Zarábal som 30€ na hodinu

Tento článok nemá slúžiť ako chvastanie sa. To naozaj nemám za potreby. Tento článok slúži na zamyslenie sa nad tým, či je život fér, či mi peniaze priniesli šťastie a predstavu aké je to zarábať za hodinu toľko, koľko na Slovensku iní zarobia za 2 dni.

Ako, prečo, za čo?

Ponúka sa otázka ako som sa dostal k takým prachom? Prečo a za čo?

Úspešný startup?

Tento príbeh je celkom zaujímavý. Začiatkom roku 2014 som mal našetrených dosť peňazí aby som sa mohol pustiť do vlastného projektu. Do vlastného startupu. Riešil som vlastný startup Seenist, no po 2 mesiacoch kódenia som zistil, že o to nie je taký záujem ako som čakal. Tak som sa na Seenist vykašlal. Stále mi ostávalo dosť peňazí a tak som si našiel ďalší startup. Taký hravý zľavový portál. Niečo, čo v ČR a SR ešte nebolo. Tentokrát som na ňom nemakal sám, ale boli sme traja. Po celkovo 7 mesiacoch sme konečne projekt spustili a po 2 mesiacoch od spustenia sme to zabalili. Nepodarilo sa nám prilákať dostatok zákazníkov a zarobiť dosť peňazí na ďalšie fungovanie. Ja už som sa v septembri dostal do mínusu a predčasne som projekt opustil pretože som už po mesiaci jeho (ne)fungovania videl, že to neskončí dobre. Nemal som už motiváciu ďalej pracovať na vopred odsúdenom na zánik projekte.

Programátorské kurzy

Keďže som bol švorc, rozmýšľal som čo ďalej. Už v apríli som dostal myšlienku, že budem robiť programátorské kurzy. Počas roka som písal na blog lekcie JavaScriptu. Na jeseň sa mi podarilo spraviť aj osobný kurz základov programovania. No všetko to bolo za dobrovoľný príspevok, lebo viem, že ľudia na Slovensku nie sú ochotní platiť za vzdelanie. Aspoň nie tí, ktorých poznám ja. Ani ja sám by som si nezaplatil za kurz programovania.

Dostal som ďalší nápad – online kurz programovania po anglicky pre zahraničných študentov, pre celý svet. Narazil som na stránku, kde môže prakticky hocikto spraviť hocijaký online kurz. Platené kurzy musia mať kvalitný zvuk a obraz. A tak som začal tvoriť kurz s názvom “Build your first real-time application with Meteor.js“. Trvalo mi to 2 týždne kým som vytvoril 30 minutový video obsah. Po 2 týždňoch som kurz spustil pre verejnosť, pre celý svet a celý natešený som dúfal, že mi niečo zarobí. Prvým 1000 ľuďom som ho dal zadarmo, aby som získal aspoň nejakých študentov a referencie. Doteraz kurz získal len 4 referencie, heh. Tento online kurz mi ani z ďaleka nezarobil toľko, koľko som dúfal, že mi zarobí. Zarobil mi mesačne akurát na suchý chlieb a pár pív.

Švajčiarska zákazka

Ako programátor môžem pracovať z domu. Už počas tvorenia kurzu na Udemy som si cez Twitter našiel sľubnú zákazku. Keby som si zákazku nenašiel, pokračoval by som v tvorbe kurzu a dnes by mi pravdepodobne zarábal viac. No už som súrne potreboval peniaze a bol som rád, že som si po 2 mesiacoch od odchodu zo startupu našiel konečne prácu. Prácu pre švajčiarskeho zákazníka. Akýsi rezervačný systém pre reštaurácie.

Keď sme sa prvý týždeň dohadovali na mzde, povedal som, že keďže je to zahraničná zákazka, budem si účtovať aspoň 10€/hod. Moja bežná sadzba pre Slovenských a Českých zákazníkov bola 7€/hod. Keď mi prišla správa, že mi dajú 20€/hod, skoro mi oči vypadli! Bol som šťastný a milo prekvapený. Z dlhu som sa vyhrabal už po prvej vyplatenej faktúre. Navyše faktúra bola uhradená hneď na druhý deň, kukal som jak puk.

Asi po 3 mesiacoch mi šéfko povedal, že mi chce zvýšiť plat. Len tak sám od seba. Že som mu zachránil kožu a že je somnou veľmi spokojný. Čiastočne zo žartu som mu napísal, že ok, môže mi dať 21€/hod. On mi zo žartu napísal, že mi dá 20,10€/hod. Myslel som si, že to myslí vážne. No potom mi napísal vážne, že mi dá 30€/hod. Vyzeral som asi takto:

Už 20€/hod bolo pre mňa niečo MEGA. Niečo, čo bežný človek na Slovensku prinajlepšom zarobí za deň. 30€/hod pre mňa znamenalo, že za 100 odrobených hodín nedostanem 2000€ ale 3000€! O 1000€ navyše, len tak, šmahom ruky. Bol som v šoku. Ako slobodný a skromný chalan nepotrebujem toľko peňazí. Voľný čas je pre mňa dôležitejší a oveľa hodnotnejší. Povedal som šéfovi, že keď mi dá viac peňazí, že budem pravdepodobne menej pracovať. Veľa ľudí mi hovorilo, že by za 30€/hod pracovali aj 300 hodín mesačne, aby zarobili. No ja som tak trošku iný. Naozaj som pracoval menej a menej. Práca ma totiž bavila stále menej a menej. Začínala ma viac štvať ako baviť. Nepomohla ani motivácia 30€/hod, nepomohla by ani motivácia 50€/hod. Už som zarobil dosť peňazí, aby som sa mohol venovať zase svojim projektom. Chcel som učiť ľudí vytvárať webové aplikácie na plný úvazok, chcel som vytvoriť e-learningovú platformu. A tak sa aj stalo. Šéfkovi som poslal poslednú faktúru a rozlúčili sme sa ako starí dobrí priatelia. A ja som začal vytvárať e-learningovú platformu a učiť ľudí robiť webové aplikácie. Celá platforma a web developerská škola funguje na báze dobrovoľných príspevkov: http://www.codermania.com/

Peniaze == sloboda

Mnohí si myslia, že bohatstvo prináša šťastie. Nie je to celkom tak. Peniaze vám dajú v dnešnom svete hlavne slobodu. Až keď je človek slobodný, vtedy dokáže pocítiť skutočné šťastie. Človek dokáže byť slobodný a šťastný aj bez peňazí, ale len ťažko v modernej spoločnosti.

Keď som mal zrazu dosť peňazí, mohol som si kúpiť všetko, po čom som túžil. Mohol som cestovať bez obáv, že nebudem mať dosť peňazí. Mohol som robiť to, čo ma baví bez toho aby som za to dostával peniaze. Mohol som obdarovávať iných ľudí. Mohol som robiť prakticky čokoľvek. Je smutné, že sloboda je viazaná na peniaze, ktorých má veľa ľudí nedostatok. Tým pádom veľa ľudí nie je slobodných. Žijeme v novodobom otroctve, v otroctve peňazí. Veľa ľudí si toto neuvedomuje.

Iba slobodný človek môže byť naozaj šťastný.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥