Prečo musí nastať zmena?

Zmena je život, život je zmena. Zmena je dôležitá a nevyhnutná pre vývoj jednotlivca, spoločnosti, Zeme, vesmíru. Zmena, ktorá nás pravdepodobne čaká v najbližších dňoch a rokoch, musí prísť z viacerých dôvodov.

Uvedomenie si pravých hodnôt

Veľa ľudí má prevrátený hodnotový rebríček. Na prvé miesto zväčša stavajú kariéru a peniaze – lebo peniaze sú nevyhnutné k prežitiu, logicky. Dobrá kariéra je nevyhnutná k získaniu viac peňazí a teda vidiny lepšieho života. Hodnotový rebríček mnohých ľudí vyzerá približne takto:

  1. Kariéra a peniaze
  2. Uspokojenie svojich potrieb
  3. Rodina a priatelia
  4. Materiálne veci – peniaze, auto, dovolenky
  5. Jedlo, voda, strecha nad hlavou
  6. Ostatní ľudia a veci

V rebríčku nie je šťastie a zdravie, ktoré môže mať každý na inom stupni podľa aktuálnych potrieb. Niekto je zdravý, tak si zdravie neváži až do momentu kým neochorie. Potom je zrazu zdravie na prvom mieste v hodhotovom rebríčku. So šťastím je to komplikované, pretože pre mnohých ľudí šťastie = peniaze. “Budem šťastný, keď budem mať veľa peňazí”, kým nemám dostatok peňazí, nebudem šťastný.

Ilúzia

Veľa ľudí žije v akejsi ilúzií. Ak sa táto ilúzia rozpadne, ak príde napríklad celosvetový ekonomický kolaps a všetok nahromadený majetok a peniaze stratia hodnotu, mnohým ľuďom sa zrúti hodnotový rebríček ako domček z karát. Budú musieť vytvoriť nový hodnotový rebríček.

Pravé hodnoty

Pravé hodnoty v živote, na ktoré ľudia kvoli konzumnému spôsobu života nemyslia sú:

  1. Poznanie seba samého (prečo sa hnevám, prečo mám strach,…)
  2. Medziľudské vzťahy (rodina, priatelia, neznámi ľudia,…) a vzťah s prírodou
  3. Jedlo, voda, strecha nad hlavou
  4. Ostatné materiálne veci – kariéra, peniaze, auto, dovolenky

Vidíte tam ten rozdiel? Hodnoty, ktoré boli navrchu, sú po zmiznutí ilúzie naspodu. Pre mnohých ľudí to bude šok.

Zmena jednoducho musí prísť, aby si ľudia uvedomili pravé hodnoty. No nie všetci budú schopní si ich uvedomiť. Nie všetci budú schopní prijať túto zmenu. Ľudia majú neradi zmeny, budú sa chcieť vrátiť do starých koľají, k starému hodnotovému rebríčku.

Ilúzia peňazí

Kto má peniaze, ten má moc. Za peniaze si dnes môžete kúpiť prakticky všetko. Aj ľudí, ľudskú dôstojnosť. Moc je zase len ilúzia, ktorá je závislá na peniazoch. Ak stratíš peniaze, stratíš moc… si zrazu nikto.

Ľudia prikladajú hodnotu peniazom preto, lebo ich majú zvyčajne nedostatok a žijú z ruky do huby. Veľa ľudí robí za minimálnu mzdu a musí uživiť rodinu. Vymieňajú peniaze za jedlo a základné životné potreby.

Druhým príkladom sú ľudia, ktorí majú dostatok peňazí, ale majú vysoké nároky na život a preto potrebujú stále viac a viac peňazí. Takí ľudia tiež prikladajú peniazom veľkú váhu, aby si mohli udržať určitý životný štandard, ba dokonca zvyšovať ho.

Sú ľudia, ktorí majú dosť peňazí a sú ochotní podeliť sa s ostatnými (charita), pretože pre nich už peniaze nemajú takmer žiadnu hodnotu. Jednoducho zistili skutočnú hodnotu peňazí.

Skutočnú hodnotu peňazí si uvedomíte až vtedy, keď ich máte dostatok, resp. nadbytok. Alebo ak prestanú existovať, stratia svoju hodnotu. Vtedy sa vám môže usporiadať rebríček hodnôt tak, ako v skutočnosti je. Nad peniaze sa dostanú základné potreby človeka. Ilúzia moci peňazí zmizne. Človek sa stane človekom.

Pokiaľ ľudia budú prikladať peniazom stále takú váhu, akú im prikladajú dnes, svet bude len ťažko lepší. Ľudia potrebujú zažiť niečo ako zažili Argentínčania v roku 2001:

Zrazu sa všetci ľudia ocitli v rovnakej situácii, zrazu si boli všetci rovní a ťahali za jedno lano, mali spoločné potreby a túžby. Stalo sa to v Argentíne, môže sa to stať hocikde, hocikedy.

Sebectvo

Pokiaľ budú ľudia hrabať len a len pre seba, prípadne pre svoju rodinu, svet sa nezlepší. Pokiaľ ľudia nepochopia, že všetci na tejto planéte sme jedna veľká rodina a že vzájomná pomoc je dôležitejšia ako sebecké uspokojovanie svojich potrieb, svet sa nezlepší. Sebectvo z veľkej časti spôsobuje ilúzia moci peňazí. Hrabem pre seba, aby som sa mal JA dobre. Čo ma po ostatných, kým nemám všetko, po čom túžim. Čo ma po tom, že milióny ľudí vo svete hladujú, sú bez domova, sú v núdzi. Hlavne, že sa mám JA dobre.

Všetci sme si rovní

Viete čo pomôže vymietiť sebectvo a moc? Keď sa bohatý človek zrazu stane chudobným. Keď sa ocitne na druhej strane barikády. Keď bude hladovať, stratí strechu nad hlavou, peniaze, moc,… vtedy pochopí, že aj ľudia v núdzi sú ľudia. Vtedy pochopí aká dôležitá je vzájomná pomoc. Pochopí, že tí, ktorí na to majú, by mali pomáhať tým, ktorí sú v núdzi. Pochopí jednotu a rovnosť ľudí. Túžbu (pre)žiť…

Niektorí ľudia majú vycibrenú empatiu a dokážu sa vcítiť do situácie a pocitov druhého človeka. No stretávam veľmi veľa neempatických a sebeckých ľudí, ktorí nemajú čo i len štipku empatie a preto ignorujú potreby iných ľudí. Empatia nie je len o vcítení sa do pocitov ľudí, ale aj zvierat, rastlín a celej prírody. Ľudia bez štipky empatie týrajú a zabíjajú zvieratá, ničia prírodu ba dokonca sa zabíjajú ľudia medzi sebou! Je to smutné.

Jednotlivec nič nezmôže

Veľmi často narážam na názory ľudí: “Ale to nič nezmení, keď sa zmení iba jeden človek”, “Jeden človek nespraví svet lepším”. A ja s údivom odpovedám “Naozaj? Naozaj si toto myslíš?” Už som napísal článok ako je to naozaj so zmenou jednotlivca a následnou zmenou spoločnosti.

V skratke

Spoločnosť tvoria jedinci. Ak sa zmení jedinec, ešte to neznamená, že sa zmenila spoločnosť, to je jasné. Ak sa zmenia dvaja, traja a spoločnosť tvoria milióny ľudí, ešte to neznamená zmenu spoločnosti. Ak sa ale postupne dokáže uvedomiť a zmeniť väčšina, už je iba krôčik k tomu, aby sa zmenila celá spoločnosť.

viral

Ľudia chcú všetko hneď. No zmena spoločnosti je proces, ktorý môže trvať veľa rokov. Výsledok je viditeľný po dlhšej dobe. Preto sa ľuďom zdá, že jednotlivec nič nezmení.

V akej dobe žijeme?

Žiejeme v dobe, kde nezištná pomoc je hrdinstvo. Bohužiaľ. Ak dá niekto bezdomovcovi jedlo, ak niekto prevedie starenku cez cestu, ak niekto niekomu nezištne pomôže, je hrdina. Zobuďte sa! Žiadni hrdinovia, sú to obyčajní ľudia z mäsa a kostí. Aj vy môžete byť ako oni. Aj vy môžete byť ľudia. Len sa prosím zobuďte!

Aká zmena?

Ak to nejde podobrotky, musí to ísť po zlotky. Ľudia mali veľa času a príležitostí na uvedomenie, na napravenie mnohých chýb a prestupkov voči sebe a prírode. No ľudia vedú stále vojny, spory, drancujú prírodu, robia mnoho prestupkov a chýb dokolečka dokola. Nazývajú sa akousi civilizáciou.

Jediná zmena, ktorá môže ľuďom pomôcť uvedomiť si skutočné hodnoty, je zmena, ktorá im zruinuje falošné hodnoty. Zmena, ktorá spôsobí zúfalstvo a z mnohých ľudí urobí nebezpečné beštie. Zmena, ktorá mnohých ľudí zabije. Zmena, ktorá mnohých ľudí urobí pokornými. Zmena, vďaka ktorej si ľudia uvedomia svoju malosť, bezmocnosť, jednotu a skutočné hodnoty.

Dnes žijeme v Sodome a Gomore. Ľudstvo sa nepoučilo z vlastných chýb. Preto bude musieť opäť čeliť hroznej udalosti.

Bude to musieť byť zmena podobná argentínskemu ekonomickému kolapsu, ak nie drsnejšia.

Katastrofický scenár zmeny, však? Podobrotky to už žiaľ nejde. Ak príde zmena, nebude sa vás pýtať, či s ňou súhlasíte, alebo nie. Ak má prísť prírodná katastrofa, nebude sa vás pýtať, či smie prísť, alebo nie. Ak príde čokoľvek, zastihne to veľa ľudí nepripravených.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥