nebudem tajiť, že jedlo, ktoré som jedol v chrámoch Hare Krišna, je najlepšie a najpestrejšie aké som kedy jedol.

Nie je to len také obyčajné jedlo. Je to duchovné jedlo obetované Krišnovi zvané prasádam – Božia milosť. O prasádam si môžete prečítať v článku “Duchovné jedlo – prasádam

Prijímanie prasádam je veľmi príjemná súčasť bhakti jógy.

Záver

Zo všetkých učení, ktoré poznám, je mi práve srdcu najbližšie Hare Krišna. Kresťanstvo, Buddhizmus, Islam, Taoizmus neponúkajú také obsiahle poznanie ako učenie Hare Krišna. Možno preto mnohí ľudia, ktorí chceli vedieť viac, skončili práve u Hare Krišna, kde našli to, čo hľadali. Pre mňa je veľmi dôležitá osobná skúsenosť a skúsenosť, ktorú som zažil s Hare Krišna je veľmi pozitívna a zmenila mi úplne život. Môžete sa o tom dočítať v článku “Vedomie Krišnu“.

Hare Krišna!

Ako to v živote chodí

Kamoška mi napísala ako to v živote chodí a veľmi sa mi to páči, tak to s vami zdieľam:

Narodil si sa s veľa túžbami. V tomto živote sa budeš snažiť tieto túžby prekonávať, alebo napĺňať. Pre mužov je najväčšia túžba žena. Ak sa nevieš týchto túžob vzdať, dostaneš životné lekcie, ktoré ti budú nakopávať zadok kým si nezačneš vážiť svoj kľud v mysli viac než svoju túžbu po žene. Koniec.