Prečo idem voliť

Pred pár dňami som napísal článok “Prečo nejdem voliť“. Ten článok vznikol na základe mojej pýchy, že nepodporím tento systém. Bol som skalopevne presvedčený, že nepôjdem voliť. Rovnako ako veľa ďalších ľudí som si myslel, že nemám koho voliť. V skutočnosti som nevedel koho voliť.

Koho voliť?

Kandidujú stovky ľudí a ja z toho poznám len tie najzvučnejšie mená, ktoré sa doteraz prezentovali nie zrovna v najlepšom svetle. Vrhali tak temný tieň na celú slovenskú politiku a preto som si myslel, že v politike nie sú schopní ľudia.

Uvedomil som si, že keď si naštudujem o kandidátoch viac, tak zo mňa neubudne. Síce ma to bude stáť nejaký čas, ale aspoň spoznám zaujímavých ľudí na Slovensku. Narazil som na stránku volebnakalkulacka.sk, ktorá zmenila môj pohľad na voľby.

Čo je volebnakalkulacka.sk?

Je to stránka, kde môžete zahlasovať za 26 vybraných tém, o ktorých sa hlasovalo v uplynulých rokoch a vypluje vám to výsledok, kde sa dozviete ktorý poslanec hlasoval podobne ako vy. Zaberie to síce pár minút, ale výsledok stojí za to.

Ako sa rozhodovať?

Už keď vám volebnakalkulacka.sk vypočíta kto je vašim názorom najbližší, môžete si vygoogliť jeho meno a zistiť si o ňom viac. Ja som hľadal na Googli takto: “meno priezvisko” a keď som chcel vedieť aké majú predvolebné sľuby, hľadal som pod kľúčovými slovami “meno priezvisko voľby 2016“. A bol som prekvapený aké výsledky na mňa vybehli. Našiel som aj blogy kandidátov. Treba si pozrieť ich doterajšiu činnosť a na základe nej usúdiť či si zaslúžia váš hlas.

Prečo volím?

Myslel som si, že keď pôjdem voliť, že budem voliť “menšie zlo“. No nie je to celkom tak. Tento názor pramenil z nevedomosti. Volebnakalkulacka.sk mi našla zaujímavých ľudí, ktorí vyzerajú nádejne. Som im ochotný dať svoj hlas pretože zdieľajú väčšinu mojich hodnôt. Nie je to síce stopercentné, ale lepšie ako drôtom do oka. Treba mať určitú toleranciu a pochopenie.

Nechcem voliť menšie zlo, preto sa snažím dozvedieť sa o kandidátoch čo najviac a vybrať si tých najlepších, ktorí majú najbližšie k dobru. Stojí to síce čas, ale ja ten čas veľmi rád obetujem aby som sa dozvedel o zaujímavých ľuďoch, ktorí sa rozhodli ísť do politiky. Nebudem voliť len tak niekoho. Budem voliť ľudí, v ktorých vidím potenciál a vkladám do nich nádej a dôveru. Ak moju dôveru zneužijú, tak si to zapamätám a napíšem o nich článok, heh. A už ich voliť nebudem.

V článku “Prečo nejdem voliť” som sa oháňal tým, že politici nedodržujú svoje sľuby. Áno, mohli sme vidieť, že je to naozaj tak, no šancu si zaslúžia tí, ktorí ešte nemali možnosť ukázať čo je v nich. Ak by si ľudia dokázali zvoliť nové tváre namiesto starých, bolo by to zaujímavé. Slovensko by dostalo novú šancu. Možno raz…

Nedávno som písal článok s názvom “Nový systém” a spomínal som v ňom aké je dôležité aby sa ľudia aktívne zapájali do fungovania štátu. Súčasný systém je síce nevyhovujúci a voľbami raz za 4 roky toho moc neovplyvním, ale čo už. Treba pracovať s tým, čo máme.

Uvedomil som si, že ak chceme zmenu, musíme využiť všetky dostupné prostriedky, ktoré máme. Napríklad aj parlamentné voľby 2016. Hovorí sa, že keby voľby mohli niečo zmeniť, už dávno by boli zakázané. To je možno pravda. Ale jedno je isté – ak ľudia nepôjdu voliť, tak tým tiež nič nezmenia. Tváriť sa, že “mňa sa to netýka“, alebo domnievať sa, že sa dá voliť iba “menšie zlo“, to všetko pramení z nevedomosti. Nezáujem podporovať tento systém je zase pýcha. “Ja nevolím, ja nepodporujem tento systém“, to som si hovoril aj ja. Ale keď som našiel kandidátov, ktorí ma svojou doterajšou činnosťou zaujali, zmenil som názor a chcem ich podporiť. Neberiem to tak, že podporujem systém. Beriem to tak, že podporujem ľudí, ktorých volím.

V článku “Koho budem voliť?” som písal, že budem voliť lásku. Budem voliť ľudí, ktorí lásku reprezentujú a konajú z lásky. Áno, aj takí sú v politike. Je ich tam dosť, len ich treba nájsť. Médiá o nich nepíšu. Kandidátov je naozaj veľa a je z čoho vyberať. Ten, kto tvrdí, že nemá koho voliť v skutočnosti len nevie koho má voliť. Bol som takisto v nevedomosti. Keď človek chce, z nevedomosti sa dostane a zistí si o kandidátoch viac.

Slovensko je jednotné

Slovensko doteraz nebolo jednotné. Mohli sme byť svedkami diskusií o referende o rodine a neskôr o utečencoch. V týchto diskusiách boli vždy dva extrémne tábory – pre a proti. Ľudia sa navzájom hádali a urážali. Nebolo vidieť nijaký náznak jednoty. Ale teraz pred voľbami je situácia iná. Voľby zjednotili väčšinu Slovákov. Väčšina Slovákov je proti politike Fica a jeho Smeru. Fico je ten, kto Slovákov konečne prebudil a zjednotil. Z každej strany sa hrnú články o podvodoch Ficovej vlády a podráždené komentáre ľudí. Ľudia majú Fica plné zuby.

Otázkou ostáva, či sa ľudia natoľko zjednotia a pôjdu voliť. Prezidentské voľby ukázali, že je to možné. V parlamentných voľbách nemusíte voliť “zlo” a “menšie zlo“. Môžete si nájsť svojich favoritov pomocou stránky volebnakalkulacka.sk a dozvedieť sa o nich viac. Viem, že mnohým z vás sa nechce špiniť si ruky politikou, ale žiaľ súčasná situácia to vyžaduje.

Ak ostanete doma, pripadne váš hlas víťaznej strane. A všetci dobre vieme, kto je favorit. Ak sa mladí ľudia vykašlú na voľby, dôchodcovia si Ho opäť zvolia. A budete na neho opäť môcť nadávať ďalšie 4 roky a len sa prizerať ako klame a kradne.

Je možné, že si ľudia opäť zvolia zlodejov a klamárov. Aký ľud, takí politici.

Aj rozhodnutie nevoliť je voľba. Voľba, ktorá umožňuje ľuďom opäť zvoliť SMER a Fica. Fico nevyhráva pretože má veľa voličov. To, čo máme v súčasnosti na slovenskej politickej scéne, máme hlavne preto, lebo sa veľa ľudí na voľby vykašle. Ficových voličov nie je veľa, ale sú disciplinovaní a voliť chodia.

Tak čo? Zájdeš na stránku volebnakalkulacka.sk, nájdeš si pár minút čas a dohľadáš si informácie o kandidátoch? Alebo budeš 5. marca 2016 sedieť doma a umožníš tak zvoliť disciplinovaným voličom opäť to, čo tu máme v súčasnosti?


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥