Našiel som komunitu snov

Už dlhšie som túžil ísť bývať do komunity, ktorá funguje pokiaľ možno nezávisle na systéme. Našiel som a navštívil som viacero komunít. A vybral som si tú, ktorá je pre mňa najsympatickejšia.

Zaježová

Zaježová je sympatická eko-komunita, ktorá zhruba na 60% funguje nezávisle na systéme. Bol som na týždennom dobrovoľníckom pobyte na Sekieri (časť Zaježovej) a na týždeň som si vyskúšal život v tejto komunite. Veľmi sa mi tam páčilo. Na stránke Zaježovej (http://www.zajezka.sk/sk/events-incoming) môžete raz za čas natrafiť na dobrovoľnícky týždeň na Sekieri. Odporúčam ho využiť. Alebo môžete prísť aspoň na prehliadku Zaježovej, ktorá sa tiež koná niekoľkokrát do roka. zajezova-sekier

Komunita v Zaježovej je fajn, ale nevyhovuje mi, že sú to lazy a domy sú od seba vzdialené na kilometre. Keď už bývať v komunite, tak nech majú susedia k sebe blízko, aby mali jednoduchší výmenný obchod, vzájomnú pomoc a sociálnu interakciu.

Komunita 12 kmeňov – Farma Uchované Semínko

Ľudí z komunity 12 kmeňov som spoznal na letných slávnostiach na sekierskych lúkach. Boli to prví ľudia, ktorých som na letných slávnostiach spoznal. Hneď ako som prišiel na Sekier, prešiel som okolo ich brezového altánku a uvidel som tam zopár známych. Tak som sa pri nich pristavil a ľudia z komunity 12 kmeňov ma hneď pohostili koláčmi a výborným domácim špaldovým chlebíkom. Cítil som sa veľmi príjemne. Počas víkendu som s nimi viedol zaujímavé rozhovory a zistil som, že sú veľmi milí, pohostinní a láskyplní. S takými ľuďmi je radosť tráviť čas.

brezovy altanok 2

Dozvedel som sa, že do ich komunity môže prísť prakticky hocikto. Stačí len prísť a postarajú sa o vás. Sídlo majú v Mšeckých Žehroviciach kúsok od Prahy (http://www.permakulturacs.cz/project/11/farma-uchovane-seminko). Chcel som k nim ísť aspoň na týždeň, ale nakoniec sa mi naskytla príležitosť vyskúšať život v komunite, ktorá ma lákala oveľa viac.

Hare Krišna

Hare Krišna, to je komunita môjho srdca. Keď som prvýkrát prišiel do chrámu Hare Krišna v Brne, bol som z toho unesený. Píšem o tom v článku „Hare Krišna“. V máji 2016 ma kamarát žijúci na krišňáckej farme Nová Ekačakra (Abranovce – 14km od Prešova) pozval na slávnosť inštalovania božstiev. Zrovna som nemal žiadne plány a tak som pozvanie prijal.

IMG_20160528_130306

Keď som prišiel na Novú Ekačakru, uvidel som ľudí v indickom oblečení a celkom veľký pozemok.

IMG_20160530_060949

Keď som si prehliadol prostredie Novej Ekačakry a spoznal som zopár ľudí žijúcich na Novej Ekačakre, moje srdce zatúžilo žiť na podobnom mieste ako je toto. Vtedy som ešte netušil, že o 3 mesiace tam budem naozaj bývať a fungovať ako súčiastka stroja zvaného Medzinárodné hnutie pre vedomie Krišnu (ISKCON).

kirtan vedsky sposob stolovania

Prečo Hare Krišna?

Odpoveď je jednoduchá. Pretože moje srdce má k tejto komunite najbližšie. Komunita Hare Krišna má védske poznanie, skvelé jedlo, zaujímavé projekty a oddaní Krišnu sa snažia byť lepšou verziou samého seba každý deň. Mám s oddanými Krišnu spoločné hodnoty. Toľko spoločného som nemal so žiadnou inou komunitou.

Môžete si pozrieť video dokument o tom ako sa žije na farme Hare Krišna, aby ste získali lepšiu predstavu o živote oddaných Krišnu a nemuseli si vytvárať domnienky typu: oni celé dni len spievajú, meditujú a nič iné nerobia.

https://www.youtube.com/watch?v=MeZOD4ur78c

Záver

Ak vás tiež láka život v komunite, odporúčam najskôr prejsť viacero komunít, vyskúšať si v nich žiť pár týždňov, aby ste zistili, ktorá komunita je pre vás to pravé orechové. Niektorí ľudia to robia tak, že si zoberú dovolenku a počas nej idú žiť do nejakej komunity.

Po celom svete existujú rôzne komunity s rôznym životným štýlom a hodnotami. V komunite je hlavné to, aby ľudia mali spoločné hodnoty. Pokiaľ majú ľudia spoločné hodnoty, nevznikajú závažné konflikty.

Život v komunite je dosť odlišný od klasického životného štýlu – robiť na seba a podľa seba a potom si užívať. V komunite sa všetko deje na spoločnej báze. Všetko musí mať nejaký poriadok. Komunita funguje ako mravenisko, alebo ako včelí úľ. Osobné ambície idú bokom. Všetci makajú za spoločný cieľ. To ma vždy lákalo. Nebavilo ma hrať sa na vlastnom piesočku sám. Chcel som býť súčasťou väčšieho celku. A nakoniec sa to podarilo.

Keď sa spojí viacero ľudí pre jeden cieľ, môžu ho dosiahnuť oveľa rýchlejšie ako jednotlivec. Komunita má oveľa väčšiu silu, oveľa väčší potenciál ako jednotlivec. Keď chce niekto postavať dom, samému by to trvalo veľmi dlho. Keď sa spojí viac ľudí za jeden cieľ – napríklad postavanie domu, postavia ho oveľa rýchlejšie. V tom je sila komunity.

Mojim ďalším snom je navštíviť komunitu Govardhan.

https://www.youtube.com/watch?v=hn087GU342U


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥