Skutočná sloboda

Ľudia v dnešnej spoločnosti nie sú slobodní. Možno si myslia, že slobodní sú, ale v skutočnosti ich zotročuje veľa vecí. Nie len vonkajšie ako práca, peniaze, jedlo, ale aj vnútorné – strach, hnev, nenávisť, predsudky a iné. Sloboda patrí spolu s láskou a šťastím medzi najkrajšie pocity. Škoda, že sloboda, láska a šťastie sú v dnešnej spoločnosti ešte stále nedostatkový tovar.

Sloboda

Sloboda, sloboda,… každý vie čo je sloboda. Alebo žeby nie? Ľudia si myslia, že sú slobodní, no v skutočnosti nie sú. V súčasnom systéme ľudia robia veci preto, lebo musia, nie preto, lebo chcú. Sloboda znamená hovoriť “Chcem” namiesto “Musím“.

Počuli ste niekoho hovoriť “Chcem spraviť toto“, “Ešte by som chcel spraviť tamto“, “Chcem ísť tam a tam“, alebo väčšinou počúvate “Musím toto, musím tamto,….“, “Musím sa učiť“, “Musím chodiť do práce“, “Musím platiť dane“,… jednoducho v tomto systéme musím robiť veľa vecí aj keď nechcem. Takto sloboda nevyzerá. Ľudia robia veľa vecí pretože musia, no potom im neostáva čas na veci, ktoré by chceli robiť.

V tomto systéme máme len provizornú slobodu. Naučia nás ako vyzeralo otroctvo kedysi, aby sme si mysleli, že dnes sme na tom lepšie. Že dnes máme slobodu.

Moderné otroctvo

Otroctvo možno vyzeralo horšie, keď boli ľudia spútaní a za svoju prácu dostávali len jedlo a vodu. Keď porovnáte život takýchto otrokov so životom väčšiny ľudí dnes, moc sa to nelíši. Aj dnes ľudia pracujú preto, aby si zarobili na jedlo a vodu. Okrem toho si ešte musia platiť bývanie a iné potreby sebe a svojim deťom. Z tej biednej výplaty, ktorú dostanú, im moc neostane. Ľudia sú radi keď si raz za rok môžu dovoliť dovolenku pre celú rodinu. A potom opäť celý rok šetria, aby si mohli o rok dovoliť ďalšiu dovolenku. Bohatší otroci majú dokonca auto a vlastný dom.

Moderný otrok nemá putá. Moderný otrok žije v ilúzii slobody. Má slobodu pohybu, provizornú slobodu slova a to je asi tak všetko v čom je moderný človek slobodný. Moderné otroctvo je založené na peniazoch. Ľudia doslova otročia za minimálnu mzdu, aby zaplnili vrecká nie sebe, ale svojim zamestnávateľom. Okrem toho plnia aj štátnu pokladnicu.

Peniaze

Čo ti chýba ku šťastiu? Čo ti bráni robiť to, čo chceš? Čo potrebuješ? Peniaze. Peniaze nás držia v šachu. Peniaze nás zotročujú. Ak nemáš peniaze, nekúpiš si ani jedlo a budeš hladný. Ak nemáš na nájom, budeš bezdomovec. Nemôžeš mať všetko hmotné čo chceš, ak na to nemáš peniaze. Musíš pracovať aby si zarobil peniaze. Akonáhle niečo musíš, nie si slobodný. Ak nemáš peniaze, máš jednoducho smolu. Ale ak máš dostatok peňazí, získaš o čosi väčšiu slobodu. Ak máš dostatok peňazí, môžeš cestovať, nemusíš pracovať, môžeš jesť čo ti hrdlo ráči, môžeš veľa vecí…

Preto sa dnes veľa ľudí ženie za peniazmi. Chcú slobodu.

Strach

Človek, ktorý sa bojí, nie je slobodný. Je otrokom strachu. Strach ho ovláda a kvoli strachu nedokáže robiť určité veci. Napríklad ak sa bojím uzavretých priestorov, nemôžem chodiť výťahom. Ak sa bojím spoločnosti ľudí, nemôžem chodiť do spoločnosti. Ak sa bojím pavúkov a stretnem po ceste tarantulu, buď sa poserem od strachu, alebo začnem panicky kričať a utekať. Strach bráni ľuďom v pocítení slobody. Ľudia sa boja dať výpoveď v práci, pretože sa boja, že si ďalšiu prácu nenájdu. Ustráchaní ľudia sa dajú jednoducho manipulovať. Je jednoduchšie predať pancierové dvere tomu, kto sa bojí o svoj majetok ako tomu, kto sa nebojí.

Náboženstvá využívajú strach na manipulovanie ľudí – ak budeš robiť to, či to, pôjdeš do pekla a už sa odtiaľ nikdy nedostaneš.

Politici využívajú strach pre svoje predvolebné kampane.

Hnev

Akonáhle ťa ovládne hnev, stáva sa z teba monštrum. Nedokážeš sa ovládať. Dokážeš robiť otrasné veci, ktoré by si bez hnevu nerobil. Vďaka hnevu dokážeš veľmi ublížiť. Keď človeka ovládne hnev, nie je to príjemný pocit. Keď človeka ovládne hnev, stáva sa neslobodným. Nedokáže sa slobodne rozhodnúť, že sa hnevať jednoducho nebude.

Dobrá správa je, že hnev sa dá naučiť ovládnuť. Stačí sa naučiť žiť vedome a uvedomovať si svoje emócie. S hnevom som pracoval tak, že som sa pýtal: “Prečo sa hnevám? Mám sa naozaj prečo hnevať? Načo mi to bude keď sa budem hnevať?” Hnev som sa naučil zachytiť a ovládnuť. Nie potlačiť, ovládnuť. V tom je rozdiel. Ak človek potláča hnev, hnev sa ukladá a potom zrazu vybuchne ako sopka. Potláčanie hnevu nie je ani príjemný pocit. Ale ak sa človek naučí ovládnuť svoj hnev, z pocitu hnevu je zrazu pocit pohody. Ak ma aj niečo rozhnevá, okamžite zistím príčinu hnevu a väčšinou zistím, že sa hnevám pre úplnú blbosť a hnev prejde. A keď si myslím, že mám dôvod sa hnevať, tak si poviem “Načo mi to bude keď sa budem hnevať? V čom mi to pomôže?“. No a zistím, že hnev mi v ničom nepomôže a hnev prejde. Je to vedomé spracovanie hnevu. Vyskúšajte túto techniku tiež a dajte vedieť či vám funguje.

Závislosti

Takmer každý človek má nejakú závislosť. Závislosť a sloboda nejde k sebe dohromady. Na to aby sme pocítili slobodu, musíme sa zbaviť závislostí. Závislostí na alkohole, na cigaretách, na rafinovanom cukre a na iných drogách. Takisto závislostí ako je gemblerstvo, závislosť na porne a podobne.

Ego

Veľa ľudí stále ovláda ego. Život pod nadvládou ega nie je moc príjemný. Egu venujem niekoľko článkov v kategórii “Ego“.

Myseľ

Neobmedzujú nás len vonkajšie okolnosti. Obmedzuje nás naša vlastná myseľ. Keď chceš niečo spraviť, pravdepodobne narazíš na prekážku rozumu, ktorý ti bude vravieť: “Nerob to“. Najväčší blok ľudí je “Čo si o mne iní pomyslia“. Píšem o tom v článku “Čo si o mne iní pomyslia“. Kvoli tomuto bloku ľudia nedokážu žiť a konať slobodne. Veľa ľudí nedokáže ani chodiť naboso, pretože im z nejakého dôvodu záleží na tom, čo si o nich iní pomyslia. Keď sa zbavíš tohto bloku, tak ti nebude robiť problém napríklad okúpať sa v mestskom potoku :) Kto z vás by to dal? Ako deti sme bežne chodili po potoku a aj sme sa v ňom kúpali. Veľa dospelých by to nedokázalo. Prečo? Lebo nie sú slobodní.

Skutočná sloboda

Skutočná sloboda znamená robiť si čo chcem kedy chcem. No v hmotnom svete to nie je jednoduché. Sloboda je v hmotnom svete obmedzená. Na úplne základnej úrovni sme obmedzení fyziologickými potrebami – ak chceme prežiť, musíme jesť a piť. Ak musíme jesť a piť, musíme chodiť na malú a na veľkú potrebu. Už to je celkom obmedzujúce. Sme otrokmi svojho tela. Nemôžeme si slobodne zvoliť, že teraz nebudem týždeň chodiť na záchod. To by som musel prestať jesť. Keby nemusím jesť, nemusel by som chodiť na záchod. Bol by som o čosi slobodnejší.

Ak chceme byť šťastnejší, mali by sme sa pokúsiť dosiahnuť čo najväčšiu slobodu. O kus slobodnejší môžeme byť vtedy, keď dokážeme ovládnuť strach, hnev, nenávisť, odsudzovanie a veľa iných nie moc pekných vlastností a emócií.

Veľkú časť slobody človek dokáže získať vtedy keď dokáže ovládnuť myseľ. Myseľ sa môžeme naučiť ovládnuť pomocou meditácie, alebo yogy. O meditácii píšem v článku “Čo mi dala meditácia“. O yoge píšem v článku “Čo je yoga?“.

Keď človek ovládne myseľ, jeho vnímanie života sa zmení a automaticky dosiahne väčšiu slobodu.

Veľa šťastia v získavaní slobody.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥