Empatia, empatia, empatia

Empatia – schopnosť vcítenia sa do pocitov a myslenia druhých. To je to, čo chýba veľa ľuďom.

Súdenie druhých

Ľudia sa nevedia vcítiť do pocitov druhých, preto ich jednoducho odsúdia. Si bezdomovec? Je to tvoja chyba. Si černoch? Vráť sa naspäť do Afriky! Odsúdia človeka bez mihnutia oka! Aké ukrutné.

Štipka empatie

Keby mali ľudia čo i len štipku empatie, dokázali by si predstaviť v akej situácií sa človek, ktorého chcú odsúdiť, nachádza. Dokázali by si predstaviť, že oni sami sa nachádzajú v tej situácií a dokázali by sa vcítiť do jeho role, tak ako sa vžívajú do role herci, aby podali dôveryhodný herecký výkon. Zrazu by pocíti a pochopili, že bezdomovec je človek z mäsa a kostí, ktorý má rovnaké základné potreby ako každý človek.

Ešte viac empatie

Keď sa človek dokáže naozaj vžiť do kože iného človeka, dokáže si predstaviť, že je tým človekom. Zrazu sa pozerá sám na seba z pohľadu iného. Zoberme si ako príklad bezdomovca. Vcítil som sa do kože bezdomovca a som zrazu ním. Som vyhladovelý, smädný a špinavý. Žobrem na ulici, aby som mal na jedlo a možno na nejaké čučo na zapitie. Ľudia ma ignorujú, lebo im chýba empatia. Zrazu uvidím seba (toho pôvodného) a požiadam o nejaké drobné. Zachová sa ako ostatní. Nedá mi nič a kráča ďalej. Ja ostanem hladný, lebo ľuďom chýba empatia. Stačí mi 30 korún aby som si kúpil šalát a k tomu pár rožkov. Moje druhé ja má oveľa, ale oveľa viac peňazí ako mám ja a nie je ochotný mi pomôcť pár drobnými. Nepozná ma a nevie, či si za svoje bezdomovectvo môžem sám, alebo som mal v živote proste smolu. Ale na tom vlastne ani nezáleží. Keď sa mu stane to isté, čo mne, tak pochopí… že by mohol občas darovať bezdomovcovi pár drobných.

Vyzývajte ľudí, aby sa zamysleli

Toto je výzva sama o sebe. Vyzývať ľudí, ktorí sa neradi zamýšľajú, aby sa zamysleli. Ľuďom si stačí pozrieť správy a už vedia ako to vo svete chodí. Bez toho, aby sa nad informáciami zamysleli a prípadne si vyhľadali ďaľšie informácie. Je jednoduchšie keď nám niekto dá informácie na zlatom podnose. To nevadí, že sú priotrávené. Ľudia ich s radosťou zhltnú len taký fukot.

Ale poďme to skúsiť. Keď budete vidieť, že niekto niekoho odsudzuje, skúste sa ho spýtať “A ty by si čo robil na jeho mieste?”. Táto otázka by mala naštartovať mozgové závity súdiaceho a možno sa k nemu dostane aj dávka empatie. Keď sa bude vykrúcať a súdiť ďalej, dožadujte sa odpovedi na vašu otázku. Pýtajte sa dovtedy, kým vás jeho odpoveď aspoň trochu neuspokojí.

Poďme to skúsiť. Pomôžme dostať viac empatie medzi ľudí. Pomôžme zlepšiť svet.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

  • http://www.martinzakostelsky.cz Martin Zákostelský

    Tomáši, díky za ten článek. Měl jsem poslední dobou několik podobných zkušeností, kdy jsem se vcítil do situace bezdomovce a byl jsem překvapenej. Například jednomu jsem asi deset minut naslouchal, a ve výsledku to pro mě bylo obohacující, dal mi dobrou lekci do života. Přestože to byl člověk na okraji společnosti a podle mnohých standardů asociál a ožrala, tak ke mně skrze něj v tu chvíli hovořil Bůh.

    • http://hromnik.com Tomáš Hromník

      Pecka :)